22.10.2018 - SSK Emekli

İşveren Kredi Çekmek İsteyen İşçisine Bordro Vermekten Kaçınabilirmi?


İşveren Kredi Çekmek İsteyen İşçisine Bordro Vermekten Kaçınabilirmi? 

Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz konulardan birisi işçi çalıştığı işyerine başvurarak o dönem bordro’sunu istiyor. Çoğu işveren bu bordroyu vermekten bazı çekinceleri yüzünden kaçınıyor öncelikle biliyoruz ki Türkiye’de çalışanların bir çoğu almış olduğu ücret’ten değilde asgari ücret seviyesinden bildirimleri yapılıyor hal böyle olunca iş veren işçisine bordro verirken çekiniyor. Peki işveren işçisine bordro vermekten kaçınabilir mi?

Tabi ki kaçınamaz işveren her ay sonu işçisinin haketmiş olduğu ücreti varsa fazla mesaisini yapmış olduğu ücretli ve ücretsiz izinleri gösteren ücret pusulasını işçisine imzalatmalı ve bunu 10 yıl süre ile saklamalı ileride oluşabilecek olumsuz durumlar için ispat belgesi olarak ibraz edebilmeli  vede imzalatmış olduğu bu belgenin  1 suretini işçisine vermesi yasal zorunluluktur. 

İşveren aşağıdaki yükümlülükleri yerine getirmezse cezai sorumluluğu nedir?

Bordro vermemek: İşveren, işçiye bordro (hesap pusulası) vermek zorunda. Zorunluluğa uymamanın cezası 504 TL’dir

YÜZDE USULÜ ÇALIŞILAN YERLERDE İŞ VERENİN SORUNLULUĞU

Yüzde usulünün uygulandığı işyerlerinde işveren, her hesap pusulasının genel toplamını gösteren bir belgeyi işçilerin kendi aralarından seçecekleri bir temsilciye vermekle yükümlü. Buna uymamanın cezası 504 lira.

Ücretleri banka aracılığıyla ödememek: 

İşverenlerin, Türkiye genelinde çalıştırdıkları işçi sayısının “en az 10” olması halinde, işçiye her türlü ödemeyi bankalar ya da PTT aracılığıyla yapmak zorunda. Bu zorunluluğa uymamanın cezası ise her işçi ve her ay için 139 lira.Yanlız biz zaten maaşları bankadan yatırıyoruz doğal olarak işçi de maaşını bankadan aldığı için bordro vermek gerekmez diye düşünmeyelim çünkü maaşın bankadan yatması ayrı bir zorunluluk bu ödeme şeklini ilgilendiriyor bordro vermek ise başka bir sorumluluk.

İŞVEREN NE KADAR SÜRE İLE İŞÇİSİNİN MAAŞINI ÖDEMEK ZORUNDA

Kural olarak ücret Türk parasıyla en geç ay içinde ödenmek zorunda. Kasıtlı olarak ücretin ödenmemesi ya da eksik ödenmesinin cezası ise her işçi ve her ay için 139 lira.

Fazla çalışmalara ilişkin ücreti ödemeyen, işçiye hak ettiği serbest zamanı 6 ay içinde kullandırmayan, fazla saatlerde yapılacak çalışmalar için işçinin onayını almayan işverene, her işçi için 246 lira ceza uygulanıyor.

Bir önceki yazımız olan Emeklilik’te Son Yedi Yıl Kuralı başlıklı makalemizde Borçlanma son 7 yıl, Emeklilik ve son 7 yıl hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI

Henüz Soru Sorulmamış. İlk soruyu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

SORU SORUN