20.07.2019 - SSK Emekli

GSS Gelir Testi Sonucu Sorgulama


GSS Gelir Testi Sonucu Sorgulama : Bilindiği gibi  30/9/2015 tarihi mesai bitimine kadar  gelir testi yaptırmayanlar  gelir testi yaptırması gerekiyordu ve çıkan sonuca göre Genel sağlık sigortası primi alacakları yönünden en geç 02/11/2015 tarihine kadar Kuruma yapılandırma  başvuruda bulunulması gerekiyordu. GSS Gelir Testi Sonucu Sorgulama yaparak ne kadar  GSS ödemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

GSS Gelir Testinde Çıkan Sonuca Göre Kim Ne Kadar Prim Ödeyecek:  Öncelikle  soyal güvenlik kurumu yetkilileri  ne kadar gelirinizi tespit etmesi gerekir  bunun tablosu aşağıdadır.

2016-yili-gss-odeme-tutarlari.60 C1 Olanları Devlet Ödeyecek 60 G-1 Olanlar 65,88 Tl Ödeyecek, 60 G2-Olanlar 197,64 Tl ve 60 G-3 Olanlar 395,28 Tl Ödeyecekler.

 

Gelir Testi Sonucuna İtiraz : Gelir tespiti sonucuna; sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezi tarafından “GSS Tescil Bildirimi”nin tebliğ tarihinden itibaren en geç 15 gün içinde ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yazılı olarak itiraz edilebilir.

Gelir testi sonucuna itiraz dilekçesi örneği  Gelir testi sonucuna itiraz dilekçesi örneği

e-devlet gelir testi sonuc

e-devlet gelir testi sonuc

E Devlet Sistem, Üzerinden Gelir Testi Sorgulaması:  Gelir testi sorgulaması sadece e devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır.  Sisteme giriş yapıldığında Yukardaki  gibi bir ekran gelecek ve  ne kadar ödeyeceğiniz  ve  gelirinizin ne kadar olduğunu sorgulama yapabileceksiniz.  Sorgulama İçin Tıklayınız

Bir önceki yazımız olan Ssk Borç Sorgulama başlıklı makalemizde Bağkur Yapılandırma ve Borç Bilgileri Sorgulama, İsteğe Bağlı Borç Sorgulama ve İşveren Prim Sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 1 SORU
  1. Veyis Tanış dedi ki:

    GSS pirimi 1 nisan 2017 tarihinde tek kademeli (53 TL) oldu diye biliyorum. Bu durum şu an değişti mi? Şimdi öğrenciliği devam ettiği halde 25 yaşını doldurmuş olan bir genç için gss kaç tl’dir ve nasıl hesaplanıyor? Teşekkürler.

SORU SORUN