20.07.2019 - SSK Emekli

E Sgk Hizmet Dökümü


E Sgk Hizmet Dökümü : Sosyal Güvenlik Kurumunun SSK, Bağkur, Emekli Sandığı ve kimi banka borsaların SGK çatısı altında 2006 Yılında birleştirilmesi hem vatandaş hem de devlet açısından bir çok fayda sağlamıştır.  E sgk hizmet dökümü bilgileri  ekranı  daha önceleri  sadece tc kimlik no ile sorgulama  yapılmaktaydı  fakat daha sonra  Kimlik bilgileri ile  ve 2014 yılından sonra ise  sadece  e devlet üzerinden hizmet sorgulamasına geçilmiştir.

E-Sgk Sorgulama Ekranı : Sgk sistemi içinde verilen  çalışanlar ve işverenlerin hizmetine sunulmuş bir çok ekran vardır. Bunların en başında ; E bildirge, evrak takibi, E-eczane gibi  hizmetler gelmektedir.  Çalışma hayatına genel olarak üç şekilde adım atılır. Ya bir işyerinde işverene bağımlı olarak SSK’lı yani 4A   , ya esnaf , çiftçi, şirket ortağı Bağ-Kur Yani 4B veya  kamu kurumlarında Memur olarak 4C olarak iş hayatına başlanabilir.

Burdaki kurumlar  birleştirilmesine rağmen  hepsinin e-sgk hizmet sorgulama ekrani farklılık göstermektedir.  Çoğunlukla  kişisel bilgiler e-devlet üzerinden sorgulanıp hizmet bilgisi alınmaktadır.

E-devlet Üzerinden SGK Hizmet Dökümü Sorgulama:   Bilindiği üzere kişisel bilgilerin güvenliği açısından sosyal güvenlik kurumu  bir çok sorgulama işlemini e devlet sistemi yani Turkiye.gov.tr  adresine taşımıştır.  Bunların en başında Hizmet dökümü, Borç sorgulama gibi hizmetler gelmektedir. Bu bağlamda mutlaka bir e devlet şifresi almanız  eğer e devlet şifreniz yok ise  bu sisteme entegre olmuş  bankaların internet şifresiyle sorgulama  ve bilgilerinize ulaşma imkanı sağlayabilirsiniz.

Normal Şartlarda ne zaman emekli olabilirsiniz :   öncelikle  normal şartlarda ne demek onu açıklayalım  Sadece sgk da hizmetleriniz var ise  ve diğer kurumlarda bir çalışmanız   yok ise   e-devlet sisteminden otomatik olarak emekliliğinizi hesaplayabilirsiniz.  Fakat  Burda dikkat etmeniz  gereken başka kurumlar da ki hizmetler  ve  askerlik borçlanması ve diğer borçlanmalarınız var ise   sistem maalesef dikkate almıyor  bu yüzden emekliliğinizi  hesaplarken bunlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Normal Şartlarda ne zaman emekli Olabilirim Sorgulama

Bir önceki yazımız olan E-Devlet Bağkur 4B Hizmet Bilgisi başlıklı makalemizde 4B Basamak Bilgisi, 4B Borç Durumu ve 4B Emekli Aylığı Kesintileri hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 11 SORU
  1. Musa kaval dedi ki:

    Prim gün sayım kaç gün oldu

  2. ibrahim cinkara dedi ki:

    insanları bu kadar ugraştırmaya ne gerek var bir saat tir hizmet dökümümü açamıyorum

  3. murat acar dedi ki:

    06 06 2016 ya kadar toplam kaç günüm oldu

SORU SORUN