26.06.2019 - SSK Emekli

Hizmet Borçlanmalarının Emeklilik Hesabına Etkisi


Sosyal güvenlik sisteminde, çalışılan sürede yani zamanında primlerin ödenmesi esastır. Ancak İstisnai olarak bazı koşullarda geriye dönük prim ödeme imkanı da tanınmıştır.

1 Ekim 2008 tarihinde yürürlüğe giren sosyal güvenlik reformu , geçmişe dönük borçlanma uygulamasını hem genişletmiş ,hem de farklı statüdeki çalışanlar arasında önemli standar birliği getirmiştir.

Geçmişe dönük hizmet borçlanmaları, SSK, BAĞKUR  ve MEMUR  ların emeklilik koşullarını etkilemektedir.

Kişilerin hangi süreleri geriye dönük borçlanabildiklerini ve bu sürelerin borçlanma durumunda emeklilik tarihinde bir değişiklik olup olmadığını bilmeleri gerekiyor.

KİMLER HANGİ SÜRELERİ BORÇLANABİLİYOR.

 1. Er ve Erbaş olarak askerlikte veya Yedek subay okulunda geçen süreler.
 2. Memurlar ve diğer kamu görevlileri aylıksız izin süreleri
 3. Doktora öğrenimi veya tıpta uzmanlık için yurt içi veya yurt dışında geçen süreler
 4. Avukat stajını yapanların normal staj süreleri
 5. Sigortalı iken tutuklanan veya gözaltına alınan ve bu şuçtan dolayı  berat edenlerin  tutuklu ve göz altında geçen süreleri.
 6. Grev ve lokavtta geçen süreler
 7. Hekimlerin Fahri Asistanlık Süreleri
 8. 25 Şubat 2011 tarihinden itibaren Part Tıme çalışanların 30 günde az bildirdikleri süreleri  30 güne tamamlamak için kalan günleri
 9. Seçim kanunları gereği görevlerinden istifa edenler
 10. Fakülte veya yüksek okul da okuduktan sonra  subay veya ast subaylık hizmetine geçenler

HİZET BORÇLANMASI YAPMAK EMEKLİLİK TRİHİNİ NASIL DEĞİŞTİR

Bunu Bir örnekle ele alalım

Ahmet beyin Sigorta giriş tarihi 25.06.1985 dir  Ahmet bey ssk’dan

49 Yaşında

25 Yıl Sigortalılık Süresi

5300 Günden Emekli Olabiliri

Fakat Ahmet bey Askere 25.12.1983 tarihinde gitmiş ve askere gitmeden önce hiç bir sigortası yoktur.

Bu durumda Ahmet bey  Askerlik borçlanmasının tamamını yapar ise İşe giriş tarihi askere gittiği tarihe çekilecek ve Emeklilik Şartları

48 Yaş

25 Yıllık Sigortalılık Süresi

5225 Prim Gününde emekli Olabilecektir.

Görüldüğü üzere  Ahmet bey 1 yıl erken emekli olacaktır.

Eğer ayet bey  Askere gitmeden önce sigortalı olsaydı  Hizmet borçlanması yapmak için Prim gününe bakacaktı ve ona göre borçlanacaktı, Eğer prim günü yeterli ise askerlik borçlanması yapmasına gerek kalmayacaktı,  Bu yüzden hizmet borçlanması yaparken bunlara dikkat edilmesigerekir.

 

HİZMET BORÇLANMASININ SONUÇLARI

Yukarıdaki şartları taşıyan herkes hizet borçlanmasından yararlanabilir. Zira yurt dışı hizmet borçlanması hariç olmak üzere , diğer borçlanmalardan ödeme yaptıktan sonra vaz geme imkanı yoktur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 14 SORU
 1. yeliz dedi ki:

  iyi günler benim 700 günüm var ve ssk başlangıç tarihim 1999 ara borçlanmayı ödeme yapsam emekli ola bilirmiyim 33 yasındayım yardımcı olursanız sevinirim

 2. Refai dedi ki:

  15 Kasım 1969 doğumluyum.1.2.1987 yılında ilk sigortalı oldum. Sigortalılıkta pirimim 360 gündür.1989-1990 yıllarında 18 ay askerlik yaptım.24.121992 yılında ilk memuriyetime başladım.1994 da askerlik borçlanmamı yaptım.Halen devlet memuru olarak çalışmaktayım. emekli tarihim ne olacaktır.

 3. Dilek dedi ki:

  İyi günler,
  Ben yurt dışında 26 yıldır çalışan biriyim. 2016 Ağustos ayında çalıştığım ülkeden sosyal güvenlik kurumundan emekli olma hakkı kazanacağım. Türkiye’de yurt dışı emeklilik sistemi hakkında yeni bilgi sahibi oldum. Bu konuda ne yapabilirim. Bu arada hiç Türkiye’de çalışmam yoktur.

SORU SORUN