20.10.2018 - SSK Emekli

Dolmuş Ve Ticari Taksi Şoförlerinin Ssk Karşısındaki Durumu

  • SSK
  • 2.688 KEZ OKUNDU

Dolmuş Ve Ticari Taksi Şoförlerinin Ssk Karşısındaki Durumu

Taksi ve dolmuş şoförleri diğer çalışan ssk’lılar gibi değerlendirilmemekte kanun koyucu çalıştığı süreleri dikkate alarak bir uygulamaya gitmiştir. Bunun sebebi ise işverenin emir ve talimatlarına göre bağımlı çalışmaya istisnai bir durum oluşudur yani taksi veya dolmuş şoförlerinin işverenin emir ve talimatlarına istinai bir durum söz konusudur. Dolmuş Ve Ticari Taksi Şoförlerinin Ssk Karşısındaki Durumu Aşağıda açıklamaya çalışacağımız bu durum kanun koyucu tarafından dikkate alınmış ve belirli süre çalışmalara göre bir düzenlemeye gitmiştir. 

10 gün sınırı

Taksi ve dolmuş şoförleri için düzenlenmiş ve uygulamaya konulmuştur. Ay içerisinde 10 gün ve daha fazla çalışmak üzere belirli veya belirsiz süreli iş sözleşme imzalamış olan şoförlerin aylık sigorta primleri plaka sahibi tarafından ödenmektedir. Şoförün takside ay içerisinde kaç gün çalışacağının iş sözleşmesi ile sabitlenmesi gerekmektedir.  Ancak iş sözleşmesinin yazılı yapılması zorunluluğu yoktur. Böyle bir durumda şoförün ay içerisinde takside veya dolmuşta kaç gün çalıştığının bilinmesi zorlaşacağı gibi yapılan bu sözleşmeye göre sigorta primleri kimin tarafından ödeneceği hususu bir kafa karışıklığına sebep olmakta ve bir çok plaka sahibi ödemesi gereken sigorta prim’ini şoförün almış olduğu gündelik maaşından kesmekte ve bu konuda hiçte azımsanmayacak kadar şikayet gelmektedir. Şoför arkadaşlarımıza bizim tavsiyemiz ne olursa olsun söz uçar yazı kalır mantığı ile iş sözleşmelerini yazılı olarak yapmaları 10 ve daha fazla çalışmaları durumunda bu ödemenin plaka sahibi tarafından yapılmasıdır. Şoför arkadaşlarımız bu yapmış oldukları iş sözleşmelerini ileride olabilecek bir anlaşmazlık olması ihtimaline karşı saklamalıdır.

30 güne tamamlama

Ay içerisinde plaka sahibinin taksisinde 10 günden fazla fakat 30 günden az çalışan bir şoför isterse sigorta primlerini 30 güne tamamlayabilir bunun için taksi veya dolmuş şoförü arkadaşımız SGK’ya gidip yazılı istekte bulunması gerekir. Ay içerisindeki çalışma süresini 30 güne tamamlamak bazı ödeme farklılıkları taşımaktadır yani işsizlik sigortasından da yararlanmak istiyorsa eksik ödediği her gün için günlük 14,80 TL İşsizlik sigortasından yararlanmak istemiyorsa yine 10 günden fazla 30 günden eksik çalışması durumunda günlük 13.50 tl ödeyerek primlerini 30 güne tamamlayabilir böylece hem GSS den yana tekrar borçlanmaz vede emeklilik için gereken günlerinide zamanında ödemiş olur ileride belki bu eksik çalıştığı günlerin sigortası ödemek ve emekllik günlerine saydırmak isterse de yürürlülükte olan kanuna göre bu boş geçen günleri borçlanıp ödeyemiyor başka bir anlatımla aradaki eksik günlerini ancak dahil olduğu ay içinde ödeme hakkı var ve bunu sonradan almak istesede alamıyor bunun için eksik kalan günlerini SGK’ya yazılı istekle talepte bulunarak ödemesinde şoför arkadaşlarımızın .

9 gün çalışanlar

Ay içerisinde plaka sahibinin taksisinde 10 günden az çalışan şoförlerin primlerinin ise kendileri tarafından ödenmesi gerekmektedir.  Kanun koyucunun kısmi süreli çalışanlarla aynı şekilde uygulaması gereken kanun taksi ve dolmuş şoförleri için bir hendikap doğurmakta ve 9 gün çalıştığında şoför arkadaşımız sigorta primi’ni kendi cebinden ödemek zorunda bırakmıştır Kanaatimizce bu durum bir yeni düzenleme ile düzeltilecektir fakat uygula şuan böyle olduğundan şoför arkadaşlarımız iş sözleşmelerini yukarıda belirttiğimiz gibi yazılı yapmalı ve en az 10 gün çalıştığını yazılı olarak şözleşmesine ekletmelidir tabi 10 gün ve üstünde fiili olarak çalışıyorsa.

Eğer 9 gün ve altında çalışıyorsa yatırması gereken sigorta sigorta primi ise işsizlik sigortası olmadan 303.52 TL prim yatırmak durumundadır. İşsizlik sigortası dahil 331.53 TL prim yatırması gerekmektedir.

Teşvikteki son durum

Bilindiği gibi 2011 yılında 18 günle başlayan bu ödemeler 2015 yılında gelindiğinde 22 güne yükseldi. Bu rakam her yıl artacak ve sonuçta 30 günü bulacak.Yani şuanda asgari ücretli olarak gelir beyan bir taksi şoförü 22 gün yatırıp aradaki farkı devlet süspanse ediyor ancak 2023 yılında bu teşvik olmayacak ve bu şekilde çalışanlar kazançları üzerinden sigorta primlerini devlet desteği olmadan ödeyecekler.

Şimdi arkadaşlar şeytan ayrıntıda gizilidir diyoruz ve bu kanunun en can alıcı noktası olan yerine temas etmek istiyoruz. Biliyorsunuz isteğe bağlı bağ-kur daki gibi uygulamada olan bu kanun eğer kişi 9 gün ve altında çalışıyor ve primlerini kendi cebinden ödüyorsa bu ödediği prim’in içinde  iş kazası ve meslek hastalığına prim ödemiyorlar buda bir trafik kazası geçirip ölen arkadaşımızın eğer toplamda 900 günü yoksa kanunun ölüm halinde iş kazası ve meslek hastalığından ölenlere sağladığı faydayı göremiyorlar yani geride kalan yakınlarına SGK tarafından ölüm geliri bağlanmasına imkan yok. Oysa ev hizmetlerinde ay içerisinde 10 günden az çalışan kişilere işverenleri tarafından yüzde 2 oranında iş kazası ve meslek hastalığı primi ödeniyor. Yani eve gelen temizlikçi cam silerken ayağı kayıp düşse geride kalanlarına ölüm geliri bağlanması mümkün. Ancak bu hak şoför arkadaşlarımıza sağlanmamış.

Bir önceki yazımız olan SSK Sigortalı Emeklilik Hesaplama Tabloları başlıklı makalemizde sgk, SSK ve ssk emeklilik şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI

Henüz Soru Sorulmamış. İlk soruyu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

SORU SORUN