20.04.2019 - SSK Emekli

İşsizlik Süresince Yasal haklar


İşsizlik Süresince Yasal haklar: İşsizlik dönemlerinde sahip olunan haklardan haberdar olmak, bu dönemi en asgari zararla atlatmaya yardımcı olacaktır.  Şurası da muhakkak ki yapabile geldiği işinden ve kurulu düzeninden mahrum kalan birisi için hiç bir hak geçimini sürdürdüğü işinin yerini tutmaz.Aşağıda İşsizlik süresince ne gibi haklarınız olduğu konusuna değinmeye çalıştık.

İşe İade Davası : İşsizlikle karşı karşıya gelen bir kişinin öncelikle yapması gereken şey, gerekli şartlar var ise işe iade davası açmak olacaktır. Bu davayı açabilmesi için ;

Ayrıldığı işyerin de en az 30 Kişinin çalışyor olması

En az 6 Ay ayrıldığı işverende çalışmı olması

İşten Çıkartılmanın Geçerli bir nedeni olmaması

Şartlarının bir arada bulunması gerekiyor.  Bu şartları taşıyan çalışan, işten çıkartıldığına dair yazılı bildirimi aldığı tarih den itibaren 1 ay içinde iki şey yapabilir. Dilerse iş mahkemesine dava açabilir  , dilerse aynı süre içerisinde özel hakeme götürebilir.

Yeniden işe başlatmaması durumunda ise işveren 4 ile 8 aylık ücret tutarında tazminat ödemek zorunda kalır.  Bunun yanında bu süre boyunca işcinin yoksun kaldığı ücret ve diğer haklar ( 4 ayı geçmemek üzere) kendisine ödenir.

İşsizlik Ödeneği: İşsizlik ödeneğine hak kazanman için son üç yıl içinde 600 gün Sigorta primi ödenmiş olması ve son 4 ayda yani 120 gün kesintisiz prim ödenmesi gerekiyor.  Son olarak ise  işveren tarafından işten çıkartılmış olması gerekmektedir.  İstifa, evlilik , askerlik, veya emeklilik nedeni ile işten çıkanlar işsizlik maaşı alamazlar.

Ne Kadar Süre İşsizlik Maaşı Alabilirsiniz:

Son 3 Yıl İçerisinde;

600 gün sigortası olanlar  6 Ay

900 ile 1080 gün olanlar 8 ay

1080  gün olanlar ise 10 ay işsizlik maaşı alabilirler

İşsizlik Maaşı ne kadardır:   işsizlik maaşı son 4 ay aldığınız ücrete göre değişir  , Hesaplama şekli ise  Son dört ay aldığınız ücretin ortalamasını alıp  %40 hesaplanır.  Fakat alabileceğiniz  en fazla tutar  asgari ücretin %80 geçemez

Örnek Hesaplama:

Ocak bürüt maaş: 1500

Şubat Bürüt Maaş : 1600

Mart Bürüt Maaş : 1500

Nisan Bürüt Maaş : 1600

Ortalama  1500+1600+1500+1600/4=1.550

Çıkan Tutarın %40   620  tl

İşsizlik Maaşı İiçin Nereye Başvurulur:  İşsizlik maaşı için Bağlı olduğunuz işkur’a sadece kimlikle başvuru yapmanız yeterli  bir ay içerisinde size çep telefonunuza olumlu veya olumsuz mesaj geliyor. Mesaj geldikten sonra  maaşınızı her ay  kimlikle PTT şubelerinden alabilirsimiz.

İşsizlik Süresince Sağlık Yardımları:   İşsiz kalan kişi işinden ayrıldığı tarihden itibaren geriye doğru bir yıl içerisinde 90 gün prim ödemesi var ise  bu kişi işsiz kaldığı tarih itibariyle 100 gün bıyunca sağlık yardımlarından yararlanabilir.

İkinci olarak  işinden ayrıldığı tarihden itibaren geriye doğru bir yıl içerisinde 90 gün prim ödemesi yok ise 10 gün boyunca sağlık yardımı alabilecektir.

Bir önceki yazımız olan SGK İşyeri Bildirilmesi başlıklı makalemizde iş veren, İş Yeri Bildirim Formu ve İstenen Belgeler hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 2 SORU
  1. hakan erkek dedi ki:

    ne zaman emekli olucam

  2. hakan erkek dedi ki:

    3 mayısta isten ayrıldım sigorta pirimim doldu kaç yılım var

SORU SORUN