İstifa Eden İşçi Kıdem Tazminatına Hak Kazanır Mı?

İstifa Eden İşçi Kıdem Tazminatına Hak Kazanır Mı? : iş sözleşmesinin bildirimli olarak işçi tarafından feshedilmesi halinde ise, kural olarak işçiye kıdem tazminatı ödenmesi söz konusu olamaz. Buna karşılık iş sözleşmesinin işçi tarafından bildirimli olarak feshedildiği bazı hallerde işçi kıdem tazminatı almaya hak kazanır. 1475 sayılı İş Kanunu’nun 14. maddesinin 1. fıkrasında gösterilen bu halleri şu şekilde sıralayarak açıklayabiliriz:

  • Evlendiği tarihten itibaren bir yıl içersinde kendi isteğiyle iş sözleşmesini sona erdirmesi halinde kadın işçi kıdem tazminatına hak kazanır.
  • iş sözleşmesini muvazzaf askerlik hizmeti dolayısıyla feshetmesi halinde de, işçi kıdem tazminatı almaya hak kazanır.
  • İş sözleşmesini bağlı bulunduğu kanunla kurulu kurum veya sandıklardan yaşlılık, emeklilik veya malûllük aylığı yahut toptan ödeme almak amacıyla feshetmesi halinde, Yani 3600 Güne Göre işçi kıdem tazminatı almaya hak kazanır.
  • Yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayıp yaş koşulunu yerine getiremediği için henüz kenisine aylık bağlanamayan kendi istekleri ile işten ayrılan işçiler de kıdem tazminatı almaya hak kazanır.

Yukarıda sayılan sebeplere ilaveten öğretide seçilme haklarını kullanarak seçimlere katılma nedeniyle görevinden istifa eden işçilerin de istifalarının serbest iradeye dayanmadığı iddia edilerek kıdem tazminatına hak kazanmaları gerektiği ileri sürülmektedir. Yargıtay da bir kararında 14 yıl hizmeti bulunan işçinin nedensiz istifasını yaşamın olağan akışına aykırı bulmuş ve istifayı işveren baskısıyla yapılmış kabul ederek kıdem tazminatına hükmetmiştir

Bir önceki yazımız olan Sgk'dan İşyeri Şifresi Nasıl Alınır başlıklı makalemizde e bildirge internet, e bildirge şifre alma ve e sgk bildirge hakkında bilgiler verilmektedir.

tıkla sorunu sor


Emeklilik Hesaplatma , Borç Sorgulama, Diğer Sorularınız  İçin  SGK Uzmanlarımızı Arayabilirsiniz 0888 233 0 233 


ZİYARETÇİ SORULARI

Henüz Soru Sorulmamış. İlk soruyu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

SORU SOR