23.05.2019 - SSK Emekli

Fazla Mesai Hesaplama


Fazla Mesai Hesaplama:  Fazla Çalışma ve Fazla sürelerle Çalışma işçilerin normal  çalışma sürelerinin üzerinde çalıştırıldığı iki çalışma biçimidir. İŞ kanununa göre günlük çalışma süresi  Günlük 7,5 Saat  ( Haftalık 45 Saat)  Yer altı maden işlerinde çalışanlar 6 saat ( Haftalık 36 Saat), Yıllık İse 270 Saat

Fazla Mesai Hesaplaması ise ; Her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret saat başına düşen miktarın %50 Yükseltilmesi suretiyle ödenir.

Fazla çalışma yönetmeliğine göre yarım saatten az olan süreler yarım saat, yarım saatten fazla olan süreler ise bir saat sayılmaktadır.

 

Fazla çalışma ücretinin hesabında normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarı dikkate alınacağından , öncelikle gündelik, haftalık ve aylık olarak ödenen ücretin saat başına düşen miktar bulunarak, % 50 oranında arttırılacaktır.

Fazla mesai ücreti hesaplanırken , bir yıl 52 hafta olarak dikkate alınır.

Hafta Tatili Mesai Hesaplaması:  İşcinin Dönem boyunca hafta tatil süresi , çalıştığı dönemdeki hafta tatil günü ile günlük çalışma süresinin çarpımı sonucu buunur.  Saatlik Ücretin %50 Yükseltilmesi sonucu bulunur.

Ulusal Bayram ve Genel Tatil Günleri Mesai Hesaplaması: Her gün için bir günlük ücret ödenir. yanin %100 Oranında arttırılır.

 Ulusal bayram ve genel tatil günlerinden biri işçinin hafta tatili gününe rastlar ise ve işçi bugünde çalıştırılırsa işçiye günlük ücretinin 2,5 katı ücret ödenecektir. Örneğin işçi günlük 80 tl alıyor ise , hafta tatiline gelen ulusal  bayram mesaisi 200 tl olacaktır

Fazla Çalışma Saati İse Fazla Mesaiden Farklıdır :  Örnek: Besim Beyin iş sözleşmesinde haftalıkçalışma süresi 40 saat ve saatlik ücreti 4,00 TL’dir. Besim Bey’in haftalık çalışma süresinin sözleşmede 45 saatin altında belirlendiği için bu çalışma süresini aşan ve 45 saate kadar yapmış olduğu çalışmafazlasürelerle çalışmalardır

Haftalık çalışma süresinin sözleşmelerle kırk beş saatin altında belirlendiği durumlarda yukarıda belirtilen esaslar dahilinde uygulanan ortalama haftalık çalışma süresini aşan ve kırk beş  saate kadar yapılan çalışmalar fazla sürelerle çalışmalardır. Fazla sürelerle çalışmalarda, her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde yirmibeş (%25) yükseltilmesiyle ödenir.

Fazla Mesai İse : Her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde elli (%50) yükseltilmesi suretiyle ödenir.

Bir önceki yazımız olan Bağkur Borç Sildirme Sgk Tebliğ başlıklı makalemizde 2016 sgk af, bağkur prim dondurulması genelge ve bağkur prim sildirme genelge hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 1 SORU
  1. turan kalem dedi ki:

    ayda 104 saat 12 saat çalışma 5 yıl
    hergün 4 saat*6=72 saat aylık 5 yıla nekadar fazla mesai alabılırım
    bide 5 yıl zaman aşımı varmı fazla mesai için
    saygılar.

SORU SORUN