Fazla Mesai Hesaplama

Fazla Mesai Hesaplama:  Fazla Çalışma ve Fazla sürelerle Çalışma işçilerin normal  çalışma sürelerinin üzerinde çalıştırıldığı iki çalışma biçimidir. İŞ kanununa göre günlük çalışma süresi  Günlük 7,5 Saat  ( Haftalık 45 Saat)  Yer altı maden işlerinde çalışanlar 6 saat ( Haftalık 36 Saat), Yıllık İse 270 Saat

Fazla Mesai Hesaplaması ise ; Her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret saat başına düşen miktarın %50 Yükseltilmesi suretiyle ödenir.

Fazla çalışma yönetmeliğine göre yarım saatten az olan süreler yarım saat, yarım saatten fazla olan süreler ise bir saat sayılmaktadır.

 

Fazla çalışma ücretinin hesabında normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarı dikkate alınacağından , öncelikle gündelik, haftalık ve aylık olarak ödenen ücretin saat başına düşen miktar bulunarak, % 50 oranında arttırılacaktır.

Fazla mesai ücreti hesaplanırken , bir yıl 52 hafta olarak dikkate alınır.

Hafta Tatili Mesai Hesaplaması:  İşcinin Dönem boyunca hafta tatil süresi , çalıştığı dönemdeki hafta tatil günü ile günlük çalışma süresinin çarpımı sonucu buunur.  Saatlik Ücretin %50 Yükseltilmesi sonucu bulunur.

Ulusal Bayram ve Genel Tatil Günleri Mesai Hesaplaması: Her gün için bir günlük ücret ödenir. yanin %100 Oranında arttırılır.

 Ulusal bayram ve genel tatil günlerinden biri işçinin hafta tatili gününe rastlar ise ve işçi bugünde çalıştırılırsa işçiye günlük ücretinin 2,5 katı ücret ödenecektir. Örneğin işçi günlük 80 tl alıyor ise , hafta tatiline gelen ulusal  bayram mesaisi 200 tl olacaktır

Bir önceki yazımız olan Bağkur Borç Sildirme Sgk Tebliğ başlıklı makalemizde 2016 sgk af, bağkur prim dondurulması genelge ve bağkur prim sildirme genelge hakkında bilgiler verilmektedir.


tıkla sorunu sor


Emeklilik Hesaplatma , Borç Sorgulama, Diğer Sorularınız  İçin  SGK Uzmanlarımızı Arayabilirsiniz 0888 233 0 233 


ZİYARETÇİ SORULARI

Henüz Soru Sorulmamış. İlk soruyu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

SORU SOR 0888 233 0 233