26.06.2019 - SSK Emekli

Doğum Borçlanması Hesaplama


Doğum Borçlanması Hesaplama 01 Ekim 2008 itibariyle uygulamaya giren doğum borçlanması , kadınları doğum yaptığı için çalışma hayatına dolayısıyla sosyal güvenlik sisteminin dışımda kalan annelere üç  çocuk için ikişer yıl dan 6 yıl borçlanma hakkı tanır.

Doğum borçlanması hesaplaması her yıl asgari ücrete göre değişme göstermektedir. En az borçlanacağınız tutar asgari ücretin %32 kadar dır ve bunun 6,5 katına kadar borçlanma yapabilirsiniz.

Hesaplama Formülü

( Günlük sigorta primine esas kazaç x%32)x borçlanılacak süre)

Doğum  Borçlanması En Az Asgari Ücret ve  Sgk Tavan Prim arasında bir tutar seçilerek Hesaplanır ve ödenir.
Bu seçimi yapmak isteğe bağlıdır ve istediğiniz tutar üzerinde ödeyebilirsiniz.

 

Doğum Borçlanması Şartları

– Kadın sigortalının doğumdan önce çalışmaya başlayarak sigortalılık şartını yerine getirmesi,
– Doğumdan sonra adına prim ödenmemesi,
– Borçlanacağı sürede çocuğunun yaşaması, gerekmektedir.

– Sigortalı kadının doğumdan sonraki sekiz haftalık, çoğul gebelik halinde ise on haftalık süreleri, doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışması halinde, doğum sonrası istirahat süresine eklenen süre dahil toplam istirahat süresi ile birlikte toplam iki yıllık süre borçlanılabilir.
– Kadın sigortalılar doğum nedeniyle çalışamadıkları en fazla üç defa olmak üzere ikişer yıllık sürelerini (toplamda en fazla 6 yıla tekabül etmektedir.) borçlanabilir.
– Doğum borçlanması talebinde bulunan kadın sigortalıların doğum yaptığı tarihten sonra  adına primi ödenmiş süreler borçlanma hesabında dikkate alınmaz. Prim ödenmiş süreler iki yıllık süreden düşülerek kalan süre borçlandırılacaktır
– Doğum borçlanması yapılacak sürede çocuğun vefat etmesi halinde vefat tarihine kadar olan süreler borçlanılabilir.
– İlk doğumunu yaptıktan sonra iki yıl dolmadan ikinci doğumunu yapan kadın sigortalı, ilk doğumdan ikinci doğuma kadar geçen süre ile ikinci doğum için borçlanabileceği iki yıllık sürenin toplamı kadar geçen süreyi borçlanılabilir.

 

Doğum Borçlanması Formu

 

Bir önceki yazımız olan Hizmet Borçlanmalarının Emeklilik Hesabına Etkisi başlıklı makalemizde hizmet borçlanması, hizmet borçlanması nedir ve hizmet borçlanması sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 15 SORU
 1. Emine dedi ki:

  1987 ise giriş 1991 95 99 üç çocuğum var 1967 doğumluyum pirim2488 yasadan yaratlnirmiyim

 2. Yıldız yalcin dedi ki:

  1987 0505 giriş pirim gün sayısı 3218 nezaman

 3. a acar dedi ki:

  sigorta baçlangıcım 1998 sigortalı çalıştıktan sonra olan 2 çocuktan sonra çalıştım bu çocklarla ilgili borçlanma yapabilirmiyim

  1. Sgk Uzmanı dedi ki:

   Doğum Borçlanması : Doğum borçlanması yapabilmeniz için doğumdan önce sigortanız olması gerekmektedir. 1 Çocuk İçin 720 Gün – 2 Çocuk İçin 1.440 gün
   borçlanabilirsiniz
   2017 yılında borçlanırsanız borçlanma tutarlarını burdan öğrenebilirsiniz https://www.sskemekli.com/borclanma-2017.html

1 2 3 5
SORU SORUN