15.12.2018 - SSK Emekli

İş Kazasını Bildirmeyen İşveren Dikkat?


İş Kazasını Bildirmeyen İşveren Dikkat? İş sağlığı ve güvencesi yasasının hayatımıza girmesiyle birlikte birçok yeni düzenlemeler getirildi.  Biliyorsunuz ki ülkemiz iş kazalarında oldukça üst sıralarda hatta Avrupa’da 1. Dünyada ise ilk üç arasında. Tabi durum böyle olunca alınan önlemler de can yakıcı cinsten ben bugün sizlerle iş kazası nedir her iş yerinde gerçekleşen kaza iş kazasımıdır yada iş yerininin dışında gerçekleşen kazalar iş kazası kapsamına alınabilir mi iş kazası sonrası sağlanan yardımlar nelerdir. İş kazası nereye bildirilir bildirmemenin cezası varmıdır şeklindeki sorulara cevap vermeye çalışacağım. 

İŞ KAZASI NEDİR?

-Sigortalının işyerinde bulunduğu sırada,

-İşveren tarafından yürütülmekte olan iş dolayısıyla,

-Sigortalının işveren tarafından görevle başka bir yere gönderilmesi yüzünden asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda,

-Emzikli kadın sigortalının çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda,

-Sigortalıların işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere toplu olarak götürülüp getirilmeleri sırasında meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen özre uğratan olaydır.

İş kazası veya meslek hastalığı sigortasından sağlanan haklar şunlardır: 

a) Sigortalıya, geçici iş göremezlik süresince günlük geçici iş göremezlik ödeneği verilmesi.
b) Sigortalıya sürekli iş göremezlik geliri bağlanması. (%10 VEYA DAHA FAZLA BİR İŞKAYBINA UĞRAMASI HALİNDE)
c) İş kazası veya meslek hastalığı sonucu ölen sigortalının hak sahiplerine, gelir bağlanması.
d) Gelir bağlanmış olan kız çocuklarına evlenme ödeneği verilmesi.
e) İş kazası ve meslek hastalığı sonucu ölen sigortalı için cenaze ödeneği verilmesi.

İş Kazası Bildirme Süresi 

3 GÜNÜ GEÇMESİN
6331 sayılı İş sağlığı ve güvenliği kanununa göre, iş kazası hallerinde işverene bir takım yasal yükümlülükler getirmiştir. SGK, bu yükümlülükleri yerine getirmeyen işverenlere yaptırım uygulamaktadır. İşverenin yükümlülükleri şunlardır:
– İş kazası meydana geldiği an işveren kazanın olduğu yerdeki kolluk kuvvetlerine (Polis veya Jandarma karakolu) derhal bildirimde bulunmalıdır.
– Ayrıca işveren, meydana gelen iş kazasını SGK’ya en geç kazadan sonraki 3 iş günü içinde bildirmekle de yükümlüdür.

İŞ KAZASINI ZAMANINDA BİLDİRMEME CEZASI NEDİR? 

Sigortalıların iş kazası geçirmeleri halinde, belirtilen sürede yani en geç 3 iş günü içinde işveren tarafından bildirimin yapılmaması durumunda, iş kazası bildiriminin SGK’ya yapıldığı tarihe kadar sigortalıya ödenecek geçici iş göremezlik ödeneği işverenden tahsil edilir.  Bununla bitmiyor sevgili okuyucular 2016 yılında uygulanacak idari para cezalarıda can yakıyor işte 2016’da iş kazasını bildirmeyen veya geç bildirene uygulanacak idari para cezası

iskazasi
Burada iş kazasının meydana gelmesinde işverenin kusurunun bulunup bulunmamasının hiçbir önemi yoktur. İşveren iş kazasını geç bildirdiği için ödenen geçici iş göremezlik ödeneği kendisine Kurumca rücu edilmektedir. Üstelik işyerinin burada kamu yada özel sektöre ait olmasının da bir önemi yoktur. Eğer iş kazası geçiren sigortalı kamuya ait bir yerde çalıştığı halde kaza bildirimi yapılmamışsa, sigortalıya ödenen iş göremezlik ödeneğinin bildirimden önceki kısmı sorumlu memurdan tahsil edilir.
İŞ KAZALARI NEREYE BİLDİRİLİR

iskazasibildirAşağıda sizlere vermiş olduğum link üzerinde iş kazasını bildirdikten sonra başka bir yere gerek kalmaksızını iş kazasını bildirmiş olursunuz.

İnternet Üzerinden Yapılan Bildirimler Yeterlidir. SGK’ya ya da ÇSGB’ye Yazılı Bildirim Yapılması Gerekmemektedir!
https://uyg.sgk.gov.tr/IsvBildirimFormu/welcome.do

Bir önceki yazımız olan Emeklilik’te Son Yedi Yıl Kuralı başlıklı makalemizde Borçlanma son 7 yıl, Emeklilik ve son 7 yıl hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI

Henüz Soru Sorulmamış. İlk soruyu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

SORU SORUN