20.08.2019 - SSK Emekli

Bilinçli Yurt Dışı Borçlanma


Yurtdışı borçlanma yapmak isteyen gurbetçiler yaşam standartlarını yüksek tutmak istiyorlarsa,emekli maaşı hesaplaması yapan Sosyal Güvenlik Müşavirinden danışmanlık alarak destek alması konusunda uyarıda bulunmak isterim.

Özellikle borçlanma yapılacak sigortalılık statüsünün tespit edilmesi,buna göre borçlanma taslaklarının ve emekli aylığı(tahmini ) hesaplamalarını yaptırmaları gerekir diye düşünüyorum.

Çalışma statüleri,çalışma dönemleri de  bu araştırma da önem arz edecektir.

Gurbetçi emekli olacak ise Türkiye’de çalışması var ise 08/09/1976 Erkekler,Kadınlar için ise 08/09/1981 öncesi sigorta giriş süreleri yada 50 ve 55 yaşın doldurulmasında esas alınan süreler ile emeklilik hesaplamalarını yapmaları,kademeli emeklilik yaş geçiş sürelerini tespit etmeleri gerekiyor.

Bağ-Kur,Emekli Sandığı statülerini de irdelemeleri gerekir.

Efektif borçlanma miktarları,tahmini maaş hesaplama tabloları ile kişilere emeklilik tutarları hakkında bilgi verebilirler.

Bilinçsiz olarak ,şu yıllara bu kadar,bu yıllara bu kadar tavandan prim öde emekli aylığın artar denilerek sigortalılar çok para öder borçlanır,az emekli maaşı alır.

Kişinin yurtdışına çıkmadan önce dönemsel olarak Türkiye’de çalışmaları tavan ücretler ile SSK matrah bildirimi yapılmış ise,bu kişilere tabandan prim ödeyerek borçlanma önerme kişilerin ileri de emekli olurken aylıklarını düşürebilirsiniz.

Onun için baştan sona ne zaman emekli olurum ,ne kadar emekli aylığı bana bağlanır diye soranlara karşı 1985 yılından günümüze kadar dönemdeki SSK taban ve tavan rakamları arasındaki prim ödeme tutarlarını ,mukayese cetvellerine hakim olmanız gerekiyor.

 

asgari-azami-kazanc
1990 ve öncesi için Asgari Ücretten borçlanma yapabilirsiniz.

Yüksek Emekli Aylığı İçin Planlama Yaparken Bazı Tablolara İhtiyaç Vardır.

Yurtdışı borçlanmada daima son dönemler değil,geçmiş dönemleri seçmek avantaj getirecektir.

Ezbere 6,5 katı seçmeden önce yurtdışı borçlanmada borçlanacağınız dönemlere isabet eden yıllara göre miktarı tespit etmeniz lehinize olur.


Örnek:

1990 – 1999 arasını tavandan borçlanmanız halinde 1647/30=54,90 TL.Dönemlere göre borçlanma ödemesi yapmanız gerekir.

Bu matematiksel işlemleri yapmanız esnasında emekli aylığını hesaplayan bir Sosyal Güvenlik Uzmanından destek alarak hazırlanın derim.

Unutmamak gerekir;

2000 yılına kadar farklı bir hesaplama dönemi(Gösterge Esası Dikkate Alınır.)

2000-2008/Eylül Dönemi Güncellenmiş Ortalama Yıllık Kazanç

2008/Ekim itibari ile Güncellenmiş Aylık Kazanç

Her dönemin Emekli Aylığına esas ABO,Kısmi Aylıkları ve Alt sınır aylıklarını bilmeniz gerekir.

Yurt dışında geçen hizmet sürelerini borçlanarak aylık bağlatacak SSK sigortalılarının borçlanma gün sayıları ile borçlanmaya esas günlük kazanç tutarlarını yüksek tutmaları her zaman daha yüksek aylık alacakları anlamına gelmemektedir. Yıllar itibariyle asgari ile azami kazançlar arasındaki kat farkı, aylık bağlama sistemi kuralları ve buna göre borçlanılacak süreler doğru bir şekilde belirlenirse, daha az borçlanma bedelleri ile daha yüksek aylık alma imkanı oluşmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Dul ve Yetim Aylığı Rehberi başlıklı makalemizde Evlenme Yardımı, Ölüm Aylığına Talepte Bulunma Ve Aylığın Başlangıcı ve Ölüm Aylığından Yararlanma Şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 6 SORU
 1. hasan kocak dedi ki:

  Sayin bey/bayan
  ben yurtdisinda yasamaktayim 15-12-1976 yilinda Turkiyeden hollandaya goctik dogum tarihim 10-03-1968
  benimsorum ssoyle ben turkiyeden her hangi bir sigortadan emekli olabilirmiyim . ve nasil neler yapmmam gerekiyor hangi sartlar lazim toplam calisma yillarim 23 yil holandada. hem turk vatandasiyim hem hollanda
  gaziantep dogumluyum

  1. Sgk Uzmanı dedi ki:

   yurt dışındaki çalışma sürelerinizi borçlanırsınız, fakat önce türkiyede ssk lı olun ve ssk şartlarında borçlanın, daha az prim ödersiniz

 2. Nihat Madak dedi ki:

  Merhaba, sorum yurd disi borclamak hakkinda , dogum tarihi 1967.Turkiyede ssk giris tarihi 1985 sonu ,1996 a kadar odenmis prim 2300 gun ,1996 ABD ye gelis e kesitintisiz bugue kadar 2018 yasal calisma ve ABD de prim ve vergi odeme(ispatlanbiliir ) . bu yurt disi borclamasi 5300 isgunu olarak dusunursek 3.000 guluk borclanmayi 1996 basliyabilirmiyim ki o yillardaki asgari ucretin brut %32 siden taban olarak yapabilirmiyim 2018 rakamlarina gore gunluk 21.65 tl (sizin sayfanizdan) aligm bilgiler ile piraz pahalli geliyor .
  ilginiz ve bilgiledirmelerinin icin tesekkur ederim .

 3. sedat dedi ki:

  1966 dogumluyum 1989 ssk girişim var top gün sayısı 277 gün ben 3600 gün yurt dışı borçlanmasını yaparsam ne kadar emekli maaşı alabilirim

SORU SORUN