22.10.2018 - SSK Emekli

Bireysel Emeklilik


Rahat Bir Emeklilik

Mevcut hayat standartlarınızı sadece Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacağınız emekli maaşı ile devam ettirmeniz mümkün mü?

Bireysel emeklilik sistemi, emeklilik döneminizde size ek bir gelir sağlayarak refah seviyenizi arttırmak amacıyla sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı olarak oluşturuldu.

Fiil ehliyetine sahip herkes bireysel emeklilik sistemine katılabilir.

Sistemde en az 10 yıl kalarak ve 56 yaşını tamamlayarak emekliliğe hak kazanabilirsiniz.
Emekliliğe hak kazandığınızda üç farklı emeklilik seçeneğine sahip olursunuz. Birikimlerinizi toplu olarak alabileceğiniz gibi, tercihleriniz doğrultusunda bir geri ödeme planı dahilinde programlı olarak ya da yıllık gelir sigortası ürünü satın alarak emeklilik maaşı alabilirsiniz.

 

Giriş Aidatı

Emeklilik şirketi, yeni bir bireysel emeklilik hesabı açtırmanız ve aynı şirkette başka bir bireysel veya gruba bağlı bireysel emeklilik sözleşmeniz olmaması durumunda sizden giriş aidatı talep edebilir. Giriş aidatı peşin, azami 1 yıl içinde tahsil edilmek üzere taksitli veya ertelenmiş olarak alınabilir. *

Peşin ve taksitli olarak alınan giriş aidatı, teklifin imzalandığı veya onaylandığı tarihte geçerli aylık brüt asgari ücretin %10’unu aşamaz.

 

Peşin ve ertelenmiş olarak alınan giriş aidatlarının toplamı teklifin imzalandığı veya onaylandığı tarihte geçerli aylık brüt asgari  ücretin;

 

İstediğim Zaman Sistemden Ayrılabilir miyim?

Emeklilik sözleşmenizin süresi içinde herhangi bir anda sistemden ayrılabilirsiniz. Şirketin bu hakkınıza sınırlama getirebileceği sadece bir durum var: Birikimli hayat sigortalarından aktarım yaparak sisteme girmişseniz ve aktarım yaptığınız birikimli hayat sigortanız henüz satın alma hakkını kazanmamış ise, şirketiniz ilgili birikimli hayat sigortasının onaylı teknik esaslarına göre satın alma hakkının elde edileceği tarihe kadar başka bir şirkete birikimlerinizi aktarma veya sistemden ayrılma hakkınıza sınırlama getirebilir. Ancak bu durumun emeklilik sözleşmenizde belirtilmesi gerekiyor.

 

Emeklilik Şirketinin Yükümlülükleri

emeklilik-yukumluluk.fw

 

Periyodik Bilgi Ve Belgeler

hakar.fw

 

 

www.sskemekli.com

Haklarınızı Biliyor Musunuz?

haklar2.fw

 

 

Şirketler Arası Aktarım İşlemleri

Yeni kurulan sözleşmelerde yürürlük tarihinden itibaren 2 yıl süreyle, aktarımla kurulan sözleşmelerde yürürlük tarihinden itibaren 1 yıl süreyle mevcut şirketinizde kalan sözleşmelerinizi aktarabilirsiniz. 1 Ocak 2013 tarihinden önce imzalan tüm sözleşmeler için aktarım hakkı için gerekli süre 1 yıldır.

  •  Aktarım yolu ile kurulan sözleşme için giriş aidatı ödenmez.
  •  Aktarım, birikimin ve devlet katkısı hesabına ilişkin tutarın tamamını kapsayacak şekilde yapılır.
  •  Aktarım işleminin yapılabilmesi için aktarım işlemi için düzenlenmiş teklif formu katılımcı ya da sponsor kuruluş tarafından imzalanır.
  •  Kredi kartı ile yapılan ve provizyonda olan ödemeler iptal edilir.

 

Devlet Katkısı Nedir?
www.sskemekli.com

Bireysel emeklilik sisteminde, (işverenler tarafından ödenenler hariç) bireysel emeklilik hesabınıza ödediğiniz katkı paylarının %25’ine karşılık gelen tutar devlet katkısı olarak devlet katkısı hesabınıza ödenir.

  • Ocak 2013 tarihinden itibaren ödenen katkı payı tutarları için devlet katkısı hesaplaması yapılır.
  • İşverenler tarafından ödenen katkı payları devlet katkısı hesaplamasına dahil edilmez.
  • Devlet katkısı alabilmeniz için vergi mükellefi olma koşulu aranmaz.
  • Sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan katılımcılar adına ödenen katkı payı ödemeleri için devlet katkısı alınabilecektir.

 

Limit

  • Limit hesabı katılımcı bazında yapılır.
  • Bir katılımcının alabileceği devlet katkısı tutarı, ilgili yıla ilişkin brüt asgari ücret tutarının %25’i kadardır.

 

 

Emeklilik Yatırım Fonları

 

Nedir?

Emeklilik şirketi tarafından emeklilik sözleşmesi çerçevesinde alınan ve katılımcılar adına bireysel emeklilik hesaplarında izlenen katkıların, riskin dağıtılması ve inançlı mülkiyet esaslarına göre işletilmesi amacıyla oluşturulan malvarlığıdır.

Nasıl Seçmeliyim?

Planınız kapsamında sunulan fonları yatırım tercihinize göre belirleyerek birikimlerinizi, seçeceğiniz fonlar arasında plan kapsamında tanımlanan sınırlar dahilinde istediğiniz oranlarda paylaştırabilirsiniz.

 

Fonun amacı ve yatırım stratejisi ile sizin yatırım tercihlerinizin uyuşması fon seçiminde dikkat edilecek unsurlar arasında. Şirketlerin WEB sitelerinden bulabileceğiniz yatırım fonları tanıtım kılavuzları, fiyat ve getiri bilgileri fon seçiminizde yardımcı olacaktır

 

Emekliliğiniz

 

Birden fazla emeklilik sözleşmeniz varsa; bu sözleşmelerden birinden emekliliğe hak kazandıysanız, (10 yıl boyunca sistemde kaldıysanız ve 56 yaşınızı tamamladıysanız) ve emeklilik hakkınızı kullanmayı düşünüyorsanız tüm sözleşmelerinizi birleştirerek emeklilik hakkınızı kullanmanız gerekir.

 

Emeklilik talebinde bulunmanız halinde şirket tarafınıza emeklilik bilgi formu ve hesap özeti gönderir. Emeklilik bilgi formunda sistemde kalma ve emekli olma seçeneklerine ilişkin bilgiler ve örnek mali projeksiyonlar bulunur ve katılımcının emeklilik hakkını kullanabilmesi için tüm sözleşmelerini birleştirmesi gerektiği yer alır.

 

Şirket, birikimini ve devlet katkısı hesabındaki tutarlarının tamamını almayı talep etmesi halinde talebin şirkete ulaştığı tarihten itibaren 10 iş günü içinde katılımcıya ödemeyi yapar.

 Bireysel Emeklilik Mevzuat

 Sıkca Sorulan Sorular

Kaynak: https://araci.egm.org.tr/beses/BESES_course_y_KAPBS_main.asp

 

 

Bir önceki yazımız olan E-Devlet başlıklı makalemizde e devlet ilk giriş, e devlet nedir ve e devlet şifresi nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI

Henüz Soru Sorulmamış. İlk soruyu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

SORU SORUN