23.03.2019 - SSK Emekli

Geriye Dönük Bağ-Kur Tescili Var mı?


Geriye Dönük Bağ-Kur Tescili Var mı?

Ayrıca yine H.Kılınç adlı okurum 1987-1997 yılları arasında esnaflık yapan babasının o dönemde hiç Bağ-Kur kaydı olmadığını, esnaf odasına kaydı dolayısıyla primleri borçlanarak ödeyip emekli olup olamayacağını soruyor.

6552 sayılı Torba Kanunda döneminde zorunlu Bağ-Kur sigortalısı olması gerekmesine rağmen Bağ-Kur’a kayıt olmadığı için tescil edilemeyen vergi mükellefiyet ve meslek odası veyahut esnaf sicil kaydı ile şimdi geriye dönük tescil ve prim ödenmesine ilişkin bir hüküm bulunmuyor. Torba Kanunda esnaf sicil veya meslek odası sürelerine dayanarak Bağ-Kur sigortalısı olunmuş fakat sonradan bu kayıtların mevzuata aykırı olarak yapıldığından bahisle silinmiş sürelerle ilgili olumlu bir hüküm var. Yine yargıya intikal ettiğinde kaydın mevzuata aykırı olduğu kabul edilse bile sigortalı olma kastı ve bilincinin vurgulanarak kabul ettirilen bu sigortalılıkla ilgili de sürekli kaybedilen davalar nedeniyle yapılan bir düzeltme anlamına gelen bir kanun bu.

 

GSS Borçlularına Torbada Ne Var?

Yine okurum E.Gür 2012 Mayıs ayında askerden döndüğünü, 5-6 ay sonra çalışmaya başlayarak bugüne kadar çalıştığını, o altı aylık döneme ait GSS prim borcum çıktığını, yeni Torba Yasa ile geriye dönük gelir testi yaptırmayı ve işsiz olduğu dönemdeki borcunun silinip silinmeyeceğini soruyor.

Bu okurum vesilesiyle belirtiyorum ki GSS prim borçlarına da tamamen af diye bir şey yok. Sadece zamanında gelir testi yaptırmadığı için azami orandan hesaplanan GSS prim borçlarını gerçek gelir düzeyinden ödemek için geriye dönük bir gelir testi yaptırılabilecek. Gelir etsti sonucu 2012 Temmuz – Ekim dönemi için ayda 225,72 TL olarak uygulanan aylık GSS primi belki 112,86 TL’ye belki de 37,62 TL’ye düşecek. Çıkacak yeni skala rakamına göre gecikme zammı veya faiz değil enflasyon farkı eklenecek.

 

Yaş ve Sigortalılık Süresini Dolduranlara Borçlanma Hakkı Yok

Bir başka okurum U.Girgiç 20.08.1963 doğumlu 01.01.1986 sigorta girişli babasının 2 bin 300 gün sigorta primi bulunduğunu, Torba Yasa kapsamında geriye dönük borçlanma yapara eksik günlerini ödeyip emekli olup olamayacağını soruyor. Torba Yasadan beklentilerden birini de yaş ve sigortalılık süresi şartlarını doldurup günleri eksik olanlara borçlanma hakkı tanınması biçimindeydi. İktidarın sözcüsü misyonundaki basın organlarında bu konuda çok sayıda “Müjde” okumuştuk. Ancak birçok beklenti gibi bu beklenti de 6552 sayılı Torba Yasada  karşılanmadı. Şayet askerliğini de borçlanmışsa ve yurtdışı çalışma süresi yok ise okurumun babasına da çalışarak prim ödeme dışında en fazla 3 yıl 5 ay olmak üzere isteğe bağlı Bağ-Kur primi ödeyerek günlerini ay be ay ödeyerek tamamlama dışında çözüm gözükmüyor.

Elbette Torba yasa sosyal güvenlikten ibaret değil, Torba yasanın memurlar, iş kanunu yönlerinden getiri-götürülerden ileriki yazılarımızda bahsetmeye devam edeceğiz.

Bir birbuçuk yıldır estirilen beklentilere göre dağın fare doğurmasına, hele de bu Torba Yasa yayınlanır yayınlanmaz “Ufukta Yeni Torba Yasa gözüktü” açıklamalarına bakınca Hükümet 6552 sayılı Torba yasa ile 66 kanunu birden değiştirmesine karşın onların lehine pek bir şey vermemeyi başararak sigortalı ve emeklileri 66’ya bağlamış gözüküyor dememek elde değil.

Torba Kanun Sigortalıları Altmışaltıya Bağladı

Tam 66 ayrı yasayı değiştiren çuval niteliğindeki 6552 sayılı Torba Kanun Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş bulunuyor.

Öncesinde bir kısım basın tarafından pompalana beklentilere bakarsanız bunca hacmine rağmen beklenenlere karşılık çıkanlar devede kulak. Zaten Hükümet çevrelerinden yeni bir Torba Yasa hazırlığı olduğu da duyurulduğuna göre uzunca bir süre de “Torba, Torba” diye oyalanmanın devam edeceği açık bulunuyor.

Sigortalı lehine getirilen maddelere bakıldığında bu getirilerin hep sigortalıların yargı yoluna gittiğinde hemen hepsini kazandıkları konularda olduğunu görüyoruz. Örneğin doğumdan önce SSK’lı değil de Bağ-Kur’lu veya Emekli Sandığı iştirakçisi olduğu gerekçesiyle kabul edilmeyen doğum borçlanması hakkı, mavi kartlıların yurtdışı borçlanmasından yararlanma hakkının iadesi kayıtta mevzuat aykırılık gerekçesiyle primi ödenmiş olsa bile silinen Bağ-Kur dönemlerinin artık silinmeyecek olması gibi.

Bu noktada uğradıkları açık haksızlıklar karşısında dava açma hakkını kullanan vatandaşlara, haksızlığa uğrasa bile devlete dava açılmasını ayıp sayan anlayışa sahip vatandaşlarımızın bir teşekkür borcu olduğunu ifade etmeden geçemeyeceğiz.

60 madde ile TBMM’ye sevk edilen Torba Kanun 148 madde olarak yasalaştı ama bu eklemelerin çoğu Hükümetin özellikle kendi istediği düzenlemeler.

Bugün de okurlarımın yoğun soruları bazında Torba Kanun sorularını cevaplayacağım.

Yapılandırma İhyayı İçeriyor

Okurum H.Çıtak 1960 doğumlu annesinin 1993-1994 yılları arasında 10 ay 5 gün Bağ-Kur sigortalısı olduğunu, 2006-2010 yılları arasında da toplam 3 yıl 11 ay 20 gün Bağ-Kur sigortalısı olduğunu belirterek bu süreleri borçlanıp satın alıp alamayacaklarını, bu arada da annesinin iki çocuğu olduğunu bu doğumları da emekli olması için kullanıp kullanamayacaklarını soruyor.

Daha önce 01.05.2008 tarihine kadar beş yıl ve daha fazla Bağ-Kur prim borcu olanlara uygulanan sigortalılık süresi durdurma yahut silme hakkı kullanarak sildirdiğiniz süreleri 6552 sayılı Torba Kanundaki yapılandırma hakkı kapsamında ihya edip primlerini asıllarıyla birlikte enflasyon farkını ödeyerek gecikme ceza ve faizi ödemeksizin Bağ-Kur sigortalılığınıza saydırabilirsiniz. 1996-2006 yılları arasındaki süreyi ödedikten sonra ayrıca aynı dönem için doğum borçlanması yapamazsınız. Zira doğum borçlanması doğumdan sonraki iki yılla çevrili olarak sadece sigorta kapsamında olmayan günlerin ödenebildiği bir haktır.

1996-2006 arasındaki Bağ-Kur sürelerini canlandırırsanız anneniz 2016 yılında Bağ-Kur’dan yaştan emekli olabilir.

Kaynak:Şevket Tezel/15.09.2014

Bir önceki yazımız olan 10 İŞÇİNİN ÖLÜMÜNDE İHMALİ OLAN başlıklı makalemizde vedat ikili hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 11 SORU
 1. süleyman kavran dedi ki:

  1985- 1987 yılları arası vergi mükellefiyetim ve esnaf oda kaydım mevcut…daha önceden çıkan yasadan zamanında müracaat etmediğimden faydalanamadım.01-08 2005 tarihinde bağ kurlu oldum 2011 de sgk ya geçtim.12 eylülden 1402 lik beraatle snuçlanan davamdan 1315 pirim gün verilerek 2011 gün bağ kur, 2072 gün ssk olmak üzere toplam 4083 gün hizmet im var..yaşım 60…(doldu)geri çekilen son tarih 06.12.2001 0larak görünüyor….müracaatımda ya,7200 günüzerinden 8 yıl daha, ya da 417 gün daha pirim ödeyip 11 yıl bekleyerek 2026 da emekli olabileceğim söylendi….askerliğimi borçlanmadım henüz….fakat o da yetmiyor…. söylentilere göre yeni çıkan bir mahkeme kararı ile 2000 öncesi vergi kayıtlarını itibar almayan kanunu iptal etmiş mahkeme…. dava açarak tescil ettirebiliyormuşuz yeniden… Bu doğrumudu?…doğru değilse ben ne yapabilirim….*,,,bize günlük olarak verilen ücret 13 tl falan….. 16.800 tl 1315 günün karşılığı….mağduriyetimi nasıl giderebilirim? Bu konuda bilgilendirirseniz memnun olurum…Vatandaş olarak ne yapacağımızı bilmiyoruz!

  1. Yaşar Tunç dedi ki:

   Devlet vergisini ödemeyeni affeder , hırsızlık , rüşvet , zimmet suçunu affeder , tecavüzü ve Ada’m öldürme suçunu affeder konu kazanılmış bir hak olan geriye dönük Bağkur kaydı olunca onu affetmez ! Ne diyelim Allah devlete bir zaval vermesin .

 2. Özlen Alkan dedi ki:

  21-12-1998 ile 30-07-2004 yılları arasında açtığım ve sonrasında devlet tarafından otomatikman kapatılan şahış şirketim vardı ve o dönemler arasında ekonomik nedenlerden dolayı bağkur’a kayıt yaptırmamıştım
  bağkur’dan sorgulattırdığım kadarıyla onların sistemindede görünmekte ancak 5510 numaralı kanun gereği geriye dönük hizmet alamayacağım söyleniyor,
  ama yargı yolununda açık olduğu belirtiliyor, şimdi o dönemdeki günleri elde edebilirsem SGK dan emekli olabileceğim,
  ne yapmam gerekiyor bu durumda ?
  SAYGILARIMLA

 3. ZEHRA dedi ki:

  TORBA YASADAN BEKLEDİĞİMİZ BAĞKURLUYA TESCİL HAKKIYDI 2YILDIR GÜNDEMDE OLAN VE SÜREKLİ İSTENEN VE BİLENLERİN AÇIKLA LA SÖYLEDİĞİ BU YASANIN TORBADA OLDUĞUYDU AMA NERDE ÇIKMADI ACABA YENİ BİR TORBADA ÇIKACAKMI GERÇEK İNSANLRIN İSTEDİĞİ BU BAĞKURUN İLK KURULDUĞU YILLARA GERİ GİDİP VERGİSİNİ ÖDEYEN ODAYADA PAŞA PAŞA AİDATLARINI YILLARCA ÖDEMİŞ KİŞİLERİN TESCİLİ ÖZELLİKLE KÜÇÜK ESNAFA BU HAKKI ÇOK GÖRMEYİN VE BU YASAYIDA EN KISA ZAMANDA ÇIKARIN ………..

SORU SORUN