20.10.2018 - SSK Emekli

Hangi çalışanların bayram tatili uzayacak?


Kamu kurum ve kuruşlarında Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne uzatılmasına ilişkin tartışmalar bir süredir devam ediyor. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların idari izinli sayılmaları AK Parti Genel Başkanı ve Başbakanımız Sn. Binali Yıldırım tarafından açıklandı.

Buna göre kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların 4 Temmuz Pazartesi günü yarım gün ve 8 Temmuz Cuma günü tam gün izinli olarak toplamda 1.5 gün idari izinli sayılmalarına karar verilmiştir.

Söz konusu idari izinli sayılmaya ilişkin uygulama kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personeli ilgilendirir. Kamu kurumlarındaki nöbetçi personel ile acil iş ve işlemler yürütülmekte, kamu çalışanlarının önemli bir kısmı bu kapsamda idari izinli sayılmaktadır.

Söz konusu idari izin uygulaması özel sektöre ait işyerlerini kapsamamaktadır. Ancak, dileyen özel sektör işyerleri de bu kapsamda idari izinli sayabileceği gibi, bu günlerde personeline yıllık izin kullandırabilecek veya telafi çalışması da yapılabilecektir.

Özel sektör çalışanları için bayram tatili 4 Temmuz Pazartesi günü saat 13.00’ten itibaren başlayacak olup 7 Temmuz gecesi sona erecektir. Özel sektör işyerleri 1.5 günlük idari izin kapsamında olmayacaklardır. Dileyen özel sektör işyerleri bu günlerde personelini yıllık izne çıkarabilmeleri mümkün olduğu gibi, telafi çalışması da yapılabilecektir.

Telafi çalışması yapılmasını mümkün kılan durumlardan biri de ulusal bayram ve genel tatillerden önce veya sonra işyerinin tatil edilmesidir. Takvim gereği ulusal bayram veya tatil günleri ile hafta tatili günleri arasına bazen yarım, 1, 1.5 veya 2.5 işgünü girebilmekte ve bu günlerde işverenin kararıyla işyeri tatil edilebilmektedir. 4857 Sayılı Kanuna göre bu sürelerin sonradan çalışılarak telafisine olanak tanımaktadır. İşverenler, iki ay içinde çalışılmayan süreler için telafi çalışması yap≠tırabilir. Yasada belirtilen koşulların varlığı halinde telafi çalış≠masına karar verme ve uygulama yetkisi işverene aittir. Ancak, telafi çalışma≠ları, günlük en çok çalışma süresini yani onbir saati aşmamak koşuluyla gün de üç saatten fazla yaptırılamaz. Ayrıca yasal veya sözleşmeye dayalı tatil günlerinde telafi çalışması yaptırılması mümkün değildir. Yapılan telafi çalışmala≠rı fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma sayılmaz. Buna karşılık kuşkusuz telafi çalışmasında işçiye çalışması karşılığı normal ücreti ödenir.

İş güvenliğinde cezalara dikkat!

İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası ile işyerlerine bazı yükümlülükler getirilmişti. Diğer işyerlerinde daha önce başlayan iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğu 50 kişiden az çalışanı olan az tehlikeli sınıftaki işyerlerinde de 1 Temmuz 2016 sonrasında başlayacak.

Ancak özellikle 10 kişiden az işçisi olan küçük işletmelerin bu yükümlülüklerin yerine getirilmesinde sıkıntı yaşanmaması için 2014 yılında 6552 sayılı Kanunla yapılan değişiklik sonrasında 9 kişi ve daha az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyeri işverenleri veya işveren vekili tarafından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ilan edilen eğitimleri tamamlaması şartı ile İşyeri Hekimi ve İş Güvenliği Uzmanı tarafından verilecek hizmetleri verme hakkı getirilmişti. Bu işverenler ‘işe giriş, periyodik muayeneler ve tetkikleri’ yapamayacaktır. Ayrıca, 9 kişi ve daha az çalışan bulunup bulunmadığını tespit ederken çırak ve stajyerler çalışan sayısına dâhil edilmeyecektir.

Kanunda yapılan düzenleme ile bu işyeri sahipleri Anadolu Üniversitesi’nden e-sertifika alarak, kendi işyerlerinde bu hizmeti verebilecek. Ancak sertifika programına yeni başvuracak olan kişiler, sertifikalarını en erken 2017 yılının Şubat ayında alabilecek. Eğer bu işletmeler iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurmadıkları takdirde işyeri başına aylık 6.511 TL idari para cezası idari para cezasıyla karşı karşıya kalacaklar.

Resul Kurt/13.06.2016

 

 

Bir önceki yazımız olan Aylıksız İzin Borçlanması başlıklı makalemizde Borçlanma ve şevket tezel hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI

Henüz Soru Sorulmamış. İlk soruyu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

SORU SORUN