24.06.2018 - SSK Emekli

ÇİFTÇİ DAVA İLE NASIL EMEKLİ OLUR ?


ÇİFTÇİ DAVA İLE NASIL EMEKLİ OLUR ?

Düşünün yıllarca tarımsal faaliyette bulundunuz. Ürettiniz sattınız ama Sosyal Güvenlik Kurumu ile hiç işiniz olmadı. Ne zaman ki 1.10.2008 tarihinde zorunlu sigortalılık geldi o zaman Sosyal Güvenlik Kurumuna kaydoldunuz. Geçmişte yaptığınız üretim ve satışlardan elinizde makbuzlarınız varsa emekli olabilirsiniz.

Yapılan yasal düzenleme ile 1.04.1994 tarihinden sonra ürettiği tarımsal ürünün satışı sonrası elinde tevkifatlı makbuz varsa bu süreleri Sosyal Güvenlik Kurumuna tescil ettirerek kazanabilir.

Tevkifatlı makbuzlar, ziraat odası kayıtları,tapu kayıtları ,meslek odası kaydı,kooparatif kayıtları gibi belgelerden bir veya birkaçı vasıtasıyla sigortalılığınızı tescil ettiremiyorsanız bu konulara vakıf bir avukat vesilesi ile geçmiş günlerinizi kazanabilirsiniz.

Özellikle geçmişte Ege bölgesinde bir çok ilçe ve ilde tarımla uğraşanlar Tariş başta olmak üzere ürettikleri ürünleri büyük firmalara satmışlar. Bu tür büyük firma veya kuruluşlar genelde %1 tevkifat tutarını Sosyal Güvenlik Kurumuna ödeyerek makbuzları da çiftçiye vermiş. Sosyal Güvenlik Kurumu bir kısım çitçilerin tevkifat makbuzlarının sisteme girişlerini yapmamış. Kurum kayıtlarında gözükmüyor. Bu durumda bir Sosyal Güvenlik Uzmanı ve avukatla yola çıkıp bu günleri emekliliğinize işlenmesi için işlem başlatabilirsiniz.

Diyelim ki 1.04.1994 sonrası elinizde tevkifat makbuzları var.Bu makbuzların her biri hangi tarihe ait ise sadece o yılın sigortaya işlenmesine yarıyor. Her yıl için ayrı ayrı 10 makbuz varsa 10 yıl sigorta süresi kazanabilirsiniz.

Elinizde makbuz yoksa oda kayıtları bu da yoksa bu defa tapu kayıtları da bu günleri kazanmada işinizi görebilir. Örneğin ürünlerin üretimini yaptığınız tarlanızın tapusunu ve tescilini üzerinize aldıysanız bu tarihten sonraki  tüm ürün satışlarınızın sürelerini elinizdeki tevkifat makbuzları ile kazanırsınız. Tapu tescil ve veraset ilamı tarihine göre değişmekle birlikte  elinizdeki evraklarla 1.04.1994 tarihine kadar gidip bugün için emekli olmanız mümkündür.

Tarım tevkifatı ile gün kazanmada 26.1.2012 de 2185 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 6270 sayılı kanunda 2.8.2003 tarihinden önce 18 yaşını doldurmuş erkekler ile aile reisi olmayan kadınlara tarım sigortalısı olma hakkı erilmiştir.2.08.2003 den önce sattıkları ürünlerden tevkifat yapılanların ,tevkifata ilişkin belgeleri eklemek suretiyle yazılı talepte bulunmaları ve tevkifat tutarlarını Kurum hesaplarına tevkifat etmeleri halinde sigortalılıkları tevkifatın yapıldığı tarihi takip eden aybaşı itibarıyle başlar. Sigortalılıkları da 22.05.2007 tarihli 7 seri numaralı tebliğ ve 13.062007 tarihli 2007 /44 sayılı genelgede yer alan hükümler doğrultusunda yapılır.

Yani kısacası çiftçilik veya mahsul ile üretim yapansanız elinizde evraklarnız var veya kayıtlarınızı ilgili kurumlardan bulabiliyorsunuz bu günleri kazanıp emekli olabilirsiniz.Veya babanız anneniz vefat etti.Yıllarca çiftçilik yaptılar ve hayatta kalan yakınınıza maaş bağlatmak istiyorsunuz bu da eğer şartlarınız evraklarınız varsa mümkündür.

DİLEK ETE/20.08.2015

Bir önceki yazımız olan Polis-Subay-Astsubayların Okul Süreleri Hizmete Nasıl Sayılır? başlıklı makalemizde ast subay emeklilik, ast subay okul emeklilik ve ast subay okul sürelerinin hesaplanması hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 1 SORU
  1. ahmet dedi ki:

    Maliye kaydı olupta bag kur kaydı olmayanlara yasa çıkacak mı

SORU SORUN