20.08.2019 - SSK Emekli

GSS Gelir Testi Kaltı


GSS’de yeni dönem:GSS Gelir Testi Kaltı

GSS’de yaşanan sorunların başında gelen gelir testi uygulamasındaki zorunluluk kaldırılıyor. Artık sadece primlerinin devlet tarafından ödenmesini isteyen dar gelirliler için gelir testine girme zorunluluğu bulunuyor.

Artık yapılan düzenleme ile 1 Nisan itibariyle aylık 53.33 TL ödemeyi kabul edenler gelir testine girmeden doğrudan GSS hizmetlerinden faydalanabilecek.

Ayrıca, geçmiş dönemlerde genel sağlık sigortası prim borcunu ödemeyen ve gelir testine de girmeyen vatandaşların, tahakkuk eden borçları, 53.33 TL üzerinden yeniden hesaplanacak. Hesaplanan yeni borcun 1 Nisan 2017 tarihini takip eden aybaşından itibaren 12 ay içinde peşin veya taksitle ödenmesi halinde, bu tutara 1 Nisan 2017 tarihinden ödeme tarihine kadar geçen süre için herhangi bir faiz uygulanmayacak.

Yani gelir tespiti yaptırmak zorunlu olmayacak ama bu durumda da primler aylık 53.33 TL’den hesaplanacak. Eğer borcun silinmesi isteniyorsa hem gelir tespitine girilmesi hem de burada ailede kişi başına gelirin asgari ücretin üçte birinden (592,50 TL) az çıkması gerekecek.

Bir önceki yazımız olan Borçlanmalarla Emeklilikte Püf Noktaları başlıklı makalemizde askerlik borçlanması, Borçlanma ve Doğum Borçlanması hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 4 SORU
 1. Kasım aslan dedi ki:

  Genel sağlık sigortasından yaralanmak istiyorum

  1. Sgk Uzmanı dedi ki:

   sosyal hizmetler il müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekmektedir.

 2. Kasım aslan dedi ki:

  Genel sağlık sigortası yaptırmak istiyorum

 3. Orhan gumrah dedi ki:

  Merhaba benim sorum şu ssk pirim borcum var ama sağlıktan yararlanmak istiyorum ailemle birlikte taksicilik yapıyorum beni bilgilendirir seniz sevinirim

SORU SORUN