16.07.2019 - SSK Emekli

Hem Eşten Hem De Anne-Babadan Dulve Yetim Aylığı


Hem Eşten Hem De Anne-Babadan Dulve Yetim Aylığı: Ölen eşin ve anne-babanın sigorta statüsü aynı ise iki maaş değil tercih edilen maaş yani tek bir maaş ödeniyor. Yani eşi SSK, babası SSK veya eşi BAĞ-KUR babası BAĞ-KUR veyahut eşi Emekli Sandığı, babası Emekli Sandığı sigortalısı olan dul-yetim kadınlar tek maaş alabiliyor.

Ancak ölen eşin ve ölen anne-babanın sigorta statüsü farklı ise bu kez ölüm tarihlerine göre iki maaş veya tek maaş ödenmesi söz konusu olabiliyor.

 • Sigortalılık statüsü farklı ve eş ve anne-babanın ikisi de 1 Ekim 2008 tarihinden önce ölmüşse iki maaş bağlanıyor.
 • Eş ve anne-babadan biri 1 Ekim 2008’den önce diğeri 1 Ekim 2008’den sonra ölmüşse yine iki maaş var. 
 • Eğer, iki ölüm de 1 Ekim 2008’den sonra ise sadece bir maaş ödenir. Emekli Maaşı
 • Ancak ölümlerin ikisi de 1 Ekim 2008 sonrası olsa bile sigorta statüsü farklı olması koşuluyla istisnai olarak memur kızı veya memur eşi iki maaş alabilmekte. Örnek verecek olursak eşi memur emeklisi, babası SSK veya BAĞ-KUR emeklisi olan kadınlar için eşin ve babanın ölüm tarihinin önemi yok. Her halde iki maaş alma hakları var. 

Ölen Eş SSK’lı İse Kız Çocuğuna Dul ve Yetim Maaşı Şartları:  Ölen eş ssk lı ise iki maaş bağlanması için Şartlar Aşağıdaki Tabloda verilmiştir.

SSK Dul ve Yetim Maaşı

SSK Dul ve Yetim Maaşı

 

 Ölen Eş Bağ-Kur’lu İse Kız Çocuğuna Dul ve Yetim Maaşı Şartları:  Ölen eş Bağkur’lu ise  iki maaş bağlanması için Şartlar Aşağıdaki Tabloda verilmiştir.

Bağkur Dul ve Yetim Maaşı

Bağkur Dul ve Yetim Maaşı

 

 

Ölen Eş Emekli Sandığına Tabi  İse Kız Çocuğuna Dul ve Yetim Maaşı Şartları:  Ölen eş Emekli Sandığı  ise  iki maaş bağlanması için Şartlar Aşağıdaki Tabloda verilmiştir.

Emekli Sandığı Dul ve Yetim Maaşı

Emekli Sandığı Dul ve Yetim Maaşı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 4 SORU
 1. Erkan ışık dedi ki:

  Engelliyiyim ve babamın erkek evladıyım, 1970 doğumluyum, babam vefat ettiğinden, emekli maaşını ben alıyorum, hangi şartlar oluşursa bu maaş kesilir.

 2. NURHAN aligül dedi ki:

  EŞİM SSK EMEKLISI OLUP 2004 YILINDA VEFAT ETTİ VE EMEKLI AYLIGI BAGLANDI.BİRSÜRE SONRADA 2000YILINDA ÇİFTÇİ BAGKURLU OLAN ÖLEN BABAMINDA MAASI BAGLANABİLENECEGİNİ ÖGRENDİM VE BAGLANDI.BURAYA KADAR SIKINTI YOK, 2017 ARALIK AYI MAASINI CEKMEYE GİTTİGİMDE SÜPRİZLE KARŞILASTIM.EMEKLİ MAASIMIN EKSIK VE BORÇLU GÖRÜNDÜGÜNÜ ÖGRENDİM.GERİYE DÖNÜK OLARAK BABAMDAN NE KADAR PARA ALDIYSAM GERİ ÖDENMESİNİ İSTİYOR.İTİRAZDA ETSEMDE BİR SONUÇ ALAMADIM. ÇOK MAGDURUM NE GİBİ YOL İZLEMELİYİM.170 İDE ARADIM KURULA GIRMIŞ ÖDENMESİ GEREKİYORMUŞ.AYNI SORUNU YASIYAN VARMI VE NE YAPMALIYIM?

 3. Nilgün Konyar dedi ki:

  Eşim 2006 tarihinde vefat etti.emekli sandığı emeklisi idi kendisinden maaş bağlandı. Ben emekli sandığı emeklisiyim 2010 yılında ölen Ssk emeklisi babamdan maaş alma hakkım var mı?.

SORU SORUN