20.08.2019 - SSK Emekli

Gss Primlerinde Yeni Dönem


Gss Primlerinde Yeni Dönem

HANGİ HİZMETLERDEN FAYDALANABİLİRSİNİZ ?Yeni düzenlemeyle 53₺ ödeyerek Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınan kișiler, devlet hastaneleriyle birlikte üniversite hastaneleri ve özel hastanelere de gidebilir, en pahalı ilaçlar olmak üzere, yurtdıșı tedavileri dahil sistemin her imkanından faydalanabilirler.

 

NASIIL YARARLANABİLİRSİNİZ ? Kendinizin ve bakmakla yükümlü olduğunuz kișilerin sağlık güvencesini 53₺ ödeyerek sağlayabilir ve sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Emekli olabilmek için yaș șartını bekleyenler de bu kapsamda genel sağlık sigortalısı olabilirler. 53₺ ödeyemeyecek durumda olanlar gelir testi yaptırdıktan sonra aile içi kiși bașı gelirin asgari ücretin 1/3’ün altında olması halinde yeșil kart statüsüne alınarak primleri Devlet tarafından karșılanacaktır.

 

FAİZSİZ ÖDEME İMKANI : Önceden birikmiș GSS borçlarınız için endișelenmeyin, onları da 53₺ üzerinden güncelleniyor. Üstelik faiz ve cezalarını silerek.. Geçmișe ait aylık prim borcu tutarı 53₺’nin altında ise düșük olan rakam esas alınacaktır. Güncellenen eski borçlarınızı 01 Nisan 2017 tarihinden itibaren 12 ay içinde peșin veya taksitle ödeyebilirsiniz, hem de faizsiz olarak.

 

GSS PRİMİNİN YENİ HALİ:  Herhangi bir iște çalıșmayan veya annesinden, babasından, çocuğundan dolayı “bakmakla yükümlü olunan” sıfatıyla sağlık hizmeti alamayanlar için Genel Sağlık Sigortasında (GSS) farklı prim uygulamalarına son verildi. 71 ₺, 213 ₺ ve 426 ₺ olarak alınan üç farklı prim uygulaması sona erdirilerek tüm GSS primi 53₺’ye indirilmiştir.

 

YENİLİKLER: Lise ve Üniversite Öğrencileri + 2 Yıl Daha Devlet Güvencesinde ! Mezun olduğunuzda Genel Sağlık Sigortanız bitmiyor! ÜNİVERSİTELİLER! Mezun olduktan sonra iș bulana kadar sağlık sigortam yok diye üzülmeyin. Liseliye ve Üniversiteliye +2 yıl daha ücretsiz genel sağlık sigortası imkânı getirilerek, lise öğrencilerinde 20, üniversite öğrencilerinde ise 25 yașını geçmeyecek șekilde genel sağlık sigortaları mezun olduktan sonra 2 yıl daha devlet güvencesine alınmıștır.

GSS Başvuru 

Gss Borç Sorgulama İçin Tıklayınız

E Devlet GSS

Bir önceki yazımız olan Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları başlıklı makalemizde askerlik borçlanması, Borçlanma ve Doğum Borçlanması hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 3 SORU
 1. Arman dedi ki:

  Merhaba1974 Mayıs 4 daha dogumluyum türkiyede 1988 yılında ise basladim1991 yılından beri Fransa’da aralıksız çalışıyor o
  Um ne zaman emekli olurum 1988 yilnda400gun civarında çalıştım saygilar

  1. Sgk Uzmanı dedi ki:

   1988 kaçıncı ayında ilk işe giriş tarihiniz. 5225 günü tamamladığınızda 44 yaşınızda emekli olabilirsiniz

 2. Arman dedi ki:

  Merhaba1974 Mayıs 4 daha dogumluyum türkiyede 1988 yılında ise basladim1991 yılından beri Fransa’da aralıksız çalışıyor o
  Um ne zaman emekli olurum 1988 yilnda400gun civarında çalıştım saygilar

SORU SORUN