19.03.2019 - SSK Emekli

Emekli Olanların İstirahat Parası


Emekli Olanların İstirahat Parası

EMEKLİ OLARAK ÇALIŞANLAR HASTALANMALARI VE RAPOR ALMALARI DURUMUNDA İSTİRAHAT PARASI BİLİNEN ADIYLA RAPOR PARASI ALABİLİRMİ?

Evet sevgili okuyucular iş hayatında pek çok durumla karşılaşabiliyoruz bunlardan bir tanesi’de ve sıklıkla karşılaştığımız emekli olduktan sonra çalışmaları durumu. Aile bütçesine katkıda bulunmak için yapılan bu çalışmalar da işçi iken bazı haklara sahip olan emeklilerin aynı haklarının olup olmadığı konusunda birçok bilinmeyen var bugünkü yazımızda bunlardan birtanesi olan çalışan emeklilin hastalanması durumu.

ÇALIŞAN EMEKLİLER RAPOR PARASI ALMA ŞARTLARI NELERDİR.?

Çalışan emekliler eğer maaşlarının kesilmesi istemeyip adına SGDP ödetir ve bu durumda çalışırsa hastalık halinde rapor dahi alsalar istirahat parası alamazlar. Peki neden bu şekilde çalışanlar neden ödeme alamaz. Kanun koyucu SGDP’ini iş kazaları ve meslek hastalığını kapsayacak şekilde dizayn  etmiştir yani sadece kısa vadeli sigorta kollarına ödeme yapılmaktadır dolayısıyla iş kazası ve meslek hastalığı olmayan hiçbir hastalık halinde ve alınan hiçbir rapor iş göremezlik ödemesi almaya hak vermez. Özetleyecek olursak Adına SGDP ödenen bir işçi için sadece İş Kazası ve Meslek Hastalığı halinde alınan istirahat’lerde kişiye raporlu olduğu süre içerisinde iş göremezlik ödemesi yapılır. Diğer hastalık hallerinde alınan rapor’lardan dolayı iş görememezlik ödemesi kurum tarafından yapılmaz.

Bir başka durum ise emekli olarak bir işyerine giren fakat adına SDGP yerine tam sigorta  kollarına primi yatıran ve dolayısıyla emekli maaşı kesintiye uğrayan işçilerdir. Bu gibi çalışan işçiler tam sigorta kollarına prim ödemesi yaptıkları için hastalık ve diğer durumları barındıran yani iş kazası meslek hastalığı doğum hali v.s durumunda hastanelerden almış oldukları rapor akabinde iş göremezlik ödeneğini alırlar.

İŞ GÖREMEZLİK ÖDEMESİ NASIL HESAPLANIR

Normal olarak çalışanlar, yani tam sigorta kollarına prim ödeyenler iş kazası veya meslek hastalığı olsun olmasın hastalanıp hastaneden rapor alırsa, alınan bu raporun ilk 2 günü haricindeki günlerin ücretini SGK ödemektedir. Günlük kazanç, rapor başlangıç tarihinden önceki son üç aya ait toplam kazancın aynı 3 aydaki prim ödeme gün sayısına bölümü ile bulunmaktadır. Yatarak tedavilerde günlük kazancın yarısı, ayaktan tedavilerde ise 2/3′ ü alınarak rapor gün sayısı ile çarpılır ve geçici iş göremezlik ödeneği toplam tutarı hesaplanır.

Örneğin; aylık asgari ücretle yani 1.273,5 TL ile çalışan bir işçinin ödeneğe esas ortalama günlük kazancı 42,45 TL’dir. Bu sigortalının hastanede yattığı her gün için 21,23 TL; ayakta istirahatli (raporlu) olduğu her gün için ise 31,84 TL günlük geçici iş göremezlik ödeneği yani rapor parası ödenir.

RAPOR PARASI NEREYE YATAR

SGK’nın sitemi tarfından rapor sahibi kişiye PTT’ye veya Ziraatbankası’na rapor parası ödeneğini çıkarır.İlgili kişide TC kimliği ile ilgili bankadan yada PTT’den çekebilir..

 

Bir önceki yazımız olan Torba Yasa yola çıktı başlıklı makalemizde bağkur prim affı, prim affı ve ssk prim affı hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 1 SORU
  1. ahmet dedi ki:

    04/02/2015 tarıhınde sıgortam başladı işyrınde agır işten dolayı fıtık oldum ve hastaneye gıttım amelıyat oldum doktor 20 gun rapor verdı patronum benı bugun aradı ve işten çıkarıldıgımı ılettı raporum bıtış tarıhı 04 12 2015 sıgortam yarın düşer ne yapmam lazım

SORU SORUN