20.06.2019 - SSK Emekli

Emeklilikte Çalışma ve Kesintiler


Sosyal güvenlik reformunun ( 5510 sayılı kanun) yürürlüğe girdiği 01 Ekim 2008 Tarihinden önce ;

Çalışmaya başlamış ( SSK-BAĞKUR-EMEKLİ SANDIĞI fark etmez) olanlar  Herhangi bir şekilde isteğe bağlı prim ödemesi olanlar Emekli olanlar Kısacası ,Reformdan önce sosyal güvenliği olanlar( çalışanlar+emekliler) , Bu kesimin , emekli olduktan sonra yeniden çalışmaya başlaması halinde

01.Ekim 2008 Tarihinden Önce İşe Girmiş Emeklilerin Durumu:

SSK’YA TABİ ÇALIŞANLAR: Reform öncesi çalışması olanlar, hangi kurumdan emekli olurlarsa olsunlar, emekli olduktan sonra SSK (4/A) kapsamında emekli aylıkları kesilmeksizin çalışabileceklerdir.

Sadece çalıştıkları işyerinden aldıkları ücretten sosyal güvenlik destek primi iş veren tarafından ödenecektir.

BAĞKUR’A TABİ ÇALIŞANLAR: %15  sosyal güvenlik destek primi kesintisi yapılacak

MEMURİYETE GİRENLER: Bir kimse ister memur emeklisi isterse başka bir kurumdan emekli olsun, emekliyken memuriyete başlarsa Emekli aylığı kesilir.

 01.Ekim 2008 Tarihinden Sonra  İşe Girmiş Emeklilerin Durumu:

SSK’YA TABİ ÇALIŞANLAR: Bugünün çalışanları , yarının emeklileri SSK’ya tabi çalışmak isterlerse “Emekli aylıkları kesilecek” Yani bunların destek primi ödeyerek emekli aylığınıda alma imkanı olmayacaktır.

 

MEMURİYETE GİRENLER: Reform sonrasının sigortalıları da önceklerde olduğu gibi , emeklilik sonrası memuriyete başlarsan emekli aylıkları kesilecek.

Görüldüğü üzere reform sonrasında sigortalı olanların en büyük şansızlığı , emeklilik sonrası SSK’lı olarak çalışmaya başladıklarında Emekli aylıklarının kesilecek olmas.

Bir önceki yazımız olan BAĞKUR'lular İçin Emeklilik Şartları başlıklı makalemizde Bağkur Emeklilik ve Emeklilik Hesaplama Tabloları hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 2 SORU
  1. m burhan kızılaslan dedi ki:

    1969 doğumlu 1993 tarihli ssk girişim var ne zaman emekli olma ihtimali var yaşsınırı neden yapıldı düzenleme olabılırmi

  2. K7mehmet dedi ki:

    VERGİ İNDİRİMİYLE EMEKLİ OLDUM TEKRAR ÇALIŞMAYA BAŞLADIGIMDA EMEKLİ MAŞIM KESİLİRMİ

SORU SORUN