16.01.2019 - SSK Emekli

Emekli Olup Çalışanlar Kıdem Tazminatı Alabilirmi?


Emekli Olup Çalışanlar Kıdem Tazminatı Alabilirmi?

Emekliliğe hak kazanmış ve bir işyerinde çalışma hayatına devam eden ve adına SGDP yatan bir kişi çalışmaya başladıktan sonra 1 yıl ve üzerinde kıdemi olursa ve işveren tarafından haklı bir neden gösterilmeden işten çıkartılırsa en son almış olduğu bürüt ücret ve bu ücretlerin üzerine giydirilmiş ücret ilave edilerek (prim-ikramiye vs) işveren tarafından kıdem tazminatı verilmek zorundadır hatta işveren bu çalışan kişiye işten ayrılacağı tarihi yazılı bir şekilde beyan etmedi ise ayrıyeten ihbar tazminat hakkı da doğacaktır.

Yalnız burada dikkat edilmesi gereken husus bu şekilde çalışmaya devam eden bir kişinin kendi isteğiyle işten ayrılması durumunda kıdem tazminatı alamıyacağı gibi işten ayrılacağı tarihi işverenine haber vermeden işten ayrılırsa bu sefer de işverenine ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabileceğidir..

Emekli olduktan sonra prim ödeyerek çalışmaya devam eden işçinin iş sözleşmesi feshedilirse kıdem tazminatı hakkı doğar. Kişinin emekli olurken kıdem tazminatını almış olması da sonucu değiştirmez.

İş sözleşmesinin kıdem tazminatına hak kazandıracak şekilde sona ermesi, işçinin işverenin ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan davranışları veya kadın işçi ise evlenmesi nedeniyle sözleşmesini sona erdirmesi, işverenin ise sözleşmeyi işçinin ahlak ve iyiniyet kurallarına uymayan bir davranışı dışında bir nedenle sona erdirmesidir.

İşçinin ölümü halinde de bakmakla yükümlü olduğu kişiler (eş veya çocukları), anne babası bunlarda yok ise kardeşleri kıdem tazminatını alır.

Çalışan emeklilik hakkı kazandığı için kıdem tazminatı almışsa ve tekrar aynı işyerinde başlamışsa emekli olduktan sonra başladığı tarih iş başlangıç tarihi olarak değerlendirilecek ve kıdem’i buna göre hesaplanacaktır.

Yargıtay, emeklilik nedeniyle kıdem tazminatı ödenmesi ve diğer hakların verilmesini önceki kıdeme ilişkin hakların sıfırlanması olarak değerlendiriyor. Bu durumda yeni bir çalışma dönemi başladığı için bir yıllık asgari sürenin baştan geçirilmesi gerekir ve kıdemi belirleyen süre emeklilik için ödenen kıdem tazminatı tarihinden sonraki döneme göre hesaplanır.

Çalışan 20 yıldır aynı işverenin yanında çalışsa da 15 yıllık dönem için kıdem tazminatı ödenmişse sadece 5 yıllık bakiye dönem için kıdem tazminatı ödenecektir.

ÇALIŞMAYA DEVAM EDİP EMEKLİ OLMAYANLAR

Çalışmaya devam edipte emekliliği geldiği halde emekli olmayanlar ise  bu durumda çalışanın sözleşmesi yukarıda sayılan şekillerde sona erdiğinde çalışan aynı işverenin yanında çalıştığı tüm süre üzerinden kıdem tazminatı alacaktır. Yani 20 yıl çalıştığı işyerinden emekliliği geçeli 5 yıl olsun yukarıdaki örnek gibi 20 yıllık kıdemini alacaktır.Bunlara ek olarak kişi daha önce emekli olmak için ayrılıp kıdem tazminatı almadığından iş sözleşmesini doğrudan kendisi emeklilik için feshedebilecek, tüm çalıştığı süre üzerinden kıdem tazminatı alacaktır.

KIDEM TAZMİNATI NE ZAMAN ÖDENMELİDİR.
İşverenin kıdem tazminatı ödeme zorunluluğu kuruma başvuru yapıldığını gösterir belgenin kendisine verilmesi ile birlikte başlar. Aylığın veya gelirin bağlanmış olması gerekli değildir. Tazminatın işverence hemen ödenmesi gerekmekir. İşveren tazminatı geciktiremez.Yanlız burada dikkat edilmesi gereken husus 8.000,00 TL ve üzerinde olması durumunda bunun bankadan yatma zorunluluğu bulunmasıdır.

Kıdem Tazminatı Hesaplama

 

Bir önceki yazımız olan SGK İşyeri Bildirilmesi başlıklı makalemizde iş veren, İş Yeri Bildirim Formu ve İstenen Belgeler hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI

Henüz Soru Sorulmamış. İlk soruyu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

SORU SORUN