21.07.2019 - SSK Emekli

Doğum Parası Nasıl Alınır:


Doğum Parası Nasıl Alınır: Yukarıdaki başlıklarla özetlemeye çalıştığım çalışan kadının en büyük haklarından bir tanesi olan doğum parası konusunda başlıklar halinde bilgi vermeye çalışacağım.

Doğum yardım parası nedir?          Çalışan annelerin doğum yapması durumunda Sosyal Güvenlik Kurumunun belirlemiş olduğu şartlar ile uygulanan doğum yardımıdır. Yani en önemli kriter annenin çalışmasıdır. Doğum yapan annenin kısa süreli iş görmezliğidir. Bu durumda sgk annenin maaşını kendi ödeyerek çalıştığı kurumda mağdur olmasını önler.

Gebe anne’nin doğumdan sekiz hafta önce hastaneden rapor alarak çalışma iznine çıkması gerekmektedir. Anne’nin doğum sonrası’da doğum öncesi gibi sekiz hafta izni vardır ve çalışmasıda yasaktır. Fakat gebe anne’nin ikiz üçüz veya dördüz bebek doğurması durumunda bu izin sürelerinin uzaması on veya oniki haftaya kadar çıkmasıda doktor kontrolünden sonra alacağı rapora göre değişkenlik gösterebilir.

Doğum öncesi hamileliği zor geçmeyen annenin kendisi istediği taktirde doktordanda çalışabilir raporu alarak doğuma üç hafta kalaya kadarda çalışabilir.Böylesi bir durumda mutlaka doktordan çalışabilir raporu almayı unutmayınız.Bu durumda anne doğum sonrası izin süresini uzatmış olur yani doğuma iki hafta kalana kadar çalışan bir anne doğum sonrası iznini onüç haftaya kadar çıkarmış olur.

Doğum yardım parası almak için şartlar nelerdir? Doğum öncesi izinin başladığı tarihte sigortalılık niteliğinin sona ermiş olmaması gerekmektedir. Yani Gebe anne  işten ayrılmış olmamalıdır biraz önce de çalışan anne kriterinin en önemli kriter olduğunu söylemiştik. Doğumdan önceki 1 yıl içerisinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta priminin yatırılmış olması gerekmektedir. Doğumun gerçekleşmiş olması ve doktor’dan doğuma ilişkin raporun alınması gerekir.

Erken doğum durumunda yardım parası nasıl uygulanır? Gebe annenin erken doğum yapması halinde doğum öncesi kullanamadığı sekiz haftalık izin süresini doğumdan sonra kullanabilir. Hekim kontrolünde son üç haftaya kadar çalışma izni almayan bu süre içerisinde doğum’u gerçekleşir ise ve erken doğum yaparsa yine kullanılmayan 8 haftalık izin hakkı devam etmekte ve doğumdan sonraki 8 haftalık süreye eklenmektedir kısacası kullanılamayan her türlü izin 16 haftaya tamamlanmaktadır. Tabi burada çoğul gebelik halinde yukarıda yazdığımız ikiz gebeliklerdeki 10 ve üçüz gebelikte ise 12 haftalık doğum öncesi ve sonrası hakları’da aynı şekilde devam etmektedir

 Doğum yardım parası nasıl alınır? Doğum yaptığı hastaneden alacağı doğum raporu ve izne çıktığı tarihleri gösteren en yakın SGK’ya başvurarak alabilirler.

Sgk doğum parası nasıl hesaplanır Çalışan annenin BRÜT GÜNLÜK KAZANCININ 2/3’ü kadına doğum parası olarak verilmektedir. Yatarak tedavi gördüğü yani hastanede kaldığı süre için ise %50’si doğum yardımı olarak hesaplanır ve kişiye ödenir.

Örnek ; 1.647.00.-TL olarak açıklanan 2016 yılında asgari ücret’li bir anne hastane’de 2 gün kaldı ve toplamda 56 günlük bir izin kullandı ise SGK’nın iç genelgeleri gereği 2 günlük ödeme kesintiye uğrayarak bu izin süresi 54 gün olarak dikkate alınmakta ve hastanede geçen süreler için günlük 54,90.-TL’nin yarısı yani 27,45.-TL X 2 gün=54,90.-TL + Kalan 52 günlük izin ise yine 54.90.-TL’nin 2/3’ü yani günlük 36.60.-TL X 52 GÜN=1.903,20.-TL toplam 1.958,10.-TL doğum yardım ödeneği alır.

Bir önceki yazımız olan SGK İşyeri Bildirilmesi başlıklı makalemizde iş veren, İş Yeri Bildirim Formu ve İstenen Belgeler hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI

Henüz Soru Sorulmamış. İlk soruyu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

SORU SORUN