22.10.2018 - SSK Emekli

Doğum borçlanması Bağ-Kur’a sayılamaz


Doğum borçlanması Bağ-Kur’a sayılamaz

Sosyal Güvenlik Kurumu, SSK’lı kadınların yaptığı doğum borçlanmasını, borçlanma için dilekçe verildiği tarihte Bağ-Kur’lu olanlar için Bağ-Kur’a sayıyordu. Bu garabete Yargıtay dur dedi…

Kanuna göre, doğum borçlanması yapabilmek için SSK’lı çalışırken doğum yapmış olmak gerekiyor ve bu sebeple de borçlanılan sürelerin de SSK’lı gibi değerlendirilmesi yasa gereğidir. Ancak, SGK doğum borçlanması yapanlara tuzak kurdu ve borçlanma dilekçesi verirken, Bağ-Kur’lu veya isteğe bağlı Bağ-Kur’lu olanların ödedikleri süreleri Bağ-Kur’lu sayacağım dedi.

***Borçlanılan süreler 2010’a kadar SSK’dan sayılıyordu
Doğum Borçlanması ile ilgili olarak SGK tarafından hazırlanan 2008/111 sayılı Hizmet Borçlanma İşlemleri Genelgesine göre; “2008 yılı Ekim ayı başından önce geçen ve bu tarihten sonra borçlanılan sürelerle bu sürelere ait kazançlar 5510 sayılı Kanunla yürürlükten kaldırılan ilgili kanun hükümlerine göre değerlendirilecektir” denilmek suretiyle doğum borçlanma sürelerinin 4/a (SSK’lı olarak) sigortalılık süresinden sayılacağı belirtilmiştir.

***SGK 2010 yılında tuzak kurdu
SSK’lıların (4/a) sigortalısı olarak işten ayrıldıktan sonra 300 gün içinde doğum yapma şartı konusunda kaybettiği mahkemeler sonrasında geri adım atan SGK, 300 gün şartını kaldırdı ve bunu 2010/106 sayılı yeni Hizmet Borçlanma İşlemleri Genelgesiyle duyurdu. Fakat bu genelge ile kadınlara tuzak hazırladı. Buna göre; doğum borçlanmasının statüsünün, sigortalının borçlandığı tarihteki sigortalılık statüsü olacağı, zorunlu sigortalılığı sona erdikten sonra isteğe bağlı sigortaya prim ödeyenlerden doğum borçlanması yapanların, borçlandırılan doğum sürelerinin 4/b (Bağ-Kur) kapsamında, sigortalılık olarak değerlendirileceğini de eklemiştir. Öte yandan ilk genelgede SSK’lı sayılacağı yönündeki bölümün de örneğin de kaldırıldığı da yeni genelgede öne çıkarılmıştır.

***YARGITAY DOĞUM BORÇLANMASI HER ZAMAN SSK’YA DEDİ
İzmir’li avukat Evran Kırmızı ve müvekkili Nermin Konukçular bu konuyla ilgili açtıkları dava Yargıtay 21. Hukuk Dairesinde görüldü ve aşağıdaki karar çıktı.

YARGITAY 21. Hukuk Dairesi
ESAS NO :2012/3773
KARAR: Dava, davacının yapmış olduğu doğum borçlanmalarının 5510 sayılı Yasanın 4-a maddesi kapsamında değerlendirilmesi ve tahsise hak kazandığının tespiti istemine ilişkindir.
Mahkemece, 5510 sayılı Kanunun 41.maddesine göre doğum borçlanması talebinde bulunduğu tarihte Bağ-Kur sigortalısı olduğu için doğum borçlanması hizmetinin Bağ-Kur hizmeti olarak değerlendiren Kurum işlemine itibar edilerek davanın reddine karar verilmiştir.
Somut olayda, davacının doğum borçlanması yaparak kazandığı sürelerin, 5510 sayılı Yasanın 4/l-a bendi kapsamında sayılması ve tahsis koşullarının buna göre değerlendirilmesi gerekirken, madde metnine yanlış anlam verilerek, yazılı şekilde hüküm kurulmuş olması isabetsizdir…”

Kaynak:Ali Tezel/27.06.2013

Bir önceki yazımız olan İş güvenliği yasasında neler ertelenecek? başlıklı makalemizde iş sağlığı ve güvenliği ve Resul Kurt hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 2 SORU
  1. covani dedi ki:

    gunaydin değerlı alibey babam 1974 ssk 2ay calişmasın var dah sora 2004 tekrar başlad suan yaş1954 doğumlu ne zaman emekli olur cevap beklerım

  2. MUSTAFA EROĞLU dedi ki:

    ıyı günler kusura bakmayın benim bir sorum olacak benim sikortaya giriş tarihim 02.03.1987 de acılışım var ama suan 1993 de pirim yatmaya başlamiş beni 1987 tarihi ssk hizmet dökümünde görünmüyor bun nasıl kanıtlaya bilirim cunku sskanın bana o tarihte acıldıgına dair kartım var sizden bir yanıt beliyoromteşekür ederimbilgilendiriseniz

SORU SORUN