22.10.2018 - SSK Emekli

Emekli Maaşı Hesaplaması Değişiyor


13.5 milyon çalışanı etkileyecek maaş sistemi Çalışma süresi uzadıkça, ileride bağlanacak emekli aylığını düşüren sistem değişiyor. Artık uzun süre çalışan daha fazla maaş alacak.

Çalışanların emekli olduklarında alacakları maaşlara düzenleme geliyor. Artık çalıştıkça emeklilik maaşı düşmeyecek. Aylık brüt maaşı 2 bin 700 liranın altında olanların, çalıştıkça emeklilik maaşını düşüren emekli aylığı bağlama sistemi değişiyor. Yeni düzenlemeyle uzun süre çalışan daha yüksek emekli maaşı alacak. Yaklaşık 13.5 milyon çalışanın kaderini etkileyecek düzeltme kararı, Türkiye’nin 2018’e kadar izleyeceği yol haritasını gösteren 10. Kalkınma Planı’nda yer aldı.

 

ORAN YENİLENECEK

 

Planda, yapılacak yeni düzenleme, “Aktif-pasif oranını ve aktüeryal dengeyi iyileştirmek amacıyla emekli aylığı hesaplamalarında kullanılan parametreler, kişilerin çalışma hayatında daha uzun süre kalmasını teşvik edecek şekilde düzenlenecektir” şeklinde ifade edildi. Buna göre, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda yapılacak değişiklikle, Ekim 2008’den bu yana sistemi bozan aylık bağlama oranı yeniden belirlenecek. Mevcut sistem, 2 bin 700 liranın altında brüt kazanç elde eden sigortalı çalışanların ileride alacağı emekli maaşını, çalıştığı her yıl başına düşürüyor. Asgari ücretle çalışanlarda düşüş her yıl için 23 lira, asgari ücretin üzerinde kazancı olanlardaki erime daha da büyük rakamlara ulaşıyor.

 

PARA HER YIL DAHA ÇOK ERİYOR

Çalışanların emekli aylıkları, aylık bağlama oranı ile ortalama kazancın çarpımı yoluyla belirleniyor. 31 Aralık 1999 öncesi dönemde çalışma süresine göre yüzde 70-76 olan aylık bağlama oranı 1 Ocak 2000-30 Eylül 2008 arası dönemde yüzde 65’e düşürüldü. Bu tarihten sonra ise oran yüzde 50’ye çekildi. 2008’den sonra uygulanan aylık bağlama oranı daha düşük olduğu için, bu tarihten sonra çalışılan her yıl emekli aylığını düşürücü rol oynadı.

 

FİŞ TOPLAMA GERİ DÖNÜYOR

Meclis’e sunulan yeni Gelir Vergisi Tasarısı, maaş ve ücretle geçinen milyonlarca vatandaşın, peşin vergi yerine beyanname yöntemiyle vergi ödemesinin önünü açıyor. Tasarıya göre geliri yıllık 188 bin lira ve üzerinde olanlar Maliye’ye beyanname verip vergisini ödeyecek. AncakBakanlar Kurulu’na gelir sınırını 26 bin liraya indirme yetkisi verildi. Sınır 26 bin liraya çekilirse milyonlarca çalışan yeniden fiş ve fatura toplayacak.

Kaynak:Milliyet/17.06.2013

 

Emekli Aylığı İle İlgili Diğer Yazılar

Emeklilik Hesaplama

Bir önceki yazımız olan SSK Sorgulama başlıklı makalemizde E-Bildirge, Emekli Aylık Bilgisi ve Emekli Aylık Kesinti hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 34 SORU
 1. Semih Şirin dedi ki:

  Ben Semih Şirin. 09.02.1946 Arhavi/ Artvin Doğumluyum. ( 1968 8 mayısında sigortaya girişim olup 19 gün çalımışlığım var. Sigorta numaram 6.96002249 = zamanki ilşi yerim İmar iskan Bakanlığına bağlı olan Depremzadeler Pefabrik vevleri Atölyesi Akköprü/iskitler / Ankara. Ben 7 Temmuz 1969 dan beri almanyada yaşıyor olup 2 Senededir Burdan Sosyal sigortalardan emekliyim Türkiyedeki Çalışmışlığımı ve Askerliğim ekili olarak borçlanarak türkiyeden de emekli olmak istiyorum Bu Konuda Taban— Tavana kadar borçlanmaya ait ödeme alternatiflerini bana bildirirseniz memnun kalacağım Benim Açık Adresim Semih Sirin. :Fürstenbergallee 46 76532 Badebn-Baden / Almanya dır. ilgileneceğinize inanır Peşinen Teşekür ederim. Saygılarımla

 2. Adnan dedi ki:

  Madem duzenleme olacak bugune kadar 2008 yilindan sonra her sene 20 ile 30 lira para kesilip dusuk maas baglanan emeklilere maas duzenlemesi yapilsin maaslar ortalama 200 ile 300 lira artar devlet bu yanlisi duzeltsin madem boyle bir uygulama olcak bizim bu yanlis uygulamadan dogan bu magduriyetimiz duzeltilsin.

 3. Erol Özdemir dedi ki:

  Emekli maaşı bağlandı ama yanlış dllekçe yüzünden aylık düşük oldu ben dilekçeyle iptal ettim 8,12,2016 yeniden borçlandım yeni borçlanma farkını 26,12,2016 ödedim halen maaş alamadım ne zaman maaş alırım

  1. Sgk Uzmanı dedi ki:

   bunun için ankara emeklilik dairesi başkanlığı aramanız gerekmektedir.

SORU SORUN