23.05.2019 - SSK Emekli

İstifa Ettiği Halde Emekli İkramiyesi Alabilecek Memurlar


İstifa Ettiği Halde Emekli İkramiyesi Alabilecek Memurlar:  Hizmet sürelerinin tamamını veya bir bölümü emekli sandığında geçmekle birlikte Emekli Sandığı şartlarından emekli, adi malullük veya vazife malullüğü aylığı bağlanan veyahut toptan ödeme yapılan asker ve sivil tüm iştirakçilere, her tam fiili hizmet yılı için aylık bağlamaya esas tutarın bir aylığı tutarında emekli ikramiyesi verilmektedir. Dikkat edilirse emekli ikramiyesi devlet memuru olan ve devlet memuru iken emekliye ayrılanlara verilen bir ödemedir.

6270 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’la 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununun emekli ikramiyesini düzenleyen 89. maddesinde değişiklik yapılmış ve bazı hallerde istifa eden memurlara da emekli ikramiyesi ödeneceği öngörülmüştür. Kanundaki yeni düzenleme ile 1475 sayılı Kanunun 14. maddesine atıf yapıldığı için daha önce Devlet memurluğu yapan ve istifa ederek Devlet Memurluğundan ayrılanlar aşağıda sayılan hallerin varlığı halinde emekli olmalarını müteakip emekli ikramiyesi alabileceklerdir.

5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununun 89. maddesine göre,
İstifa edilen tarihin 8 Eylül 1999’dan sonraki bir tarih olması koşuluyla; Askerlik nedeniyle memurluğu sona erenlerden asker dönüşü memurluğa başlamayanlar,

– Memur kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi istifa ederek memurluktan ayrılması durumunda,


İşçinin en az 15 yıl memurluk yaptıktan sonra istifa etmesi ya da memurluk öncesi hizmetleriyle beraber sigortalılık süresinin 15 yılı tamamlaması halinde (örneğin; 6 sene SSK’lı olduktan sonra 9 sene de memur olarak çalışması halinde)
İstifa eden Devlet memurları da emekli olduktan sonra emekli ikramiyesi almaya hak kazanabilir. Bu şartları sağlayan ancak şu ana kadar emekli ikramiyesi almayan kişiler de talepte bulunmak koşuluyla emekli ikramiyesi alabilir. Örneğin; 1991 ila 2007 tarihleri arasında devlet memurluğu yapan ve istifa ederek ayrılan kişinin 15 yıldan fazla hizmeti bulunduğundan emekli olması şartıyla emekli ikramiyesi alma hakkı bulunmaktadır


5434 sayılı Kanuna göre ödenecek emeklilik ikramiyesi ödendi onayı ve¬ren kurumca, Sayıştay ve Danıştay Başkanlarının ise kendi kuramlarınca yazı ile istenilmesi üzerine en çok iki ay içinde faturası karşılığında SGK’ya ödenecektir.

Bir önceki yazımız olan Engelli emekli aylığı düşük olmaz başlıklı makalemizde ali tezel, Engelli Emeklilik ve Özürlü Emelilik hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 1 SORU
  1. Hasan gurses dedi ki:

    27 yillik devlet memuruyum istifa etmek istiyorum tazminat alirmiyim bu konuda en saglikli bilgiyi nereden alabilirim

SORU SORUN