25.05.2018 - SSK Emekli

Emekli maaşım nasıl yükselir?


Emekli maaşım nasıl yükselir?

Bu konu maalesef ülkemizdeki sigortalı çalışanların çoğunluğunun sorunu. Kayıt dışı çalışma sadece kişilerin sigortasız çalışması anlamına gelmiyor. Bunun yanında sizde olduğu gibi, yüksek ücret ödendiği halde sigorta priminin düşük bildirilmesi de kayıt dışının bir başka türü.

Bu Sorunu iki aşamada cevaplarsak, birincisi, geçmiş yıllarda sigortanızı aldığınız ücret­ten düşük bildiren işverenleri SGK’ya şikayet edebilirsiniz. Ancak bunun için elinizde iddianızı destekleyecek mahiyette belge ve bilgiler olursa daha iyi olur. Zira sigorta bildirimlerini olması gerekenden düşük yapan işverenler genelde kendi kayıtlarını da buna uydurmaktadırlar.

Öte yandan SGK müfettişleri işverenlerden geçmiş 5 yılın (yeni yasada 10 yıl oldu) kayıtlarını isteyebilirler. Bundan daha eski dönemlere ait olan kayıtları işveren incelemeye sunmayabilir. Bu da iddianızın kanıtlanması açısından ayrı bir dezavantaj.

Ancak SGK’ya yaptığınız şikayetten herhangi bir sonuç alamaz­sanız İş Mahkemesinde dava da açabilirsiniz. Dava için zamanaşımı, dava ede­ceğiniz işyerinden ayrıldıktan sonra, ayrıldığınız yılın sonundan başlayarak 5 yıldır. Örneğin en son 2003 yılında ayrıldığınız bir işyerini bugün dava edemez­siniz. Şikayet ya da dava sonucu sigorta primleriniz bahsettiğiniz gibi 2-3 kat artırılabilirse, bu, emekli aylığınızın da en az iki katına çıkacağı anlamına gelir.

Gelelim bundan sonra primlerin yüksekten yatırılması konusuna. Bir kim­seye ne kadar emekli aylığı bağlanacağı, dört temel parametreye göre belirlenir. Bunlar, ortalama yıllık kazanç, aylık bağlama oranı, güncelleme katsayısı ve prim gün sayısıdır.

 Ayrıca uzun süre emekli olmadan çalışarak da prim gün sayınızı ve dolayısıyla da aylık bağlama oranınızı artırabilirsiniz. Fakat şunu da bilmeniz gerekir ki, bundan sonraki yıllar için prim matrahınızı ve çalışma süre­nizi artırmanız emekli aylığınızı 2-3 katına çıkarmaz. Zira emekli aylığınızın he­saplanmasında, çalışma hayatınızın tamamındaki bildirimler (özellikle de 9O’lı yıllardaki bildirimler) dikkate alınacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 2 SORU
 1. Güven PEKİYİ dedi ki:

  Merhabalar,
  24.05.1966 doğumluyum, 31.03.1988 ile 30.11.1988 tarihleri arasında 8 ay askerlik yaptım.
  10.06.1989 tarihinde SSK’lı olarak çalışmaya başladım. 2000 öncesi 3.82 gün, 2000-2008/10
  arası 3.150 gün, 2008/10 sonrası 3.030 gün hizmetim ve 590.880,25 kazancım görünüyor.
  Ne kadar emekli maaşı alabilirim ? 8 ay askerlik borçlanması yapsam maaşım artar mı ?

  1. admin dedi ki:

   askerlik borçlanmasında yapılacak borçlanmanın kaç TL artışa neden olacağı, şu kadar gün yapılacak borçlanma şu kadar TL artışa yol açara şeklinde bir çıkarsama yanlış olur. Zaten bu artışın ne kadar olacağının saptanması için SSK aylık bağlama sistemini de bilmek gerekiyor. Bu hesabın herkesin sigortalılık geçmişine göre ayrı ayrı sonuçları çıkması mümkün bulunmakla birlikte yüksek kazançlı kişilerde 40-100 TL arasında gün sayısı arttıkça yükselecek biçimde değiştiğini, matrahları düşük sigortalılarda ise gene gün sayısına bağlı olarak 10-60 TL arasında değişeceğini belirtmek mümkün bulunuyor. Tabii gün sayısının 2000 öncesi-2000-2008 arası ve 2008 sonrası olmak üzere üç döneme dağılımı da askerlik borçlanmasının yararını etkiliyor.

SORU SORUN