15.12.2018 - SSK Emekli

Borcunu öde hemen emekli ol


Cumhurbaşkanı tarafından dün onaylanan ve Resmi Gazete’de yayınlanmak üzere Başbakanlığa gönderilen af yasası prim borcu olan Bağ-Kur’luların da yüzünü güldürdü. Bağ-Kur’lular yapılandırma imkanıyla borçlarını daha az ödemeyle kapatabilecek.

Prim borcu nedeniyle emekli olamayanlar da muradına erecek. Bir başka ifadeyle 30 Haziran 2016’ya kadar olan prim borcunu ödeyen prim, yaş ve yıl şartını tamamlarsa hemen emekli olacak. akşam’da yer alan habere göre kapatmak avantajlı Başvurular, Ekim sonuna kadar ilgili Sosyal Güvenlik Merkezi ya da Sosyal Güvenlik tik Müdürlükleri’ne yapılacak. Yapılandırmaya başvuranların borçları yeniden hesaplanacak. Ana paranın tahsilinden vazgeçilmeyecek. Ama gecikme zammı ve faizi silinirken; bunların yerine Yurt içi ÜFE (enflasyon oranları) esas alınarak belirlenecek tutar ödenecek. Böylece borç azalacak. Peşin ödemede borcun yüzde 75’i silinecek.

TAKSİT İMKANI DA VAR

Taksitli ödeme seçilirse, enflasyona göre hesaplanan borçlar vadeye bölünecek. Borç, 6, 9,12,18 taksit şeklinde ödenecek. Taksitler iki ayda bir ödenecek. Yıllar içinde biriken borçlar 10 binlerce liralara ulaşıyor. Emekliliği iple çeken esnafın bu paraları ödemesi kolay değil. Bu durumda kredi devreye girecek. 2014’teki af kapsamında emekli olacak sigorta borçlularına tanınan ucuz kredi, yeni emekli adaylarına da sağlanacak. Emekliliği gelmiş Bağ-Kur’luların kredi kullanabilmesi için SGK, kamu bankalarıyla görüşüyor ve protokol için hazırlık yapıyor.

TAKSİT BİTİNCE MAAŞ

Şartları tamamlamış ancak prim borcu nedeniyle emekli olamayanlar, yapılandırma imkanıyla fırsat yakalayacak. Peşin ödemeyi seçerek borcunu kapatanlar, emeklilik için gerekli şartları tamamlamışsa hemen maaş almaya başlayacak. Ama taksitle ödemeyi seçenler borç bittikten sonra emekli maaşma kavuşacak. Yeni çıkan yasa kapsammda 300 binden fazla esnafın emeklilik hakkı elde etmesi bekleniyor.

Hürriyet/19.08.2016

Bir önceki yazımız olan SSK Sorgulama başlıklı makalemizde E-Bildirge, Emekli Aylık Bilgisi ve Emekli Aylık Kesinti hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 9 SORU
 1. Ahmet dedi ki:

  01/03/1983 yilindassk olarak ise başladım şu an 2750 birimin var 2 yıllık da ödenecek bahgurum var geriye dönük ödeme yanıp emekli olabilirmiyim

 2. Mehmet dedi ki:

  Geriye dönük silik olan bagkur borçlarına af getirilmesini istiyoruz

 3. Nezihat Akarsu dedi ki:

  21.07.2016 tarihinde açmış oldugum işyerinden dolayi.otomatik olarak Bağkur lu oldum..23 mayis itibariyle vergiyi ve isyerimi kapattim. aylik prim borcu gecikme faiziyle 6500 tl.tutuyor..hic odeme yapmadim..1942 doğumluyum..75 yasindayim..bu yasdan sonra emekli olma gibi bi sansim yok.bu borcu odemek istemiyorum..ne yapmam gerekir?
  yada odemezsem nolur?bana bir yol göstermenizi rica ediyorum.saygilarimla..

  1. Sgk Uzmanı dedi ki:

   ileride kanun çıkmasını bekleyeceksiniz ,2015 yılında çıkmıştı, malesef şu an bir şey yapamazsınız

SORU SORUN