Emekli Aylığı Oranı

Emekli ve Yaşlılık Aylığı Oranı : İlk defa 30 Eylül 2008 tarihinden sonra sigortalı olan kişiler için aylık bağlama oranı, sigortalının malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tabi geçen toplam prim ödeme gün sayısının her 360 günü için % 2 olarak uygulanır. Bu hesaplamada 360 günden eksik süreler orantılı olarak dikkate alınır. Ancak aylık bağlama oranı % 90’ı geçemez. Ortalama aylık kazanç ile aylık bağlama oranının çarpılmasıyla sigortalının tahsis talep yılına ait Ocak aylığı bulunur.
Aylık = Güncel Ortalama Aylık Kazanç X Aylık Bağlama Oranı
Hesaplanan yaşlılık ve emekli  aylığı; sigortalının çalışma süreleri için prime esas günlük kazanç alt sınırları dikkate alınarak, talep yılına ait Ocak ayı itibariyle belirlenen ortalama aylık kazancının % 35’inden, sigortalının talep tarihinde bakmakla yükümlü olduğu eşi veya çocuğu varsa % 40’mdan az olamaz.

Aylık, tahsis talep yılına ait Ocak aylığı olup, aylığın başlangıç tarihi yılın ilk altı aylık döneminde ise Ocak ödeme dönemi için aylıklara uygulanan artış oranı kadar, yılın ikinci altı aylık dönemde ise öncelikle Ocak ödeme dönemi, daha sonra Temmuz ödeme dönemi için aylıklara uygulanan artış oranları kadar artırılarak, sigortalının aylık başlangıç tarihindeki aylığı hesaplanır.


tıkla sorunu sor


Emeklilik Hesaplatma , Borç Sorgulama, Diğer Sorularınız  İçin  SGK Uzmanlarımızı Arayabilirsiniz 0888 233 0 233 


ZİYARETÇİ SORULARI - 1 SORU
  1. şebnem uzunömeroğlu dedi ki:

    1990 ssk girişliyim aralıklarla prpimlerim yattı.2010 yılında bağkurlu oldum 40 ay bağkurdan prim ödedim sonrasında tekrar ssk lı oldum halen ssklıyım 5345 gün ssk prim ödemem var ve 40 ay bağkur ödemem var.hizmet birleştirmesi yapmalımıyım.yapmam maaşımı yüksek almaya etki edermi.yada maaşım düşer mi ne yapmalıyım5400 gün 47 yaş da emekliliğe hak kazanıyorum

SORU SOR 0888 233 0 233