Ev Hizmetlerinde Çalışanlar Kıdem Tazminatı Alabilirmi?

Ev Hizmetlerinde Çalışanlar Kıdem Tazminatı Alabilirmi?

Bugünkü yazımızda Ev hizmetlerinde çalışan kişilerin hakları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.             Özellikle kent yaşamına geçtikten sonra eşlerin çalışması ve ev hizmetlerinin yapılamaması sebebiyle daha çok çocuk bakıcısı veya temizlik işleri için işe alınan kadın işçilerin yanında yine ev hizmetlerinde çalışan kişilerin kıdem tazminatı bahçıvan,şoför,aşçı,hizmetçi şekliyle bir çok kişi çalışmaktadır. Bunların SGK ve iş kanunu tarafından diğer çalışanlar gibi hakları varmıdır yokmudur bu konu ile ilgili aşağıda geniş bir şekilde açıklamaya çalışacağız.

Ev işlerinde Çalışanların haklarını İş Kanunu ve Sosyal Sigortalar Kanunu yönünden farklı durumları bulunmaktadır.

İş Kanuna Göre Ev Hizmetlerinde Çalışanların Durumu:

İş Kanunu’nun 4maddesi “İstisnalar” başlığı adı altında düzenlenmiş ve Kanun maddesinde sayılan işlerde ve iş ilişkilerinde İş Kanununun uygulanmayacağı belirtilmiştir

4Maddenin (e) bendi “Ev Hizmetlerinde” diyerek, ev hizmetlerinde yapılan işleri İş Kanunu kapsamı dışına çıkarmıştırÇocuk bakıcısı,bahçıvan,şoför,aşçı,hizmetçi veya temizlikçi gibi ev hizmetlerine girdiğinden çalışanların hakları İş Kanunu kapsamında değil Borçlar Kanunu kapsamında değerlendirilecektir

Sosyal Sigortalar Kanuna Göre Ev Hizmetlerinde Çalışanların Durumu:

Sosyal Sigortalar Kanunu uygulanmasında; Ev hizmetlerinde ücretle ve sürekli olarak çalışanlar sigortalı sayılmışlardır Ev hizmetlerinde çalıştırılacak kimsenin istihdam edilmesi halinde, Kanunun 8’inci maddesi uyarınca, İşyeri Bildirgesinin, 9’uncu maddesi gereğince, Sigortalı İşe Giriş Bildirgesinin, 79’uncu maddesi hükmüne göre de, her ay Ev sahibi başka bir ifadeyle iş sahibi Aylık Prim Ve Hizmet Belgesinin, düzenlenerek, en geç ait olduğu takip eden ayın  23’üne kadar beyan edilip ki bu tarih haftasonu veya resmi tatile rastlıyor ise resmi tatil veya haftasonunu takip eden ilk  iş günü beyan edilecek ve yine o ayın son günü aynı şekilde bu son gün resmi tatil veya hafta sonunu rastlıyor ise resmi tatil veya haftasonunu takip eden ilk iş günü ödemesi yapılacaktır.

Ev hizmetlisi Çalıştıranların Yasal Sorumluluğu:
a-Sosyal Sigortalar Kurumunun İlgili Sigorta Müdürlüğüne verilmek üzere “İşyeri Bildirgesi” düzenleyeceklerdir
b-Sosyal Sigortalar Kurumunun İlgili Sigorta Müdürlüğüne verilmek üzere “Sigortalı İşe GirişBildirgesi” düzenleyeceklerdir
c- Aylık Prim Ve Hizmet Belgesinin, düzenlenerek, en geç ait olduğu takip eden ayın  23’üne kadar beyan edilip ki bu tarih haftasonu veya resmi tatile rastlıyor ise resmi tatil veya haftasonunu takip eden ilk  iş günü beyan edilecek ve yine o ayın son günü aynı şekilde bu son gün resmi tatil veya hafta sonunu rastlıyor ise resmi tatil veya haftasonunu takip eden ilk iş günü ödemesi yapılacaktır.
d-Çalışana en az yasal asgari ücreti ödeyeceklerdir

EV HİZMETLERİNDE ÇALIŞANLARIN KIDEM İHBAR HAKLARI           

            Ev hizmetlerinde yapılan işler İş Kanunu kapsamına girmediğinden diğer bir ifadeyle bu işlerde çalışanlar  iş kanunu hükümlerinden yararlanamadıkları için “Kıdem Tazminatı” veya yine iş kanununda düzenlenen ihbar tazminatı alamazlar.

Ev hizmetlerinde çalışanların yıllık izin hakları

            4857 sayılı İş Kanunu ile diğer iş kanunları kapsamında olmayan çalışanların işverenleri ile ilişkileri Türk Borçlar Kanunu hükümlerine göre düzenlenir.

Buna göre örneğin ev hizmetlerinden çalışan kişilerin yıllık izin ve ücret gibi hakları Türk Borçlar Kanunu çerçevesinde belirlenmektedir.

Borçlar Kanununa göre işverenler, en az bir yıldır çalışan işçilerine yılda en az iki hafta ve onsekiz yaşından küçük işçiler ile elli yaşından büyük işçilere de en az üç hafta yıllık ücretli izin vermekle yükümlüdür.

Bu kapsamdan örneğin ev hizmetlerinde çalışan bir temizlikçi kadının en az iki haftayıllık izin hakkı bulunur.

Bir önceki yazımız olan SGK İşyeri Bildirilmesi başlıklı makalemizde iş veren, İş Yeri Bildirim Formu ve İstenen Belgeler hakkında bilgiler verilmektedir.


tıkla sorunu sor


Emeklilik Hesaplatma , Borç Sorgulama, Diğer Sorularınız  İçin  SGK Uzmanlarımızı Arayabilirsiniz 0888 233 0 233 


ZİYARETÇİ SORULARI - 7 SORU
  1. Esra nerin dedi ki:

    Merhabalar annemiz 20.03.2013 tarihinden itibaren sigortalı olarak doktor yanında çocuk bakmaktadir ayrıca ev işleri yapmaktadır 16.07.2016 ve 22.07.2016 tarihleri arasında çok ağır hasta olduğu için hastahane muayene sonucunda doktoru rapor yazmıştır ancak bu tarihler içerisinde işten çıkarılmıştır öncesinde herhangi bir bilgi verilmeden bu duruma göre is ve işçi mahkemesi yolu ile kıdem tazminatı ihbar tazminatı yıllık işin ücretlerini alabilir mi

  2. Sevgi dedi ki:

    Merhaba bana sigorta kanunen zorunlu hakkı ne zaman verildi diye bilgi verirmisiniz

  3. Hasan dedi ki:

    Merhaba 2010 yılından bu tarihe kadar bir iş adamının evinde şöför olarak çalışmaktayım işme son verildiğinde kıdem tazminatı alabilirmiyim.e devlette şahıs üstünden sigortalı olduğum görünüyor.sigortam asgari ücretten ödeniyor aldığım maaş çok farklı maaşımın tamam şahsi hesabıma yatıyor.saygılar

    1. Sgk Uzmanı dedi ki:

      şahıs üzerinden sigortalı olmanız farketmez , işten çıkarıldı iseniz kıdem tazminatınızı vermek zorundadır. Avukata danışmanızda fayda var

  4. Fatih dedi ki:

    Merhaba 2016 yılı Kasım ayından itibaren sigortalı olarak çocuk bakıcısı calistirmaktayim. Herhangi bir sozlesme yapmadik. Sigortasını 10 günden fazla olarak yatirmaktayim. Eşimin aldığı ücret artık yetmemeye başladı bu nedenle çocuğuma annemin bakmasını istiyorum. 2018 yılında bakicidan ayrılsam kıdem tazminatı veya baska bir tazminat ödeme durumumuz olur mu?

  5. Nuran bak dedi ki:

    Ev işinde aylıklı çalışanın bayram izni varmıdır varsa kaç gündür
    Ev işinde aylıklı çalışanın izinli gününde başka biyerde çalışma hakkı varmıdır

  6. Medine dedi ki:

    Merhaba,ev hizmetlerinde çalışıyorum.590 prim günüm var.mart 2017 de hamile olduğum için işime son verildi.işsizlik maaşı başvurusu yapıcam.ama 600 günden az prim günüm olduğu için başvuru yapamıyorum.şimdi tekrar aynı işyerine girişim yapıldı.600 günüm tamamlanınca işsizlik maaşı alabilirmiyim?birde nisanda doğum yaptım annelik ücreti yani doğum parası alabilirmiyim?lütfen cevaplarmısınız

SORU SOR 0888 233 0 233