15.12.2018 - SSK Emekli

E Bildirge Şifreleri Artık İnternet Ortamında Alınabilecek :


E Bildirge Şifreleri Artık İnternet Ortamında Alınabilecek : Evet biliyorsunuz 1990’lı yılların sonundan sonra başlayan ve yıllardır devam eden bilgi teknolojisine geçmeye çalışan ülkemizde özellikle devletin her kademesi artık internet kullanımına geçmiş durumda. Belediyeler’den Cumhurbaşkanlığı’na  o kadar yaygınlaştı ki artık yerimizde oturarak her türlü işimizi bilgisayar ortamında yapabiliyoruz. Aslında bu sistemin öncülerinden olan SGK  yine de işverenleri veya vekillerini kuruma bizzat getirerek aslında internetin tabiatına çokta uygun olmayan bir şekilde güvenlik tedbiri almış durumdaydı. Ancak kurum E Bildirge şifresiyle ilgili yeni bir uygulamaya geçti ve uygulamanın esaslarını bir duyuru ile ilan etti artık internet ortamında şifrelerimizi oluşturabileceğiz peki nasıl ve şartlarda olacak bu işte aşağıda SGK’nın söz konusu duyuru geniş bir şekilde anlatılacaktır.

 

E-BİLDİRGE ŞİFRELERİNİN İNTERNET ORTAMINDA VERİLMESİNE İLİŞKİN DUYURU

Bilindiği üzere, 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi uyarınca sigortalı çalıştırılan İşverenlerin yükümlülüklerini internet üzerinden yerine getirilebilmesi için tescil edilen/ edilecek işyerlerine e-bildirge şifresi verilmektedir. İşveren veya yetkilendirmiş olduğu kişilere e-bildirge kullanıcı kodu ve şifresi kapalı zarf içerisinde elden teslim edilmekte iken, işyeri tescili için ünitelerimizde müracaat işlemi tamamlanmış işverenlere veya yetkilendirdiği kişilerce e-Devlet üzerinden e-bildirge kullanıcı kodu ve şifresine ulaşım sağlanmıştır. Sistem tarafından otomatik olarak üretilen ve Kurumumuzca işveren/işveren yetkilisine verilmekte olan e-bildirge kullanıcı kodu ve şifrelerine, işverenlerce veya yetkili kılınan kişilerce, sgk.gov.tr adresinde bulunan “e-SGK Şifre” kısmı seçilmek suretiyle eDevlet şifreleri üzerinden erişilen sayfadan, işyeri numaraları ile ilişkilendirilmiş işyeri şifreleri ve sistem şifrelerine erişmeleri mümkün hale getirilmiştir.

Buna göre sgk.net/sgk.intra ekranlarında oluşturulmuş “E-Bildirge Başvuru” menüsü kullanılarak işveren/işveren yetkilisi bilgileri girilmek suretiyle sistem tarafından oluşturulan e-bildirge şifresi, işveren/işveren yetkilisince e-Devlet sistemi üzerinden görüntülenebilmektedir. Ayrıca e-bildirge şifrelerinin bloke edilmesi, unutulması veya kaybolması halinde yeni şifre verilmeyecek olup, e-Devlet şifresi üzerinden ulaşılan e bildirge şifresi yeniden kullanılacaktır.

KURUMA EVRAKLARIN TESLİM EDİLMESİ

E-bildirge şifrelerine yukarıda belirtildiği üzere e-Devlet üzerinden erişiliyor olması artık işverenlerin işyeri tescili sırasında Kurumumuzla e-bildirge sözleşmesi imzalamayacağı anlamına gelmediğinden, işyeri tescili için ünitelerimize gelen veya internet üzerinden müracaat eden ya da posta ile işyeri bildirgesi veren işverenlerimizin, tüzel kişilikse tüzel kişiliği temsile ve ilzama yetkili kişilerin, gerçek kişi ise kendisinin veya yetkilendirdiği kişinin imzalamış olduğu ıslak imzalı e-bildirge sözleşmesinin de ünitelerimize gelerek veya posta ile göndermeleri gerekmektedir. Daha önce işveren veya yetkilendirmiş olduğu kişilere e-bildirge kullanıcı kodu ve şifresi kapalı zarf içerisinde işyerinin tescilli olduğu ünitede teslim edilmekte iken, yeni uygulama ile işveren ve yetkilendirdiği kişi nerede bulunursa bulunsun, e-Devlet sisteminden Türkiye’de tescilli bütün işyerleri için e-bildirge kullanıcı kodu ve şifrelerine ulaşabilme imkanı getirilmiştir. Bu şekilde örneğin şirket merkezi İstanbul veya Ankara’da olan bir işveren Anadolu’nun herhangi bir ilinde işyeri açtığında veya ihale ile bir iş aldığında sadece e-bildirge kullanıcı kodu ve şifresini içeren kapalı zarfı almak için ilgili il müdürlüğüne gitmek zorunda kalırken yeni uygulamayla bu zorunluluk ortadan kaldırılmış ve bürokrasi kaldırılarak işverenlerimize büyük bir kolaylık getirilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

https://uyg.sgk.gov.tr/stw/welcome.do

Bir önceki yazımız olan Emeklilik’te Son Yedi Yıl Kuralı başlıklı makalemizde Borçlanma son 7 yıl, Emeklilik ve son 7 yıl hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI

Henüz Soru Sorulmamış. İlk soruyu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

SORU SORUN