Emekli çalışana her yıla yüzde 2 Emeklilikte yaşı bekleyenlere müjdedir

Emekli çalışana her yıla yüzde 2 Emeklilikte yaşı bekleyenlere müjdedir

 5 Nisan 2013 Cumartesi günü bu köşeden, SGK’nın yeni ve ilk kadın başkanı Yadigar Gökalp İlhan ile söyleşimizi yayınlamış ve 300 bin yaş mağduruna erken emeklilik müjdesi vermiştik.

300 bin kadar çalışan emeklilikte yaşı bekliyor ve SGK’nın daha önceki açıklamalarında daha az aylığa razı olanların erken emekli edilmesi ve emekli olduktan sonraki çalışmaları için de Finlandiya-Almanya modeli gibi her yıl için yüzde 2 artış getirilmesi düşünülüyordu….

5 Nisan 2013 Cumartesi günü bu köşeden, SGK’nın yeni ve ilk kadın başkanı Yadigar Gökalp İlhan ile söyleşimizi yayınlamış ve 300 bin yaş mağduruna erken emeklilik müjdesi vermiştik.

 

Demiştik ki;

“ALMANYA VE FİNLANDİYA ÖRNEKLERİ
Almanya’da normalde emeklilik yaşı, işe giriş ve doğum tarihlerine göre 65 veya 67’dir. Ancak 63 yaşına gelmiş olanlar her eksik yaş için yüzde 2’lik daha düşük emekli aylığı bağlama oranıyla 67 yaşını beklemeden emekli de olabiliyorlar. Daha sonra çalışsalar bile emekli aylıkları artmıyor. Finlandiya’da da benzer uygulama var, ama daha güzel. Eksik aylık bağlama oranıyla daha erken yaşlarda emekli olanlar, emekli olduktan sonra çalışmaya devam ederlerse her çalıştıkları yıl aldıkları emekli aylığı yüzde 2 artarak gerçek emekli aylıklarına yükseliyor.”

 

***SGK destek priminde 59 yaşı yalanladı

Dünkü bu köşeden Bakan Faruk Çelik’e atfen, SGDP uygulamasında iki yeni değişikliği haberleştirmiştik. Buna göre, işveren SGDP’sinde 59 yaşından sonra SGDP kalkacak, işçi ve işveren SGDP’sinde her emekli olduktan sonra çalışılan yıl için yüzde 2 emekli aylığı artışı gelecek demiştik.

SGK yaptığı yazılı açıklama ile haberin 59 yaş sınırı konusunu yalanlarken, her çalışma yılına yüzde 2 emekli aylığı artış kısmını ise yalanlamamıştır.

 

“Sosyal güvenlik destek primi oranı, 01.10.2008’e kadar yüzde 10 olarak uygulanırken 01.10.2008-31.12.2008 arasında yüzde 12 olarak uygulanmış ve takip eden her yılın ocak ayında bir puan artırılmıştır. Ancak bu oranın yüzde 15’i geçemeyeceğine ilişkin yasal düzenleme uyarınca halen yüzde 15 olarak uygulanmaktadır.  Sosyal güvenlik destek primiyle ilgili uygulama yukarıda izah edilen mevzuat hükümlerine göre yürütülmekte. Dolayısıyla, emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenlerden kesilen sosyal güvenlik destek primine sınırlama getirilmesini ve bu kapsamda 59 yaş ve üstünde olanlardan sosyal güvenlik destek primi kesilmemesini sağlayacak herhangi bir çalışmamız bulunmamakta.”

 

***YAŞI BEKLEYENLERE MÜJDEDİR

Bu gerçek karşısında, sayılırının 300 bin kadar olduğu belirtilen kısa adları EYT olan “Emeklilikte Yaşa Takılanlar” grubuna müjdedir. Zira, EYT’ler konusunda da çalışmalar var ve 2014 yılında iki seçim var hatta genel seçim öne alınırsa 3 seçimi gelecek sene yapacağız. Zira, 5 Nisan 2013 günkü haberimizde de belirttiğimiz gibi EYT’leerin emeklilik yasası kabul görürse en büyük sorun, az maaş, erken emeklilik olayı olacaktır. Az maaşı çok maaş haline çevirmenin tek yolu da emekli olduktan sonra SGDP ile çalışılan her yıl için yüzde 2 emekli artışıdır ki, bu durum Finlandiya ve Almanya’da vardır.

 

Kaynak:Ali Tezel/19.08.2013

Bir önceki yazımız olan Ana ve babaya aylık bağlama esasları değişti başlıklı makalemizde emekli aylığı ve şükrü kızılot hakkında bilgiler verilmektedir.

tıkla sorunu sor


Emeklilik Hesaplatma , Borç Sorgulama, Diğer Sorularınız  İçin  SGK Uzmanlarımızı Arayabilirsiniz 0888 233 0 233 


ZİYARETÇİ SORULARI - 7 SORU
 1. zeynel özsoy dedi ki:

  eşım 15.06.1966 dğumlu 13.01.2005 de başlattığımız ev hanımları ıçın ısteğe bağlı 5 yıl bağkur ödedık.
  şu anda 2 yıldır özel bir şırkette ssk lı çalışmaktadır.
  Yaştan emeklı olması ıçın isteğe bağlı bağkur mu? çalışarak ssk danmı?
  daha once ve ne kadar pirimle emkli olur. teşekürler.

 2. HALİL AKKUÇ dedi ki:

  sayın ali bey, ben engelli bir çalışanım emekli olmak üzereyim. 2014 mart ayında emeklilik başvurumu yapacağım inşaAllah. sizden öğrenmek istediğim şey ben daha evvel yaklaşık 3,5 yıl devlet kurumlarında sözleşmeli olarak çalıştım. şimdi ise çalıştığım yerde asgari ücretle primim ödenmekte. emekli olursam şimdiki hesaplamalara göre ne kadar maaş ödenir? ayrıca emekli olduktan sonrada çalışmaya devam edeceğim bunun kesintisi ne olabilir? saygılar…

 3. FATMA İYİDOĞAN dedi ki:

  Sn.Ali Bey,
  16.07.1973 doğumlu bayanım .ilk işe giriş tarihim 01.09.2004 .Özel sektörde çalışıyorum.Hastalıktan dolayı 19.04.2017 tarihinde % 44 engelli oldum.Toplam 3.700 gün prim ödeme.Bu şartlarla ne zaman emekli olabilirim.Emekli maaşım normal kişilere göre engelli olduğum için maaşım düşer mi?.
  Şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılarımla

  1. admin dedi ki:

   engelli şartlarından emeklilik için
   Ödemeniz Gereken Toplam Prim Gün: 4400
   Emeklilik Yaşınız: 0
   Sigortalılık Süreniz: 20 yıl
   Kalan Prim Gününüz: 700
   Emeklilik Tarihiniz: 01.09.2024
   emekli maaşı için ise hesaplama yapılmalı

 4. Recep kırtay dedi ki:

  Merhaba ben Recep dahiliye 30 kkb 18 fizik 8 beyin cerrahı 8 buna göre emekli olurmuyum birde kaburga kırığım sağ ayak topuğuna n sağ el bilegine kiriktan dolayı pilatin takıldı sağ köprücük kemiği ne platin takıldı 6ay sora vidalar yerinden çıktığı için ikinci bir ameliyatla yerinden alındı ama ayak ve elimin bir yıl geçmesine gerek var mış neyapayim

  1. Sgk Uzmanı dedi ki:

   rapor almanız gerek , rapor oranınıza göre malülen emeklilik için işlem başlatabilirsiniz

 5. EYT Mağduru H.K. dedi ki:

  Sn Ali Bey öncelikle iyi olmanızı umarım ,
  Ben 01.01.1967 yılında doğdum ve 1990 yılı 4. ayında memur olarak bir belediyede çalışma hayatına başladım,sonra askerlik hizmetimi 16 ay (01.04.1992-31.07.1992)yedek subay olarak yerine getirdim.Şu anda yaklaşık 8600 sgk günün var (belediye ve askerlik süreleri dahil),çalışmaya devam ediyorum.

  Diğer taraftan kronik rahatsızlıklarımdan dolayı %40 iş gücü kaybı raporunu 1 ay içerisinde almak üzereyim,sonra hakem hastanesine gideceğim ordanda 1 ay içinde raporu alırsam ve de bu raporun ilgili maliye birimine gitmesi ,emeklilik dilekçesi vs 2-3 ay daha sürer gibi.

  Öğrenmek istediğim husus:Eğer vergi indirimi ile emekli olursam mevcut çalışma sürelerim üzerinden mi emekli olacağım yoksa vergi indirimi asgari süre üzerinden mi(15 yıl 3600 gün)
  selamlar ve saygılar.

SORU SOR 0888 233 0 233