20.08.2019 - SSK Emekli

E-Devlet Emekli Aylığı Sorgulama


E-Devlet Emekli Aylığı Sorgulama: SSK’lıların Aylık Bağlanması Süreci: Emekliliğe hak kazanan SSK’lılara aylığın bağlanması için , işten ayrıldıktan sonra müracaat etmiş olmaları gerekir. Genel kural bu olmakla birlikte aynı ay içerisinde çalıştığı işten ayrılarak aylık talebinde bulunan ile emeklilik talebinde bulunduktan sonra işten ayrılan sigortalıya bağlanacak aylığın başlangıcında bir değişiklik olmaz.  Aşağıda e-devlet üzerinden emekli aylık bilgisi nasıl sorgulanır  ve  ssk,  bağ-kur  ve memurların emekli aylıkları ile ilgili kısa bilgiler yer almaktadır.

SSK’lıların aylık bağlanma süresi, müdürlükten müdürlüğe değişmekle birlikte bir ayın altındadır. Öte yandan emeklilik talebinde bulunan sigortalılar hizmetleri tek bil ilde gerçekleşmiş ise aylık bağlanma süreleri kısalmaktata , birden fazla ilde gerçekleşmişse süreç uzamaktadır.

SSK Emekli Aylığına Başvuru:  Sigortalıların emeklilik talebi Tahsis Talep Beyannamesi doldurulup  sosyal güvenlik il müdürlüğüne taleplerini iletildiği zaman işleme koyulur.

Bağ-Kur’luların Aylık Bağlanma Süreci:   Esasında Bağkur’lulara aylık bağlanması süreci SSK’lılara benzeridir. Ancak bağkur 4-b sigortalılarının özel bazı düzenlemelerde mevcuttur.

Bağkur’lular emeklilik talebinde bulundukları tarih itibariyle SGK’ya hiçbir prim borçlarının ( GSS ve Sağlık Primleri de dahil)  bulunmaması gerekiyor.

Yine Bağkurlular Yürüttükleri faaliyete son vermeyeceklerini SGK’ya bildirmeleri gerekmektedir.  Zira faaliyetlerine devam eden bağkurlulardan %10 SGDP primi kesilmektedir.

Memurların Aylık Bağlanması Süreci:  Memurlar görevlerinde bulundukları sırada emeklilik talebinde bulunabilirler . Yani bunların işten ayrılma şartı yoktur. Ancak istek üzerine yetkili makamdan emekliye sevk onayı aldıktan sonra  görevleriyle ilişikleri kesilmeleri şarttır.

E-Devlet Sistemi Üzerinden Emekliliğe Başvuru ve Emekli Aylığı Bilgisi:  E devlet sistemi üzerinden emeklilik başvurusu bulunmamaktadır, fakat emekli aylığınızı aşağıda vermiş olduğumuz linklerde sorgulamanız mümkün.

4A Emekli Aylık Bilgisi-SSK

4B Emekli Aylık Bilgisi-Bağkur

4C Emekli Aylık Bilgisi-Memur-Emekli Sandığı

Tahsis Talep ve BeyanTaahhut Belgesi

Emeklilik Dilekcesi

KİMLİK+ARAŞTIRMA+BELGESİ

65 Yaş Emeklilik Başvuru Formu

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Parası Nedir Nasıl Alınır Nereye Başvurmak Gerekir? başlıklı makalemizde CEHİZ PARASI BAŞVURU FORMU, MEMUR EVLENME YARDIMI BAĞVURU FORMU ve nikah parası hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 3 SORU
  1. mahir dedi ki:

    Babamdan kalan emekli maaşım kesildi 21 yaşındayım öğrenciyim, Ankara’ya 1 ay önce öğrenci belgemi gönderdim ama 2 aydır maaşım yatmıyor sebebi nedir acaba?

  2. MURAT AKSOY dedi ki:

    19.01.1979 doğumluyum. 10.07.1997.sigorta başlangıcı 6400 günüm oldu nezman emekli olabilirim

  3. murat dedi ki:

    Merhaba , 10.04.1973 doğumluyum , 02.07.1990 sgk başlangıcım var ,toplam sgk gün sayısı 6775 ‘tir şuan sgk sistemde muhtemel tahmini aylık olarak 1917,00 TL gözükmektedir . 1995/11 – 1997/04 dönemlerinde askerlik hizmetim var bu günleri asgari ücretten borçlanmam emekli maaşıma etkisi olurmu ? teşekkürler

SORU SORUN