16.02.2019 - SSK Emekli

İşe iade’de yeni dönem Güneş: 


İşe iade’de yeni dönem Güneş:  Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülmekte olan “İş Mahkemeleri Kanun Tasarısı “çalışma hayatında önemli değişiklikler öngörüyor. Bu değişikliklerden biride işten çıkarılanların işe iade edilmeleri için mahkemeden önce arabulucuya başvuru yapacak olmalarıdır. Mahkemelerde iş davalarının iş yoğunluğu nedeniyle gereğinden fazla uzun sürdüğü göz önüne alındığında arabulucuk sisteminin taraflar açısından daha az maliyetli ve kısa sürede sonuç alınacak olması nedeniyle taraflara büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Tasarıdaki bazı düzenlemeleri açıklayalım.

Başvuru nasıl?

İş sözleşmesi fesh edilen işçi fesih bildiriminde sebep gösterilmediği veya gösterilen sebebin geçerli bir sebep olmadığı iddiasıyla işe iade edilmek için fesih bildiriminin tebliğinden itibaren bir ay içinde işe iade talebiyle arabulucuya başvuracak. Arabulucu üç hafta içerisinde kararını verecek. Arabuluculuk faaliyeti sonucunda anlaşmaya varılamaması halinde son tutanağın düzenlendiği tarihten itibaren iki hafta içerisinde işe iade için başvuru yapan işçi iş mahkemesinde dava açabilecek.

Dava açılamayacak

Arabulucuya başvurmadan doğrudan iş mahkemesinde dava açıldığında mahkeme davayı usulden reddedecek. Mahkeme kararını taraflara tebliğ edecek. Kesinleşen ret kararının resen tebliğinden itibaren iki hafta içerisinde arabulucuya başvurulabilecek.

Konular neler ?

Yıllık izin ücreti

Kıdem tazminatı

İhbar tazminatı

Kötüniyet tazminatı

Ayrımcılıktazminatı

Sendikal tazminat

Ücret

Fazla çalışma ücreti

Ulusal bayram ve genel tatil ücreti

Cezai şart

Avansın iadesi

Eğitim gideri

Nasıl dava açılır ?

İş kazası ve meslek hastalığından kaynaklanan maddi ve manevi tazminat davaları ile bunlarla ilgili rücu davaları hakkında arabulucuya başvurulmadan doğrudan iş mahkemesinde dava açılabilecek.

Bir önceki yazımız olan 18 yaş öncesi çalışmalar emekliliği etkiler mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI

Henüz Soru Sorulmamış. İlk soruyu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

SORU SORUN