21.07.2019 - SSK Emekli

Erken emeklilik için son hafta


Bildiğiniz gibi geçtiğimiz ocak ayında yapılan düzenleme ile basın çalışanları ile milletvekillerine fiili hizmet zammı hakkı tekrar verildi. Buna göre basın mesleğinde veya TRT’de basın kartı sahibi olarak çalışan gazetecilerle milletvekilleri, çalıştıkları her yıl için üç aya kadar ilave hizmet kazanacaklar. Ayrıca kazanılan bu sürelerin yarısı (vekiller için tamamı), emeklilik yaşından da indirilecek. Yani ağır çalışma koşulları sebebiyle emeklilik koşulları kolaylaştırılmış olacak.

 

Bu arada dileyen basın çalışanına, 2008/Ekim ila 2013/Şubat ayları arasındaki dönem için borçlanma yaparak fiili hizmet zammından yararlanma imkanı verildi. Fakat bu süre için hesaplanacak yıpranma farkını, basın çalışanı kendisi ödeyecek. Bu ödemeyi özel sektörde çalışan gazetecilerin 1 Ağustos’a kadar, kamuda çalışanların ise 15 Ağustos’a kadar yapmaları gerekiyor. Aksi halde gecikme zammıyla ödeme yapacaklar. Bu şekilde geriye dönük ödeme yapan basın çalışanları bir yıla kadar ilave hizmet ve emeklilik yaşlarından da altı aya kadar indirim kazanmış olacaklar.

 

 

Bu arada bazı basın işverenlerinin SGK’ya verdikleri kayıtların düzensiz ve eksik olması, SGK’nın işini oldukça zorlaştırmış durumda. Fakat SGK birimleri, çalışanların mağdur olmaması açısından yine de ödemeleri kabul ediyor. Eğer verilen bilgilerde hatalı bir durum tespit edilirse, sonradan düzeltilmek üzere işlemler tamamlanıyor.

 

Her yıl aylığınız düşer

 

Soru: Sadettin Bey, benim %64 engelli raporum ve buna istinaden vergi indirim belgem var. 2014/Mayıs’ta emekliliğe hak kazanıyorum ancak ben emekli olmadan çalışmaya devam etmek istiyorum. Şuan net 1700 lira ücretle çalışıyorum. Bu şekilde çalışmaya devam edersem ileride bağlanacak emekli aylığımda kaybım olur mu? Cafer E.

 

Cevap: Değerli okurum, 1700 lira olan net ücretiniz brüt olarak yaklaşık 2300 liraya tekabül eder. 2000 yılından önce çalışmaya başlayan SSK’lı ve Bağ-Kur’luların, brüt 2800 liranın altında bir ücretle çalışmaları halinde emekli aylıklarında düşüş yaşanıyor. Sizin de ücretiniz aylık 2800 liranın altında olduğu için çalıştığınız her yıl için emekli aylığınızda yaklaşık 30 lira düşüş oluyor.

 

1080 gün olmadan aylık bağlanmaz

 

Soru: Sadettin Bey, babam 1995 yılında ölmeden dört ay önce isteğe bağlı Bağ-Kur başlatmış ve sadece dört ay ödeyebilmiş. Bunun dışında herhangi bir çalışması bulunmuyor. Kendisi aynı yıl vefat etti. Askerlik süresi var fakat henüz borçlanmadık. Acaba borçlanmamız halinde anneme dul aylığı bağlanır mı? Bunun için nasıl bir yol izlememiz gerekir? Faruk F.

 

Cevap: Değerli okurum, Bağ-Kur sigortalılarından 04.10.2000 tarihinden önce vefat etmiş olanların eş ve çocuklarına aylık bağlanabilmesi için üç yıl (1080 gün) prim ödenmiş olması gerekir. Babanız 120 gün isteğe bağlı prim ödemiş. Askerlik süresinin iki yıl yani 720 gün olduğunu kabul etsek bile toplamda 1080 günü tamamlamanız zor görünüyor. 1080 günü tamamlamadan annenize aylık bağlanması mümkün değil.

Kaynak:Bugün Gazetesi

Bir önceki yazımız olan Yurt dışı borçlanmasında püf noktaları başlıklı makalemizde Resul Kurt ve Yurt Dışı Borçlanma hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 6 SORU
 1. abidin dedi ki:

  07.07.1965 doğumluyum.1984ssk girişimden 2555 2004-2011 tarihleri arasında bağkurlu oldum.2710 günüm var .Toplamda 5265 günüm var. sgk emekli olamazsın dedi

 2. ilhan suna dedi ki:

  kadeşim ben sigotalı oluken iki şart vadı 1999 şu oldu 2008 bu oldu deyip duruyorsunuz özel sektörde bir cok iş veren 40 yaşından sonra çalıştırmıyor iş bulamıyorsusunuz yaşlısın diyorlar bakın kardeşlerim şu ülkede bukadar bu ülkede deyip durmayın secim zamanı görüşmek üzere

 3. rahim dedi ki:

  2015 emekli olacağım fakat çalıştıkça emekli aylıklarımız düşüyor bunu engellememiz için bir şeyler yapmalıyız bizlere bu konuda yardımcı olursanız sevinirim .ŞİMDİDEN KOLAY GELSİN
  SAYGILARIMLA

SORU SORUN