15.12.2018 - SSK Emekli

Emekli Aylığı Nasıl Hesaplanıyor


Emekli Aylığı Nasıl Hesaplanıyor

 Emekli aylığınız nasıl hesaplanıyor?

Kimse eline kağıdı kalemi alıp hazırlık yapmasın! Çünkü size emekli aylığı hesaplamayı öğretme gibi bir amacımız yok. Ki zaten bir yazı dizisiyle bunu yapamayız. Emekli Aylığı Nasıl Hesaplanıyor sorusu için , emekli aylığınızı belirleyen, düşüren, artıran ve miktarını etkileyen hususları bilmeniz gerekiyor. zira ömrünüzün büyük bir kısmında geçim kaynağınız olacak nasıl belirlendiğini bilmek en doğal hakkınız.

Emekli aylıkları 2000 yılına kadar tüm çalışanlar için (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) gösterge ve katsayı sistemine göre hesaplanıyordu. 1999 yılında yapılan reformla, memurlar için yine aynı sistem korunurken, SSK’lı ve Bağ-Kur’lular için yeni bir sisteme geçildi. Daha sonra 1 Ekim 2008 itibariyle yine emeklilik hesabında bazı değişiklikler yapıldı. Hal böyle olunca SSK’lı ve Bağ-Kur’lar için üç ayrı dönemden oluşan karmaşık bir sistem ortaya çıktı. Şimdi sırasıyla memur, işçi ve Bağ-Kur’lunun aylık hesabına göz atalım.

 emekli ayliklari.fw

SSK’lıların aylıkları nasıl hesaplanıyor?

Bugün için emeklilik talebinde bulunan SSK’lıların geneli, 2000 öncesi çalışması bulunan kişilerden oluşuyor. Dolayısıyla bu kişilerin aylıkları hesaplanırken 2000 öncesi çalışmaları ayrı, 2000-2008/Ekim arası ayrı ve 2008/Ekim sonrası için ayrı olmak üzere üç farklı hesaplama yapılıyor. Üç ayrı hesaplamayla bulunan kısmi aylıklar birleştirilince, kişinin bugünkü aylığı bulunmuş oluyor. SSK’lının emekli aylığı hesaplanırken;

–       2000 yılından önceki çalışmalar gösterge sistemine göre dikkate alınıyor. Bu dönemdeki prim gününüz toplam çalışmanız içerisinde ne kadar fazlaysa, bağlanacak aylık o kadar yüksek oluyor. Zira bu dönemde aylık bağlama oranı diğer dönemlere göre oldukça yüksek.

–       1990-2000 arasında boşluğu olan ya da bu dönemde asgari ücretten prim ödemiş olanların maaşı, diğerlerine göre daha düşük bağlanıyor.

–       2000 yılı öncesinin kısmi aylığı bulunup da bugünkü değerine güncellenince, sıra 01.01.2000 – 30.09.2008 dönemi kısmi aylığının hesabına geliyor. Bu dönemde gösterge sisteminin yerine TÜFE ve gelişme hızından oluşan Güncelleme Katsayısı sistemine geçildi ve aylık bağlama oranı düşürüldü. Dolayısıyla emekli aylığınızın miktarını bu dönemdeki çalışmalarınız daha az etkiliyor. Prim gününüz ve ortalama kazancınız esas alınarak bu döneme ait kısmi aylığız bulunuyor.

–       Sıra geldi 2008/Ekim sonrası yani sosyal güvenlik reformundan sonraki kısmi aylığınızın hesabına. Bu dönemde de Güncelleme Katsayısı kullanılıyor fakat gelişme hızının tamamı değil %30’u dikkate alınıyor. Ayrıca aylık bağlama oranı da yıllık %2’ye düşürüldü. Dolayısıyla toplam çalışmalarınız içerisinde aylığınızı en az bu dönemdeki çalışmalarınız etkiliyor. Hatta bazı çalışanlar için çalıştıkça emekli aylığı düşüyor. Bu konuya dizimizin ilerleyen bölümlerinde değineceğiz.

–       2008/Ekim sonrasına ait kısmi aylığınız da bulununca, üç döneme ait kısmi aylıklar birleştiriliyor ve bugünkü aylığınız bulunuyor.

900 gun calisan.fw

 

Memurun aylığı nasıl hesaplanıyor?

Esasında en basit hesaplama memur emekli aylığı hesabıdır. Zira hesaplama için memurun derece, kademe, hizmet süresi ve ek göstergesini bilmek yeterlidir. Bu yüzden her memur, daha göreve başladığında ilerde alacağı emekli maaşını yaklaşık olarak bilir. Memur emekli aylığı hesaplanırken;

–       Memurun 657 sayılı Kanunun 43. Maddesindeki gösterge rakamı,

–       Aynı kanunun ekindeki I ve II sayılı cetveldeki ek gösterge rakamı,

–       Her yıl güncellenen memur maaş katsayısı,

–       Taban aylığı ve kıdem aylığı,

–       Memurun unvanına göre 5434 sayılı Kanunun ek 70. Maddesinde yer alan oran,

–       Özel hizmet tazminatı,

–       Varsa diğer tazminatları (makam, görev, temsil),

–       Ve memurun hizmet süresi dikkate alınır.

Burada memur maaşını en fazla etkileyen faktör ek gösterge rakamıdır. Bu da memurun unvanına bağlı olarak değişir.

Bağ-Kur aylığı nasıl hesaplanıyor?

Bağ-Kur’luların (4/b) emekli aylığı hesabı, esas itibariyle SSK’lılara benziyor. Zira Bağ-Kur’lular için de 2000 öncesi, 2000-2008 arası ve 2008 sonrası olmak üzere üç ayrı dönem söz konusu. SSK’da olduğu gibi 2000 öncesi dönem gösterge sistemine göre, 2000 sonrası primleri ise güncelleme katsayısı sistemine göre hesaba dahil ediliyor. Ancak Bağ-Kur’lular için farklı olan, 2008/Ekim ayına kadar basamak sistemine göre prim ödemiş olmaları. SSK’lılar nasıl asgari ücretle bunun 6,5 katı arasında prim ödüyorlarsa, Bağ-Kur’lular da 1’den 24’e kadar basamaklar üzerinden prim ödüyorlardı. Fakat 2008/Ekim itibariyle basamak sistemi kaldırıldı ve Bağ-Kur’lular da asgari ücret esaslı prim ödemeye başladılar.

1999’daki basamak önemli

Bağ-Kur’luların aylıkları hesaplanırken, 2000 öncesi kısmi aylığı ayrı, 2000-2008/Ekim arası kısmi aylığı ayrı ve 2008/Ekim sonrası kısmi aylığı ayrı hesaplanıyor. Daha sonra da bunların toplamı, Bağ-Kur sigortalısına bugün bağlanacak aylığı belirliyor.

·         Hatırlanacağı üzere SSK’lılar için aylık hesabında en kıymetli primler 2000 öncesi primlerdi. Aynı durum Bağ-Kur’lular için de geçerli. Yani bir Bağ-Kur’lu olarak 2000 öncesi ne kadar fazla prim ödemişseniz ve 31.12.1999 tarihinde ne kadar yüksek basamağa çıkmışsanız, bugün alacağınız aylık da o kadar yüksek oluyor.

·         2000 yılı öncesinin kısmi aylığı bulunup da bugünkü değerine güncellenince, sıra 01.01.2000 – 30.09.2008 dönemi kısmi aylığının hesabına geliyor. Bu dönemde gösterge sisteminin yerine TÜFE ve gelişme hızından oluşan Güncelleme Katsayısı sistemine geçildi ve aylık bağlama oranı düşürüldü. Dolayısıyla emekli aylığınızın miktarını bu dönemdeki çalışmalarınız daha az etkiliyor. Prim gününüz ve basamağınız alınarak bu döneme ait kısmi aylığız bulunuyor.

·         Sıra geldi 2008/Ekim sonrası yani sosyal güvenlik reformundan sonraki kısmi aylığınızın hesabına. Bu dönemde de Güncelleme Katsayısı kullanılıyor fakat gelişme hızının tamamı değil %30’u dikkate alınıyor. Ayrıca aylık bağlama oranı da yıllık %2’ye düşürüldü. Dolayısıyla toplam çalışmalarınız içerisinde aylığınızı en az bu dönemdeki çalışmalarınız etkiliyor.

·         2008/Ekim sonrasına ait kısmi aylığınız da bulununca, üç döneme ait kısmi aylıklar birleştiriliyor ve bugünkü aylığınız bulunuyor.

 

emekli-olduktan-sonra-kesintiler

 

Kaynak / Sadettin Orhan

SSK Emekli Aylığı Hesaplamak İçin Tıklayınız

Bağkur Emekli Aylığı Hesaplamak İçin Tıklayınız

Memur Emekli Aylığı Hesaplamak İçin Tıklayınız

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 13 SORU
 1. Tamer Kalkay dedi ki:

  Çok faydalı bir yazı. Emeğiniz için çok teşekkür ederim.

 2. Mevlüt ÖZKAN dedi ki:

  Sayın Yetkili:
  Kurumunuz 18793871 SSK Nolu Üyesi Mevlüt ÖZKAN 15-01-1989 dan Buyana Sıgortalıyım. 8490 İş günüm var Aktif olrak çalışmaktayım.
  Ssk da Yaşa bekleyenlerde Maaş düşenler ve Maaş Yükselenlerden miyim .
  Emeki olunca Kaç Lira Maaş Bağlanır.
  Devam edersen lehime ne gibi avantajlar olur bilgilendirirseniz sevinirim. Sygılarımlar

 3. selcuk dedi ki:

  bugün emekli oldum emekliligim bankalara hastaneye bilgikerine hemen düşermi mesala sordularmı hastanede emekliyimmi diyecem

1 2 3 5
SORU SORUN