22.10.2018 - SSK Emekli

İhbar Süresi İçinde İş Arama İzni Toplu Kullanılabilir mi?


İhbar Süresi İçinde İş Arama İzni Toplu Kullanılabilir mi?
Soru: İhbar öneli verilerek iş akdinin feshi halinde işçi iş arama iznini toplu olarak kullanmak isteği zaman iş arama iznine rastlamayacak şekilde yıllık izin kullanımında herhangi bir sıkıntı olur mu? Kanunen örneğin 17.05.2014’de 10 gün iş arama izni olan bir çalışana 30.04.2014’den 16.05.2014 tarihine kadar 14 gün yıllık izin kullandırılabilir mi? H.ARPAT

Cevap: İş Kanununa tabi işçilerden akdin 17 nci maddeye göre feshinde işi 6 aydan az sürmüş olanlarına 2 hafta, 6 ay – 1,5 yıl arasında olanlara 4 hafta, 15 yıl – 3 yıl arasında olanlara 6 hafta ve 3 yıldan fazla sürmüş olanlarına 8 hafta öncesinden fesih bildiriminde bulunma zorunluluğu bulunmaktadır. Şayet bildirim yapılmayıp derhal feshediliyorsa da bu defa ihbar tazminatı ödenmesi gerekmektedir.

4857 sayılı İş Kanununun 17 nci maddesine göre ihbarlı olarak feshedilecek olan işçiye aynı Kanunun 27 nci maddesiyle bir de iş arama izni hakkı verilmiştir. İhbar süresi içindeki her çalışma günü başına 2 saat hesabıyla verilecek bu sürede işçi hem izinli sayılacak hem de ücretini alabilecektir.

Ayrıca işçinin esasen bilfiil kullanılmak zorunluluğu olan yıllık izin hakkı da bulunuyorsa o zaman ne olacaktır? Şayet işçi bu iki izni ihbar süresinde kullanmak isterse uygulama nasıl olacaktır. Sizin sorunuz da sanırım budur.
İşçinin kendisine yasal olarak iş arama iznini işçi işverenden yazılı olarak talep etmek suretiyle topluca kullanmak istediğini bildirirse ihbar süresinin her iş günü için 2 saat olmak üzere iş akdi en az 3 yıldır devam eden işçi için toplam 56 günden 8 günlük hafta iznini düştüğümüzde 48 günden hesaplandığında 96 saat ve 13 gün yapan iş arama iznini ihbar süresi içinde kullanabilir.
İhbar süresinde ayrıca kullanılmamış olan yıllık izin süresi varsa o da iş arama izni ile çakışmamak şartıyla ayrıca kullanılabilir. Sözgelimi işçinin 20 gün de yıllık izni varsa o da ihbar süresi içinde kullanılabilir.

İşçi çalıştığı ihbar önelinin ve bilfiil çalışmadığı iş arama izni ile yıllık izin ücretini tam olarak almalıdır.

Soru: SSK başlangıç tarihim 01.02.1992’dir. 21.07.1964 doğumluyum. 18 ay askerlik borçlanmamı ödedim. 05.03.1997-09.03.2011 tarihleri arasında Bağ-Kur sigortalısıydım ve borcum yok. 10.03.2011’den itibaren SSK sigortalısı olarak 2 bin 500 TL brüt ücretle çalışıyorum. 10.09.2014’te 3,5 yıllık sürem doluyor ama bu maaşla çalışmaya devam etsem mi yoksa bıraksam mı emekli maaşı için daha iyi olur? Fazla maaş almam için nasıl hareket etmeliyim? M.DEĞİRMENCİ

Cevap: Klasik bir yurdum insanı olarak danışmada biraz geç kalmışsınız. Emekli aylığınızın daha iyi olması için bundan sonra yapılacak çok bir şey bulunmuyor. Evet vakıa kendi kendinize bir takım olumlu şeyler yapmışsınız. Ama yapmadıklarınız da var. Mesela eğer Bağ-Kur mükellefiyetiniz devam ediyor idiyse SSK’lı çalışıyorken aynı anda Bağ-Kur’a da prim ödeyerek SSK’lı çalışana göre daha ekonomik biçimde aylığınızı yükseltebilirdiniz. Keza Mart 2014’ten önce aynı ücretle ama kısmi statüde SSK’lı olarak çalışıyorken aylığınız daha olumlu etkilenirdi. Bundan sonra 2 bin 500 TL brüt ücretle 30 gün çalışmaya devam ederseniz aylığınız cüzi de olsa düşüşe uğrar. Sizin şahsınızda tüm sigortalılara seslenmek isterim. Böyle son anda değil de emekliliklerine 5-10-15 yıl kala doğru bilgi alarak emekliliklerini yapılandırmalılar.

Kaynak: Şevket Tezel/20.05.2014

Bir önceki yazımız olan Maden'de ölen işçinin geride bıraktıklarına gelir-aylık bağlayan SGK bu parayı kusurlulardan tahsil eder başlıklı makalemizde ali tezel, iş kazası ve iş kazası emeklilik hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI

Henüz Soru Sorulmamış. İlk soruyu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

SORU SORUN