24.01.2019 - SSK Emekli

Borçlanmalarda Bulgaristan Göçmenlerinin Özel Durumu


Borçlanmalarda Bulgaristan Göçmenlerinin Özel Durumu

Bulgaristan göçmeni soydaşlarımız Türkiye’ye gelişlerinden sonra, sosyal güvenlik açısından önemli bir sorunla karşılaştılar. Türkiye’nin Bulgaristan’la ikili sosyal güvenlik sözleşmesi yoktu. Dolayısıyla oradaki çalışmaları Türkiye’de dikkate alınmıyordu.

Öte yandan Bulgaris­tan’daki çalışmalarını Türkiye’de borçlanma imkanları da yoktu. Zira yurtdışı hizmet borçlanması kapsamında sadece Türk vatandaşı iken geçen çalışmalar dikkate almıyor. Oysa bu soydaşlarımız Türk vatan­daşlığını Türkiye’ye geldikten sonra kazanmışlardı. Dolayısıyla Bulgaris­tan’da yıllar boyu çalışmalarına rağmen, Türkiye’de de sosyal güvenlik anlamında sıfırdan başlangıç yapmak zorunda kalıyorlardı. Tıpkı pek çok konuda olduğu gibi.

İşte Bulgar göçmeni soydaşlarımızın yaşadığı bu sorun, nihayet 2008 yılında yapılan bir düzenlemeyle çözüldü. Dönemin Çalışma Baka­nı Faruk Çelik’in imzasını taşıyan düzenlemeyle, 3201 sayılı Kanuna geçici madde olarak aynen şu hüküm eklendi; “Sosyal güvenlik sözleş­mesi imzalanmamış ülkelerden 1/1/1989 tarihinden bu maddenin yürür­lüğe girdiği tarihe kadar zorunlu göçe tabi tutulan, Türk vatandaşı olup Türkiye’de ikamet eden ve 1/7/1976 tarihli ve 2022 sayılı Kanun dahil olmak üzere sosyal güvenlik kuruluşlarından gelir veya aylık almamak koşulu ile yurt dışında geçen ve belgelendirilen çalışma süreleri bu Ka­nuna göre borçlandırılmak suretiyle yaşlılık aylığı bağlanmasında sosyal güvenlikleri bakımından değerlendirilir.” Böylece yüz binin üzerindeki Bulgar göçmeni soydaşımız için yeni bir kapı açılmış oldu.

Yapılan düzenleme doğrultusunda;

  • 1.1989 tarihinden sonra Türkiye’ye zorunlu göç kapsamında gelen,
  • Türk vatandaşı olan,
  • Türkiye’den gelir veya aylık almayan,

Bulgaristan göçmenleri yurtdışı hizmet borçlanması yapmaya baş­ladılar. Böylece binlerce göçmen soydaşımız, Bulgaristan’daki çalışmala­rını da saydırmak suretiyle emeklilik hakkına kavuştu. Dikkat edilirse, yukarıda yer verdiğimiz yasa metninde, zorunlu göçe tabi tutulan soy­daşlarımızın yurtdışındaki çalışma sürelerinin dikkate alınacağı belirti­liyor.

Oysa genel yurtdışı borçlanma uygulamasında, yurtdışında Türk vatandaşı olarak geçen çalışmaların yanında belirli işsizlik süreleriyle ev hanımı olarak geçen süreler de borçlandırılıyor. Ancak Bulgaristan göçmenleri için sadece çalışma süreleri kapsama alındığından, işsiz ge­çen süreler ile ev hanımı olarak geçen süreler dikkate alınmıyor.

Bir önceki yazımız olan Hizmet Borçlanmalarının Emeklilik Hesabına Etkisi başlıklı makalemizde hizmet borçlanması, hizmet borçlanması nedir ve hizmet borçlanması sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI

Henüz Soru Sorulmamış. İlk soruyu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

SORU SORUN