16.02.2019 - SSK Emekli

Evde Çocuk Bakımı İstanbul ve Ankara


Çalışan anneler için bakıcı  masraflarının karşılandığı  evde çocuk bakım projesi istanbul ve  ankara  ilerinde  başvurular başladı  Kayıt için aşağıda vermiş olduğumuz link  girerek  başvuruda bulunabilirsiniz.

2 yaşından küçük çocuğunuz varsa ve çalışmak, daha önce çalıştığınız işe geri dönmek ya da yeni bir işte çalışmaya başlamak istiyorsanız, bu Proje ile Sosyal Güvenlik Kurumu size ihtiyacınız olan desteği sağlayarak aylık 320 € veriyor.

2017 yılının üçüncü çeyreğinde tamamlanacak olan Proje ile Ankara ve İstanbul illerinde yaşayan ve ilk başvuran 5000 anne gerekli şartları taşımaları halinde mali destekten faydalanabilecek, böylelikle toplamda annelere 47 milyon Avronun üzerinde mali destek sağlanmış olacak.

0-24 ay aralığında çocuğu olan kadınların çalışma hayatına katılımının arttırılması veya doğum nedeniyle çalışma hayatından ayrılanların geri dönüşünün kolaylaştırılması, bir yandan da kayıt dışı çalışan çocuk bakıcılarının kayıtlı istihdamının artırılmasını amaçlayan Projeden, Mart 2015 tarihinden şimdiye kadar Antalya, İzmir ve Bursa illerinde yaşayan 6000’den fazla anne yararlandı.
KİMLER FAYDALANABİLİR? Tam zamanlı işçi olarak bir işverenin yanında çalışan sigortalı anneler, sigortalı çocuk bakıcısı çalıştırdıklarında mali destekten  yararlanabilirler.

Projeden Yararlanabilmeniz İçin Taşımanız Gereken Şartlar Şunlardır:

Başvuru tarihi itibariyle (ön kayıt anında) 0-24 ay aralığında (24 üncü ay dahil) çocuğu olmak.

T.C. vatandaşı olmak.

üBir işverenin yanında sigortalı olarak tam zamanlı çalışıyor olmak. (SGK’ya en az 30 tam gün primi bildirilmiş olmak.)

İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa illerinden birinde çocuğuyla birlikte aynı evde ikamet etmek. (Çocukla annenin ikametgahı aynı olmalıdır.)

Analık izin süresini geçirmiş olmak. (Analık izin süresinde olan anneler çalışmaya başladıklarında projeden faydalanabilirler.)

Annenin yıllık ortalama brüt ücreti, asgari ücretin brüt tutarının iki katını aşmamalıdır. (2016 için 3.294,00 TL)

Çalıştırdığı çocuk bakıcısıyla arasında; kendisi veya eşinin birinci derecede, çocuk bakıcısı ile aynı evde oturuyorsa 3. dereceye kadar (3. derece dahil) akrabalık ilişkisi bulunmamak. (Bebeğin anneannesi veya babaannesi çocuğa bakıyorsa Projeden faydalanmanız mümkün değildir)

Proje kapsamında çocuk bakıcısı olarak çalışmamak.

En geç kesin kayıt tarihi itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumuna Ek-9 kapsamında(çocuk bakıcıları da dahil ev hizmetlerinde çalışanların sigortalılığı) sigorta kaydını yaptırmış olmak şartıyla tam zamanlı çocuk bakıcısı istihdam etmek.

Çalıştırdığınız Çocuk Bakıcısının Taşıması Gereken Şartlar Nelerdir?

T.C. vatandaşı ve kadın olmak.

İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa illerinin birinde ikamet ediyor olmak. (Siz hangi ilde ikamet ediyor iseniz bakıcınızın ikametgahının da o ilde olması gerekmektedir.)

Hizmet akdine tabi Ek-9 kapsamında tam zamanlı sigortalı çalışan olmak. (SGK’ya 30 tam gün primi bildirilmiş olmak.)

Bakımını üstlendiği çocuğun anne veya babası ile birinci derece, ebeveyn ile aynı evde oturuyorsa 3. dereceye kadar (3. derece dahil) akrabalık ilişkisi bulunmamak. (Bebeğin anneannesi veya babaannesi çocuğa bakıyorsa Projeden faydalanmanız mümkün değildir.)

En az ilkokul mezunu ve en az 18 yaşında olmak.

KİMLER FAYDALANAMAZ ?

Başvuru şartlarında aranan kriterleri yerine getirmeyenler

5510 sayılı Kanunun 6 ıncı maddesine göre sigortalı sayılmayan anneler

Sosyal Güvenlik Destek Primi ödeyerek çalışan anneler

5510 sayılı Kanun Ek-5 ve Ek-6 Sigortalısı tam zamanlı ya da sürekli çalışmayan

5510 sayılı Kanun Geçici 20 inci maddesinde yer alan Banka Sandığı mensupları (SGK’ya kendilerine ilişkin herhangi bir   bildirim yapılmadığından ve bu nedenle SGK Bilişim Altyapısında kendilerine ait veri bulunmadığından)

SGK Bilişim Altyapısına göre oluşturulan Proje Bilgi-İşlem Programı tarafından başvurusu kabul görmeyen diğer kişiler (SGK    Bilişim Altyapısından ya da MERNIS gibi Proje Bilgi-İşlem Programı tarafından kullanılan diğer veritabanlarından veri yokluğu nedeniyle bilgi çekilemeyen haller)

Proje Dokümanlarından veya Avrupa Birliği Mevzuatından veyahut da Türk Mevzuatından kaynaklanan sebeplerle kendisine uygun maliyet olarak ödeme yapılamayacak diğer kişiler (Belgelerde usulsüzlük yapanlar vs)

Başvuru İçin Tıklayınız

cocuk_bakicilari_icin_kuruma_verilecek_bildirge_ornegi

ev_hizmetlerinde_calisanlarin_sigortaliligi

Bir önceki yazımız olan SSK Sorgulama başlıklı makalemizde E-Bildirge, Emekli Aylık Bilgisi ve Emekli Aylık Kesinti hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI

Henüz Soru Sorulmamış. İlk soruyu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

SORU SORUN