24.01.2019 - SSK Emekli

Emeklilik bekleyenlere iyi haber


Emeklilik bekleyenlere iyi haber: Emekli maaşının bağlanmasını bekleyenlere SGK tarafından avans ödemesi yapılıyor. Avans miktarı 3 ay için 3 bin 900 lirayı buluyor.
Emeklilik şartını dolduran kişiler soluğu Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) alıyor. Ancak emekli aylıklarının hesaplanması, resmi işlemlerin tamamlanması ve paranın hesaba yatması, bazı durumlarda uzun zaman alabiliyor. Emekli aylığı bağlanması süresinin uzaması halinde sıkıntı yaşanmaması için ‘avans’ formülü geliştirildi.

 

90 GÜN ŞARTI Avans için 2 şart bulunuyor. Emekli aylığının 90 gün içinde bağlanamamış olması durumunda veriliyor ve avans için yazılı başvuru yapılması gerekiyor. Kurum’un genelgesine göre; emekli aylığı talebinde bulunan sigortalı ve hak sahiplerine 90 gün içinde gelir ve aylık bağlanamaması durumunda, ilerideki alacaklarından mahsup edilmek üzere avans ödemesi yapılıyor.

3 ASGARİ ÜCRET Avans, kişinin alacağı maaşlardan daha sonra düşülüyor. Avans miktarı her 3 ay için, bağlanacak aylıklarda net asgari ücretin 3 katını, gelirlerde ise 2 katını geçmemek üzere belirleniyor. Avans, 1.300 TL x 3 = 3.900 TL’yi, gelirlerde ise 1.300 TL x 2 = 2.600 TL’yi geçmiyor.

Emekli olacağı kesinleşen vatandaşlara maaş ödenene kadar avans veriliyor. SGK şimdi hem emeklilik işlemlerini hem de maaş bağlanma süresini azaltmayı planlıyor.
Vatan/16.02.2016

Bir önceki yazımız olan SSK Sorgulama başlıklı makalemizde E-Bildirge, Emekli Aylık Bilgisi ve Emekli Aylık Kesinti hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 45 SORU
 1. Emin Okuyaz dedi ki:

  1993 işe girişim var. 4800gün ssk +420 günbağkur +240günEmekli sandığı günüm var
  26/12/2016 tarihinde ince bağırsağım dışarı alındı ameliyat oldum raporluyum. Ayrıca kolon ca teşhisi konuldu. %90 sürekli raporum var.
  Benim sorum engelli maaşına mı yoksa malulen emekliliğemi başvurmalıyım. Hangisi daha avantajlı. Şimdiden teşekkür ederim

  1. Sgk Uzmanı dedi ki:

   engelli emeklilik şartlarını taşıyorsunuz. engelli maaşı almanız daha iyidir. Çalıştığınız zaman da engelli maaşı kesilmez ama malüllük maaşı kesilir

 2. ahmet dedi ki:

  Merhaba. Babam 1962 doğumlu
  2003 yılından bu yana kesintisiz tarım bagkuru yatiriyoruz. 1995 yilinda şeker fabrikasına yaptırmis seker pancarı nedeniyle yalilmis olduğu kesinti nedeniyle geriye dönük yatirabiliyoruz.Ancak yatırma gibi bir durumda emeklilik şansınızı kısmı yada tam olarak nedir.Bilgileriniz için sdidene Teşekkürler

  1. Sgk Uzmanı dedi ki:

   ilk başlama tarihlerinizi gün ay yıl olarak ve prim günlerinizi de yazabilirseniz net bir hesaplama yapabiliriz.

 3. ahmet dedi ki:

  11.10.1995 başlangıç tarihi

SORU SORUN