18.07.2019 - SSK Emekli

Genel Sağlık Sigortası ( GSS) Borç Ödeme ve Sorgulama


Genel Sağlık Sigortası ( GSS) Borç Ödeme ve Sorgulama

Genel Sağlık Sigortası Nedir: Gss  Çalışmayan veya her hangi bir sosyal güvencesi olmayan kişilerin devlet tarafında belli bir ücret karşılığında sağlıktan yararlanmasıdır.

Aşağıda SGK Borç Sorgulama işlemleri detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

Bilindiği gibi Sigortası olmayan , çalışmayan kişilerin  Sağlık testi yaptırarak Genel sağlık sigortası primi ödemesi gerekmektedir.

Bunun için kayıtlı olduğunuz yani ikametgahınızın bağlı bulunduğu il veya ilçelerin idari sınırları içerisindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’ndan kolaylıkla başvuru işleminizi yapabilirsiniz.  Aşağıdaki formu doldurup  sosyal yardımlaşma vakfına verdiğinizde 1-2 hafta içinde ilgili kişiler evinize gelip gelir testi yapıyor ve ödemeniz gereken GSS Prim tutarı belirleniyor.

Eğer Bu işlemi yaptırmadıysanız sistem otomatik olarak sizi GSS’li yapıyor ve en yüksek primi ödüyorsunuz.

Sosyal güvenlik kapsamında çalışmadığınız, isteğe bağlı sigortalı olmadığınız, gelir ya da aylık almadığınız veya bunların bakmakla yükümlü olduğu kişisi olmadığınız tespit edildiğinde , zorunlu

1 Nisan itibariyle aylık 53.33 TL ödemeyi kabul edenler gelir testine girmeden doğrudan GSS hizmetlerinden faydalanabilecek.

Genel Sağlık Sigortası Başvuru Formu

GSS Sorgulama:

Genel sağlık sigortası  borçlarınızı sorgulamak için SGK’nın   şifresiz  ESGM ekranından sorgulama yapıp , nekadar borcunuz var  , hangi tarih aralığında GSS Borç kaydınız var  Bunları rahatlıkla öğrenebilirsiniz. SSK Borç sorgulama için aşağıdaki işlemleri takip ediniz..

SSK’lı , Bağkur’lu  veya öğrenci olduğunuzda  Gss Borç  Çıkmış ise  bunu dilekce ile  İkametgahınıza bağlı  Sosyal güvenlik kurumuna  başvurup  sildirebilirsiniz.

GSS Borçları İçin Torba Kanundan Nasıl Yararlanabilirim:

Sorgulama yaptıktan sonra eğer borcunuz var ise   SGK size en yüksek tutardan Genel Sağlık Sigortası yapmıştır.   Öncelikle  borcunuzu indirmek için  Bağlı bulunduğunuz  Kaymakamlık içerisinde bulunan Sosyal Hizmetler Bölümüne giderek ‘  Gelir Testi”  yapılmasını talep etmeniz gerekmektedir.

Bu işem için G. Sağlık Sigortası Borçluları için: 30.04.2015 tarhine kadar yapılandırmadan faydalanabilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortası (GSS)  Yapılandırma Sorgulama:

GSS Sorgulama yaptığımız ekrana girdikden sonra aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Genel sağlık sigortası borç bilgilerinizi  e devlet üzerinden veya  bankacılık internet şubesi kullanıyor iseniz  banka şubelerinden öğrenmeniz mümkün.

E-Devlet GSS Borç Sorgulama Tıklayınız

 

 Gss Borç Ödeme :

Genel Sağlık sigortası borçlarınızı, yapılandırma yaptırdıktan sonra   

Herhangi bir bankadan  veya  SGK’nın Kredi kart Ödeme Sayfasından borç ödemesi yapabilirsiniz.

Burda dikkat etmeniz gerek  Diğer ödemeler-ve GSS Prim Borcunu  Seçmeniz Gerekmektedir.

Ek-Bilgi

gss borç ödemeGenel sağlık sigortalısı sayılanların çocukları, ana ya da babanın tescil edilmiş olmasına bakılmaksızın ve ayrıca bir işleme gerek olmaksızın 18 yaşını dolduruncaya kadar genel sağlık sigortalısı veya genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlü olduğu kişi olarak sağlık hizmetlerinden ve diğer haklardan yararlandırılır. 18 yaşından küçük çocuğun ana ve babası da yok ise 18 yaşını dolduruncaya kadar primi Devlet tarafından ödenmek üzere genel sağlık sigortalısı sayılır.

Yükseköğrenimlerinin başladığı tarihten itibaren genel sağlık sigortalısı sayılırlar ve yükseköğrenimlerinin devam ettiği sürece genel sağlık sigortalılıkları devam eder.

Bukapsamdaki öğrenciler yüksek öğrenimlerinin başladığı tarihten itibaren bir ay içerisinde ilgili üniversitelerce genel sağlık sigortası giriş bildirgesiyle Kuruma bildirilir

 

GSS BORÇ  ÖDEME

Bir önceki yazımız olan Hizmet Dökümü başlıklı makalemizde bağkur hizmet dökümü, emeklilik sorgulama ve Hizmet dökümü sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 24 SORU
 1. MUSTAFA BOZKURT dedi ki:

  YAPILANDIRDIGIM BORCU 2 AY YATIRDIM 3NCÜ TAKSİT GÖRÜNMÜYOR ŞİMDİ TEKRAR YAPILANMA VAR DİYORLAR BEN TEKRAR KURUMAMI GİDECEGİM YOKSA BANKADA HESABAMI BAKACAGIM

 2. MUSTAFA BOZKURT dedi ki:

  YAPILANDIRDIGIM BORCU 2 AY YATIRDIM 3NCÜ TAKSİT GÖRÜNMÜYOR ŞİMDİ TEKRAR YAPILANMA VAR DİYORLAR BEN TEKRAR KURUMAMI GİDECEGİM YOKSA BANKADA HESABAMI BAKACAGIM,

  1. Sgk Uzmanı dedi ki:

   yeni yapılandırma ile ilgili henüz tepliğ yayınlanmadı, eski yapılandırmanız aynen devap ediyor. 5 Aydan itibaren ödemeye devam edeceksiniz

 3. Aliye dedi ki:

  G s s yapilandirilmiş 277 tl borcum var 2016/11 ayindan bu yana hiçbir banka ve ptt ye odeme yapamadim lutfe bana nasil odeyeceyimi konusunda bana yardomci olun. Ekranlarda çikmiyor.

  1. Sgk Uzmanı dedi ki:

   öncelikle yeni kanun çıktı eğer gelir testi yaptırırsanız ve geliriniz düşük çıkar ise tüm borçlarınızı silinebilir. bunun için kaymakamlığa sosyal hizmetler genel müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekmektedir.
   Ödeme konusu ise tc kimlik numaranız ile tüm bankaların alması gerek , eğer gözükmğyor veya başka bir şey var ise sgk müdürlüğüne gidiniz

SORU SORUN