23.05.2019 - SSK Emekli

İsteğe Bağlı Sigorta Hesaplama


İsteğe Bağlı Sigorta Hesaplama : İsteğe bağlı sigorta primi prime esas kazancın alt sınırı ile üst sınırı arasında, sigortalı tarafından belirlenen prime esas aylık kazancın % 32’sidir. Bunun % 20’si malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi, % 12’si genel sağlık sigortası primidir.

01/10/2008 tarihinden sonra isteğe bağlı sigorta primi ödenmiş süreleri Bağkur kapsamında sigortalılık süresi olarak kabul edilecektir.

İlk defa isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenlerin örneği Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği ekinde yer alan “İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi” ile ikametgahlarının bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüklerine/sosyal güvenlik merkezlerine başvurmaları gerekmektedir.

 

İsteğe Bağlı Sigortalı Olma Şartları İse:  T.C. vatandası olmak. 18 yaşından büyük olmak.  Türkiye sınırlarında ikamet etmek.Mernisin sağladığı Ulusal adres veritabınında kaydının bulunması. Yurtdışınında herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olmamak. (Tespit edilmesi durumunda isteğe baglı sigortalılık sonlandırılır).

Tekrar isteğe bağlı sigortalı olmak isteyen sigortalıların ise talep dilekçesi ile müracaatları yeterli olacaktır.

Sigortalı Olmayı Gerektirecek Şekilde Çalışmayan ve  Sigortalı olarak çalışmakla birlikte ay içerisinde 30 günden az çalışan ya da tam gün çalışmayanlar, Başvuruda bulunabilirler

İsteğe Bağlı Prim Günleri Sorgulama: Bilindiği üzere  tüm sorgulama işlemleri e devlet üzerinden yapılmaktadır. İsteğe bağlı prim sorgulaması ve ne kadar prim ödediğinizi dair bilgileri e devlet üzerinden aşağıdaki linke tıklayarak sorgulama yapabilirsiniz.  Sorgulama İçin Tıklayınız

İSTEĞE BAĞLI BAŞVURU FORMU

Bir önceki yazımız olan Bağkur Borç Sildirme Sgk Tebliğ başlıklı makalemizde 2016 sgk af, bağkur prim dondurulması genelge ve bağkur prim sildirme genelge hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 5 SORU
  1. Fatma ÖZ dedi ki:

    1970 doğumluyum. 17/10/1988 sigorta girişim var. şuana kadar 875 gün pirimim yattı. İşe girdikten sonra 2 çocuğumuz oldu bu iki çocuğu da borçlandıktan sonra 3600 günden hangi şartlarda emekli olabilirim.

  2. Aysenur dedi ki:

    Ev hanimiyim.5415 gun prim odedim.kasimda 2 ay sonra emekli olacagim.aylik ne kadar ogrenebilirmiyim

  3. malik dedi ki:

    1999 3 ay sgk sigortam yatıyo 36oo pirimim var ne zaman emekli olurum

SORU SORUN