20.07.2019 - SSK Emekli

Çocuk ve Genç İşci Çalıştırma Koşulları


Çocuk ve Genç İşci Çalıştırma Koşulları: Çocuk işçilerin azami çalışma süreleri ne kadar olmalıdır,  Çocuklarda haftalık çalışma süresi ne kadardır,Sanayiye ait işlerde gece çalışması yasak olan işçiler kimlerdir?,  İşçi çalıştırma yaşı kaçtır?

 • 14 yaşını doldurmuş çocuk işçilerin çalıştırılabilecekleri hafif işler nelerdir?

  Bu işler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılan Çocuk ve Genç İşçilerin Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin ekinde yer alan Ek-1 nolu cetvelde sayılmıştır.

 • 13 yaşında bir çocuk işyerinde çalıştırılabilir mi?

  13 yaşında bir çocuk işyerinde çalıştırılamaz. Genel olarak 15 yaşından küçük çocukların çalıştırılması yasaktır. Ancak on dört yaşını doldurmuş çocuklar, ilköğretimi tamamlamak kaydıyla, bedensel ve zihinsel gelişmelerine engel olmayacak hafif işlerde çalıştırılabilirler.

 • 15 yaşını doldurmuş 18 yaşını tamamlamamış genç işçiler hangi tür işlerde çalıştırılabilirler?

  Genç işçilerin çalıştırılabilecekleri işler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılan Çocuk ve Genç İşçilerin Çalışma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin ekinde yer alan Ek-2 nolu cetvelde sayılmıştır.

 • Çocuk işçilerin azami çalışma süreleri ne kadar olmalıdır?

  14 yaşını bitirmiş 15 yaşını doldurmamış çocukların çalışma süresi günde 7, haftada 35 saatten daha fazla olamaz. 15 yaşını doldurmuş çocuk işçiler ise en fazla günde 8, haftada 40 saat çalıştırılabilirler.

 • Çocuklarda haftalık çalışma süresi ne kadardır?

  Temel eğitimi tamamlamış ve okula gitmeyen çocukların çalışma saatleri günde yedi ve haftada otuzbeş saatten fazla olamaz. Ancak, onbeş yaşını tamamlamış çocuklar için bu süre günde sekiz ve haftada kırk saate kadar artırılabilir.

 • 4857 sayılı Kanuna göre, maden ocakları, tünel, kanalizasyon gibi yeraltı işlerinde kimler çalıştırılamaz?

  18 yaşını doldurmamış erkek işçiler ile her yaştaki kadın işçiler.

 • Sanayiye ait işlerde gece çalışması yasak olan işçiler kimlerdir?

  18 yaşını doldurmamış çocuk ve genç işçiler.

 • Okula devam eden çocukların eğitim dönemindeki çalışma süreleri ne kadar olmalıdır?

  En fazla günde iki saat, haftada 10 saat.

 • İşçi çalıştırma yaşı kaçtır?

  Onbeş yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılması yasaktır. Ancak, ondört yaşını doldurmuş ve ilköğretimi tamamlamış olan çocuklar, bedensel, zihinsel ve ahlaki gelişmelerine ve eğitime devam edenlerin okullarına devamına engel olmayacak hafif işlerde çalıştırılabilirler.

Bir önceki yazımız olan SGK İşyeri Bildirilmesi başlıklı makalemizde iş veren, İş Yeri Bildirim Formu ve İstenen Belgeler hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI

Henüz Soru Sorulmamış. İlk soruyu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

SORU SORUN