15.12.2018 - SSK Emekli

İş güvenliğinde cezalara dikkat!


İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası ile işyerlerine bazı yükümlülükler getirilmişti. Diğer işyerlerinde daha önce başlayan iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu 50 kişiden az çalışanı olan az tehlikeli sınıftaki işyerlerinde de 1 Temmuz 2016 sonrasında başlayacak.

Ancak özellikle 10 kişiden az işçisi olan küçük işletmelerin bu yükümlülüklerin yerine getirilmesinde sıkıntı yaşanmaması için 2014 yılında 6552 sayılı Kanunla yapılan değişiklik sonrasında 9 kişi ve daha az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyeri işverenleri veya işveren vekili tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ilan edilen eğitimleri tamamlaması şartı ile İşyeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanı tarafından verilecek hizmetleri verme hakkı getirilmişti. Bu işverenler ‘işe giriş, periyodik muayeneler ve tetkikleri’ yapamayacaktır. Ayrıca, 9 kişi ve daha az çalışan bulunup bulunmadığını tespit ederken çırak ve stajyerler çalışan sayısına dâhil edilmeyecektir.

Kanunda yapılan düzenleme ile bu işyeri sahipleri Anadolu Üniversitesi’nden e-sertifika alarak, kendi işyerlerinde bu hizmeti verebilecek. Ancak sertifika programına yeni başvuracak olan kişiler, sertifikalarını en erken 2017 yılının Şubat ayında alabilecek. Eğer bu işletmeler iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurmadıkları takdirde işyeri başına aylık 6.511 TL idari para cezası idari para cezasıyla karşı karşıya kalacaklar.

teklike
Yukarıda yer alan idari para cezaları, aykırılığın devam ettiği her ay için uygulanacaktır. 10-49 kişi arasında çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işletmeler de, 1 Temmuz 2016 itibariyle iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurmak zorunda olacak olup, bu yükümlülüğe aykırılık halinde işyerlerini tehlike sınıfı ve çalışan sayısına göre 6.511 TL’den 19.553 TL’ye kadar her ay için idari para cezası riski beklemektedir.

Özellikle iş güvenliği hizmetlerinin çok şubeli işyerlerinde çok sayıda OSGB ile yürütülmesi büyük sorunlara yol açacak.

Devletin iş güvenliği hizmetlerinin yaygınlaşmasını ve hizmet standardını yükseltebilmesi için mutlaka OSGB’lerin tüm Türkiye’de hizmet verebilmesinin önü açılmalı ve beş yılda bir alınan yetki belgesi vize ücreti kaldırılmalıdır. Az tehlikeli işyerlerinde çalışanlara e-eğitim/uzaktan iş sağlığı ve güvenliği eğitimi imkanı tanınmalıdır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği’nin 13. maddesine göre OSGB’ler, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin tamamını veya bir kısmını başka bir kişi veya kuruma devredemezler. Bu maddeye göre OSGB’ler arasında (her sektörde var olan ve esasında olması da gereken) yardımlaşma ve destek yasaklanmıştır. OSGB’ler iş güvenliğine ilişkin birikim ve tecrübelerini diğer kurumlara aktarabilmeli, yardımlaşmalıdır.

Ayrıca İSG-Katip sisteminde işveren onayını sağlamaya yönelik kullanıcı olarak bankalar, mağazalar, marketler gibi Türkiye genelinde çok şubeli kurumlarda genel müdürlüğün veya işletme merkezinin e-bildirge yetkilisine tüm şubelerin de e-bildirge yetkisi açılması sorunları azaltacaktır.

Bir önceki yazımız olan Emeklilik’te Son Yedi Yıl Kuralı başlıklı makalemizde Borçlanma son 7 yıl, Emeklilik ve son 7 yıl hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI

Henüz Soru Sorulmamış. İlk soruyu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

SORU SORUN