15.10.2018 - SSK Emekli

Emekli yetimler babasından maaş alabilir mi?


Emekli yetimler babasından maaş alabilir mi?

Okurumuz Öner Yener, “ Benim annem SSK emeklisi olduğu için SSK’dan emekli maaşı, vefat eden eşinden dolayı da Bağ-Kur’dan dul maaşı alıyor. Annemin babası yani dedem bir kamu kurumunda işçi olarak çalışıp SSK’dan emekli olmuştu ve 1980 yılında vefat etmişti. Annem, babasından dolayı da yetim maaşı alabilir mi?” diye soruyor.

SGK mevzuatına göre, 

a) Ölüm tarihinde sigortalı ile yasal evlilik bağlantısı bulunan eşine,

b) Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmayan veya kendi çalışmaları nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olup;

1) Evli olup olmadığına bakılmaksızın, 18 yaşını, ortaöğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmayan çocuklarına,

2) Yaşına bakılmaksızın 5510 sayılı Kanuna göre malûl olduğu tespit edilen evli olmayan çocuklarını,

3) Yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul kalan kız çocuklarına,

c) Aylıkta hak sahibi eş ve çocuklardan artan; 1) Hissenin bulunması halinde, çalışmayan ve gelir ve aylık bağlanmamış ana ve babasına, 2) Hisseye bakılmaksızın, gelir veya aylık bağlanmamış ve 65 yaşın üstünde olup çalışmayan ana ve babasına bağlanır.

Dolayısıyla, SSK’dan yetim aylığı alan kız çocukları evlenmedikleri ve çalışmadıkları veya kendi çalışmaları nedeniyle gelir veya aylık bağlanmadığı sürece yetim aylıkları devam eder.

SSK sigortalısının yetim kız çocuğunun (4/a) yetim aylığı alabilmesi için evli olmaması ve ayrıca kendi çalışmalarından dolayı emekli aylığı almamış olması gerekmektedir. Okurumuzun annesi kendi çalışmasından dolayı 4/a emekli aylığı almakta olduğundan dolayı müteveffa babasından dolayı yetim aylığı alamaz.

******

İsteğe bağlı sigortadan emeklilik?

Okurumuz Yasin Güner, “Hocam merhaba, 31/07 /1967 doğumlu annem daha önce hiç sigorta girişi veya Bağ-Kur’u yok. Ben annemi nasıl isteğe bağlı emekli edebilirim.” Diyor.

Herhangi bir işte çalışmayanlar, ev hanımları veya part-time çalışanlar isteğe bağlı sigorta primi ödeyerek emeklilikle ve sağlıkla ilgili haklardan yararlanabilirler. İsteğe bağlıya devam edebilmek için;

a) 18 yaşını doldurmuş olmak,

b) Kanuna tabi zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmamak veya 4/a bendi kapsamında sigortalı olarak çalışmakla birlikte, ay içinde 30 günden az çalışmak ya da tam gün çalışmamak,

c) Kendi sigortalılığı nedeniyle aylık bağlanmamış olmak,

ç) İsteğe bağlı sigorta giriş bildirgesiyle Kuruma başvuruda bulunmak, şartları aranmaktadır. İlk defa isteğe bağlı sigortaya bildirim işlemi, İsteğe Bağlı Sigortalılık Giriş Bildirgesi’nin, başvuru sahibinin ikametini görev bölgesi içine alan SGK müdürlüğüne verilmesi ile gerçekleşmektedir. Tekrar isteğe bağlı sigortalılık talebinde bulunacaklar ise talep dilekçesi ile SGK müdürlüğüne başvururlar.

İsteğe bağlı sigortalılık, müracaatın kurum kayıtlarına intikal ettiği tarihi takip eden günden itibaren başlayacaktır.

İsteğe bağlı sigorta primi, prime esas kazancın alt sınırı (asgari ücret-halen 1.021,50 TL) ile üst sınırı (asgari ücretin 6,5 katı-halen 6.639,90 TL) arasında, sizin belirleyeceğiniz tutarın yüzde 32’sidir. Asgari ücretten öderseniz 1.021,50* %32=) 326,88.-TL olacaktır.

İsteğe bağlı sigorta priminde hem emeklilik hem de sağlık primi olup, sağlık priminin de zorunlu olarak yatırılması gerekmektedir.

İsteğe bağlı sigorta primleri sanki 4/b (Bağ-Kur) primi ödeniyormuş gibi dikkate alınmakta ve 4/b sigortalılığına sayılmaktadır.

***

 

twitter/resulkurt34

21.09.2013

Bir önceki yazımız olan Hizmet tespit ve alacak davası açın başlıklı makalemizde ali tezel ve hizmet tespit davası hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 3 SORU
 1. Şükran k. dedi ki:

  2003 de emekli aylığı alırken vefat eden SSK emeklisi babamdan yetim aylığı alan bekar bayanım. Ayrıca % 62 özürlü raporum var. 1000 tl alıyım. Bu raporla aylığın artar mı.
  Nereye başvurmalıyım.
  Ayrıca isteğe bağlı nasıl bir prim yatırırsam malulen emekli olup hem yetim aylığını hemde kendi emekli.maaşımı alabilirmiyim.
  Çünki hayatta kimsen yok. Özürlü raporum 2 yıllık verildi. Hastalığında düzelme olursa rapor verilmeyebilir. Bana yardımcı olursanız sevinirim. Ev kiramı dahi ödeyemiyorum.Sağlık sorunları borçlar nedeniyle. 600 gün.daha.ödeme yaparsam 1800 günle.malulen.hak kazanacam. E mail adresime yazarsanız sevinirim. Saygılarımla

 2. AHMET RASİM ALTINOK dedi ki:

  BAĞKUR EMEKLİSİ DUL ERKEĞİM.71 YAŞINDAYIM BABAM S.S.K. EMEKLİSİ ACABA BABAMDAN YETİM AYLIĞI ALABİLİRMİĞİM.

  1. Sgk Uzmanı dedi ki:

   18 yaşında büyük erkekler yetim aylığı alamazlar

SORU SORUN