24.01.2019 - SSK Emekli

Emekli Olarak Çalışanların İş Kanuna Göre Hakları Nelerdir


Emekli Olarak Çalışanların İş Kanuna Göre Hakları Nelerdir. Ülkemizde halen milyonlarca SGDP ödeyerek çalışan milyonlarca emekli işçi var. Tabi bunların çalışma hayatında normal çalışanlardan farklı veya aynı devam eden hakları var bugün yazımızda bu konulara değinmeye çalışacağız.

EMEKLİ ÇALIŞANLARIN YILLIK İZİN HAKLARI

  • Öncelikle belirtmek gerekir ki kanun koyucu bu konu hakkında emekli veya normal çalışan olarak ayırmamış sadece yaş olarak bir fark getirmiştir
  • 1 ile 5 yıl arasında olanlara (5 yıl dahil) 14 gün,
  • 6 ile 14 yıl arasında olanlara 20 gün,
  • 15 yıl veya daha fazla olanlara 26 gün yıllık ücretli izin verilmektedir.

Bununla birlikte, 18 ve daha küçük yaştakilerle, 50 ve daha büyük yaştakilere verilecek yıllık ücretli izin süresi 20 günden az olamayacaktır.

Yani emekli olsun veya olmasın yıllık izin süreleri aynıdır.

 

EMEKLİ ÇALIŞANLARIN İHBAR HAKLARI

İhbar tazminatı olarak bilinen ve daha çok işçi hakkıymış gibi düşünülen bu hak aslında hem işveren’in işçisine hem de işçinin işverenine karşı sorumluluğudur. İşveren aşağıda tablo olarak verdiğim süreleri dikkate alarak işçisine haber vererek  işten çıkartmak zorundadır. Eğer haber vermez ise ihbar tazminatı ödemek zorundadır. Aynı şekilde işten ayılacak işçide işverenine yine kıdemine göre haber vermeli yoksa oda iş verenine ihbar tazminatı ödemek zorunda kalacaktır. Yani  ihbar tazminat hakkında da EMEKLİ olmak veya olmamak önemli değil burada çalışma süresi dikkate alınmıştır.

 

Hizmet Süresi Bildirim Süresi İhbar Tazminatı Tutarı
6 aydan az olan çalışma dönemi için 2 hafta 2 Haftalık Ücret
6 aydan 1,5 yıla kadar olan çalışma dönemi için 4 hafta 4 Haftalık Ücret
1,5 yıldan 3 yıla kadar olan çalışma dönemi için 6 hafta 6 Haftalık Ücret
3 yıldan fazla olan çalışma dönemi için 8 hafta 8 haftalık Ücret

EMEKLİ ÇALIŞANLARIN KIDEM TAZMİNAT HAKLARI

İş Kanunu’na göre, emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenler ile diğer çalışanlar arasında bir fark bulunmuyor. Dolayısıyla, kıdem, ihbar, yıllık izin gibi hakların aynısı emekli olduktan sonra çalışanlar için de geçerliliğini koruyor.

Emekli olduktan sonra çalışmaya devam ederken işveren tarafından işten çıkarılan ya da haklı bir nedenle istifa eden tüm işçiler kıdem tazminatını alabilirler.

Emekli olduktan sonra çalışanların yeniden emeklilik gerekçesiyle istifa etmesinde durum değişiyor. Kıdem tazminatını almadan aynı işyerinde çalışmaya devam eden işçiler, artık fiilen emekliye ayrılmak istediklerinde, hem emeklilik öncesi, hem de emeklilik sonrası döneme ilişkin kıdem tazminatlarını topluca alabilirler.

İkinci ve üçüncü grupta yer alan, yani önceki döneme ilişkin kıdem tazminatlarını alıp emekli aylığı bağlatarak aynı işyerinde veya başka bir işyerinde çalışmaya devam edenlerin yeniden emekliliği ya da 15 yıl sigortalılık – 3600 gün prim koşulunu ileri sürme hakları bulunmuyor. Yani arkadaşlar sadece diğer işçilerden farklı olarak Emekli çalışanlar kendi istekleriyle işten ayrılmaları durumunda iş kanunun yaş harici diğer şartları yerine getirmesi sebebiyle ayrılanlara tanımış olduğu bu haktan yararlanamıyorlar.

 

Bir önceki yazımız olan SGK İşyeri Bildirilmesi başlıklı makalemizde iş veren, İş Yeri Bildirim Formu ve İstenen Belgeler hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 1 SORU
  1. Güner GÜRSOY dedi ki:

    Hanımın sağlık durumundan dolayı kendi isteğimle istifa ediyorum.23 ay emekli çalışanım.Nasıl hak talep edebilirim.
    Teşekürler.

SORU SORUN