Gurbetçiler aman dikkat

Gurbetçiler aman dikkat

Almanya’dan İzmir’e sahte sigorta başınızı belaya sokar

Almanya’da bulunan bazı danışmanlık şirketleri, gurbetçilerden 350 euro alıp, sizi Türkiye’de SSK sigortalısı yapacağız diye para alıp, İzmir’deki bir mali müşavire de para gönderip sigortalı yapıyorlarmış ama bu sizleri ilerde mağdur eder…

Ali bey, ben Almanya’da yaşıyorum ve Türkiye’de hiç sigortam olmadı. Şimdi buradaki bir (Türkiye’de emekli edeceğim diyen) bir şirket bana, bize 350 euro ver sizi Türkiye’den İzmir’de bir kaç gün SSK’lı yapalım diyor. Ben hayatımda hiç İzmir’e gitmedim, Çorum’luyum. Bu yasal mıdır? Ayrıca, 1961 doğumluyum, Almanya’da 1991’den beri sigortam var ben bu durumla emekli olabilir miyim? Lütfen ismimi gizli tutun. İsmi Saklı

Sayın okurum, 3201 sayılı Yurtdışı Borçlanma Kanunu gereğince, kimin nerden emekli olunacağı konusu önemlidir. Türkiye’de sigortası olanlar, en son sigortalı oldukları Kurum veya statüye göre emekli edilirler. Türkiye’de hiç sigortası olmayanlar ise Bağ-Kur’dan (4/B) emekli edilirler. Son yapılan yasal düzenleme ile içinde Almanya’nın da olduğu 18 ülkedeki işe giriş tarihi (sosyal güvenlik başlangıcı) Türkiye için de mahkemeye gerek kalmaksızın başlangıç kabul edilecek. Bu sebeple Türkiye’de SSK’sı olanlar daha az para ödeyerek daha kısa sürede ve daha yüksek emekli aylığı ile emekli olurlar. Şirket de sizi bu sebeple Türkiye’de bir kaç gün SSK’lı yapalım diyor.

***EMEKLİLİK ZAMANIN 2016’DA

Almanya, 1991 işe girişin ile Türkiye’den emekli olma zamanın 25 yıllık sigortalılık süresinin tamamlanacağı 2016 yılıdır ve en az 5525 gün sayısı ile 53 yaşından sonra (yaşı doldurmuşsun) emekli olabilirsin. Ancak, yurtdışı borçlanması yapmak ayrı emekli olmak ayrı şeyler. Dilediğiniz zaman yurtdışı borçlanması yapabilirsiniz ama emekli olmak için Almanya’da, çalışmamanız, işsizlik parası ve sosyal yardım almıyor olmanız üç şartını taşımanız gerekir. Ayrıca, seçeceğiniz borçlanma dönemi ve seçeceğiniz günlük borçlanma (günlük en az 12,10 lira ile en fazla 78 lira arasında) rakamına göre alacağınız emekli aylığı değişir. Hangi süreleri seçip, hangi rakamdan öderseniz alacağınız aylığı hesaplamayı bilen bir uzmana danışmanızı öneririm. Zira, sonra bundan vazgeçme şansınız olmaz.

***SAKIN SAHTE SİGORTALI OLMA

Evet, Türkiye’den SSK sigortan olursa daha iyi şartlarda ve daha az para verip emekli olacaksın, olmazsan en az 9000 günlük borçlanman lazım, olursan 5600 günlük borçlanma yeter. Ancak, seni SSK’lı gösterdikleri zamanlarda, pasaport kayıtlarına göre Türkiye’de değilsen bu SSK sigortan geçersiz olur. Türkiye’de iken SSK’lı olursan başlangıçta geçerli gibi görünmekle birlikte, senin sigortalı gösterildiğin (İzmir’deki) işyerinde SGK Müfettişleri ve denetim elemanları inceleme-soruşturma yaptıklarında seni tanıyan başka işçi olmazsa, SSK sigortan iptal edilir, sana ödenen aylıklar da faiziyle senden geri istenir. Bu sebeple Türkiye’de sigortalı olacaksan mutlaka gerçekten o işyerine git ve çalışarak ol.

***MALİYETİ DE ASLA 350 EURO OLMAZ

Türkiye’de sigortalı çalışan birisi için işverenler SGK’ya prim öderler ve Maliye’ye de vergi öderler ama bu rakam asla 350 Euro olamaz. Bir çalışanın asgari ücretle işverene maliyeti günlük 12.10 lira sigorta primi ve (geri alınan vergi iadesi*asgari geçim indirimi hariç) vergisi de günlük 5 lira kadardır. Vergi iadesi diyeceğimiz asgari geçim indirimi dikkate alındığında da vergi rakamı günlük 2 liraya kadar düşer. Yani, sizi SSK’lı gösterecek şirkete günlük maliyetiniz 15 lira gibidir 5 gün sigortalı gösterseler, en az 75 lira tutar. Sizden istenen 350 euro ise 1000 lira gibi fahiş bir rakam.

Bu arada sizden parayı alıp, burda sigortalı gösteren kişiler sizi SSK’ya bildirdikleri halde prim de ödemezlerse denetime mutlaka girerler ki Türkiye’de buna sahte sigortalı deniyor, o zaman da emekliliğiniz zora gireceği gibi emekli olmuşsanız emekliliğiniz de iptal edilir.

Bütün bu uyarılarımı dikkate alarak davranmanızı tavsiye ederim.

Kaynak:Ali Tezel/10.10.2014

Bir önceki yazımız olan SGK YAPILANDIRMA İLE BİRLİKTE ALACAKLARINI İSTİYOR başlıklı makalemizde sgk borç, torba kanun ve vedat ikili hakkında bilgiler verilmektedir.

tıkla sorunu sor


Emeklilik Hesaplatma , Borç Sorgulama, Diğer Sorularınız  İçin  SGK Uzmanlarımızı Arayabilirsiniz 0888 233 0 233 


ZİYARETÇİ SORULARI - 7 SORU
 1. ali dedi ki:

  Slm ben ikiay oldu yurtdiisi emeklilik parami yatirdim sskyi aradim nezaman emekli parami alabilrim onlarin verdigi cevap siz ev yardimi aliyorsuuz diye bana para vermek istemiyorlar ne yapmam lazim nereye bas vurmam lazim beni aydinlatirsaniz cok memnun olurum sagilarimla selamlar

 2. ali dedi ki:

  Guzel bir sey gurberci olarak bazi haklarimizi bilmiyoruz basayede ssk hakkinda aydinlanmis oluyor gurbetcilerimiz slm

 3. tugay dedi ki:

  Slm Dortmund’dan ben Yılmaz,
  benim sorum şu,,Yurtdışı emeklilik de Türkiye’de çalışma Zorunluluğu kalktımı?
  Eğer kalkmadıysa,Almanya’dan gelirken Buranın Emeklilik kasasına prim ödenmemesi şartı varmı?
  Bilgi verirseniz seviniriz,şimdiden TŞK

 4. Ayse dedi ki:

  Slm, LUTFEN YARDIM edin.

  1973 Dogumlu bir bayanim .. 19-09-2016 yurtdisi borclanmasi yaptim turkiyede 1998 sigorta baslangicim var ve 1165 prim gunum var.. ama ben borclanirken Sigorta baslangic tarihi deyilde 4810 odeyecegim gun sayisi yazdi ordaki calisan memur. Toplam 5975 gun sayisi 1165 prim gunum var dusuruldu kalan sayiya borclanma yapildi. Simdi ben yanlismi borclanmis oluyorum bu durumda Baslangic tarihim 1998 mi yazilmasi gerekiyordu?
  Emeklilik yasimda 55 soylendi dogrumudur.
  Bu duruma gore ben emekli olursam ne kadar maas alacahim
  Lutfen yarimdi olurmusunuz. Cok tesekkurederim.

 5. Zübeyde seyfi dedi ki:

  1989 ssk girisim var ancak 1997-2000 sinifögretmenligi yaptim.2000 Senesi 9. aydan beri almanyadayim. Buradada kisa süreli calismisligim var.2 cocugum var. Türkiyede yeniden ssk girisim olmasi lazim dediler .yasal olmasina dikkat ediyorum gelip türkiyede calismami Önerdiler. Simdi bu bilgilerin isiginda emeklilik sartlarimi Ödemen gereken miktari ve haklarimi yazarsaniz cok sevinecegim buarada 1972 dogumluyum.tesekkür ederim.

  1. Sgk Uzmanı dedi ki:

   türkiyedeki toplam priminiz ne kadar ve ilk işe giriş tarihiniiz gün ay yıl olarak yazabilirmisiniz

 6. Erkan Ayirkan dedi ki:

  ben 1979 dogumluyum 2004 den beri hollandada calisiyorum yaklsik 13 yildir araliksiz calisiyorum 2006 senesinde turkiyede sigortsa girisimde var yaklasik 3 aylik benim sorum su turkiyede nasil ve ne sekil emekli olabilirim tesekkurler

SORU SOR 0888 233 0 233