16.01.2019 - SSK Emekli

İşsizlik Maaşı Başvurusu, Şartları, Süresi ve Hesaplama nasıl yapılır.?


İşsizlik Maaşı Başvurusu, Şartları, Süresi ve Hesaplama nasıl yapılır.?

Ülkemizdeki ve çevremizdeki bazı gelişmeler sonucunda ve dünya ekonomisindeki gerileme sebebiyle konjektürel olarak dahada fazla hissetmeye başladığımız bu İşsizliğin son yılların en yüksek seviyelerine gelmesi işsizler ordusuna katılanları yeni arayışlara itti. İş arayan ve bulamayanların ilk çaldıkları kapılardan birisi de hiç şüphesiz çalışanların neredeyse tamamının maaşlarından işsizlik ödeneği için kesilen paralar. İşsizlik maaşı ve ödeneği konusunda ise maalesef tam bir bilgilendirme yapılamadı. Bu yazımızda işsizlik sigortası konusunu ele alacağız, işsizlik maaşı veya ödeneği nasıl alınır, işsizlik ödeneği şartları nelerdir, bunları encelemeye çalışacağız.

İşsizlik Ödeneği Başvurusu – İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır

İşsizlik ödeneğinden yararlanabilmeniz için işten ayrılma tarihinizden itibaren 30 gün içinde İşten Ayrılma Belgesi ile beraber işyerinizin bağlı bulunduğu İŞKUR ofisine başvuruda bulunmanız gerekiyor. İşten Ayrılma belgesi şart olmamakla beraber işsizlik ödeneği alabilmeniz için süreci hızlandırabilmektedir.

Başvuruda yaparken sizden İşsizlik Ödeneği Talep Dilekçesi’ni doldurmanız istenir. Posta ile işsizlik ödeneği başvurusu yapılamamakta, internet üzerinde yapılacak başvurularda ise, işverenin sistemde kayıtlı olması gerekmektedir.

İşsizlik Ödeneği Şartları

İşsizlik ödeneğinde yararlanabilmeniz için;

 1. a) İşsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybetmek, (Haklı fesih durumlarında işçi kendi isteğiyle işten ayrılmasına rağmen yine de işsizlik maaşı almaya hak kazanır. Haklı feshe, işverenin ahlak ve iyi niyet hallerine uymayan davranışları sebep gösterilebilir. İş yerinin el değiştirmesi veya başkasına geçmesi, kapanması, işin veya iş yerinin niteliğinin değişmesi nedenleriyle işten çıkarılmış olmak da işsizlik maaşını gerektirir. Yine işverenin işçinin hakkını ödememesi, maaşını eksik göstermesi gibi durumlarda da haklı fesih devreye girer ve istifa halinde işsizlik maaşı alınır.)
 2. b) Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
 3. c) Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde başvuruda bulunmak,

Şartlarının sağlanması halinde işsizlik maaşından yararlanılmaktadır.

İşsizlik maaşı kaç ay süresince alınabilir?

Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün prim ödeyerek sürekli çalışmış olanlardan, son üç yıl içinde;

 1. a) 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,yani 6 ay
 2. b) 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün yani 8 ay
 3. c) 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,

yani 10 ay

Süre ile işsizlik ödeneği verilir.

işsizlik maaşı nereden alınır?

İşsizlik ödeneği PTT şubeleri tarafından her ayın sonunda aylık olarak işsiz kişinin kendisine ödenir.

iİşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır – İşsizlik Ödeneği Hesaplama

 

2015 yılı için alınabilecek en düşük ve en yüksek işsizlik maaşı nedir?

Hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, 4857 sayılı İş Kanununun 39 uncu maddesine göre onaltı yaşından büyük işçiler için uygulanan aylık asgari ücretin brüt tutarının yarısıdır ancak bu tutar asgari ücretin %80’inin geçemez ve damga vergi oranı çıkartıldıktan sonra (damga vergi oranı 0,759’dur) bu ödeme yapılır. 2015 yılının 2 yarısı için en düşük (taban) bürüt 1.273,50 tl’dir dolayısıyla en düşük işsizlik maaşı 509,40 TL’dir, 1273,50 bürüt tutar yüzde 80’İ 1.018,80 TL Damga Vergisi 7,73 Dolayısıyla 2015 yılı için alınabilecek en yüksek (tavan) aylık işsizlik maaşı ise 1.011,07 TL`dir.

Bir önceki yazımız olan SGK İşyeri Bildirilmesi başlıklı makalemizde iş veren, İş Yeri Bildirim Formu ve İstenen Belgeler hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 3 SORU
 1. pinar dedi ki:

  Sigortami sorguluyacagim

 2. mehmetali dedi ki:

  ben 03/12/2016işten çıkardılar şuan işsizim işsizlik maaşı alabilecekmiyim

 3. Cihan dedi ki:

  Issizlik maasi basvurdum ama kabul olup olmadgni e devletten goremiyorum

SORU SORUN