24.01.2019 - SSK Emekli

Bağkur’luların Ssk’ya Geçmesi Ve Sakıncaları


Bağkur’luların Ssk’ya Geçmesi Ve Sakıncaları : SSk’ya geçmek mümkünmü hangi şartlarda ve nasıl olacak bunun sakıncaları var mı? Hem Bağ-kur Hem Ssk ödeyen hangi statü’den emekli olacak bu konu hakkında sizlere kısa bilgiler vermeye çalışacağım.

Esasen   Vergi mükellefi veya şirket ortağı olanların veya bir Anonim Şirket’te Yönetim Kurulu Üyesi Olan kişilerin mecburi 4/B kapsamında yani Bağ-kur’lu olma durumları söz konusudur. Ancak . 28.02.2011 de Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 6111 sayılı torba yasa ile  5510 sayılı Kanun’un 53’üncü maddesi gereğince kendi işinizi yaparken Bağ-kurlu iken başkasına ait bir işyerinde SSK’lı olarak çalışabilirsiniz. Sigortalı çalışmaya başladıktan sonra da Bağ-kurunuzu dondurabilirsiniz. Yani SSK‘lı olarak çalışılabilmesi için işyerini kapatmaya yada şirket ortaklığından çıkmalarına gerek yoktur.  Fakat isterseniz hem SSK’lı  olursunuz hemde Bağ-kur  primlerinizi ödeyebilirsiniz.

Tabi bir kişi işverenken başkasının yanında işçi olarak çalışması esasen çok mümkün olmamakla birlikte hiçte rastlanılamayacak bir durum değil

Örneğin:  Bakkal işleten Rıza Bey dükkanı eşine teslim edip kendisi yan tekstil atölyesinde çalışması mümkündür.

Ancak genelde ve fiiliyatta durum böyle değil biliyorsunuz ki emeklilik ile ilgili bağ-kur ve ssk arasında hesaplama tekniği sebebi ile bir fark oluşmak’ta ve bu bazen bir kişiyi 10 yıl geç emekli etmekte. İşte torba yasa ile hayatımıza giren ve bağ-kur’lu olanların başka bir işverenden sigortalı olmalarının yolunu açan yasa ile birlikte birçok işveren kendisini çalışmadığı halde bir başka yerden sigortalatmakta ve ssk’dan emekli olabilmek için son 7 yıl’daki 3.5 yıldan 1 fazla gün yani 1261 gün sigortalı kalarak kendisini ssk statüsüne taşımak istemekte ve yaş haddini geriye getirerek daha erken emekli olmaya çalışmaktadır.

Aslında sıkıntı da burada sevgili okuyucular çünkü bir kişinin işçi statüsünde çalışabilmesi için hizmet sözleşmesi imzalamalı işini fiilen yapmalı ve bunun karşılığın’da ise ücretini almalıdır.  Bu üç şart’tan her hangi birini taşımayan kişi işçi olarak değerlendirilmez yani çalışıyorsunuz ama ücret almıyorsunuz örneğin bir dernek’te yardım olarak gidip geliyorsunuz ya da şu anda bir çok işverenin yaptığı gibi fiilen çalışmıyorsunuz ama evrak ve belgeler üzerinde çalışan gibi gözüküyorsunuz dolayısıyla işçi statüsünde değilsiniz.

Ssk denetim ve kontrol elemanları veya müfettişleri yapmış oldukları incelemeler sonucunda bu şekilde kendilerini sigortalı gösterenlerin çalışmadıklarını tespit ettiklerinde o dönemi çalışılmamış gibi kabul ediyor yatan prim’leri ise Yargıtay içtihadına göre yersiz veya fazla prim ödediklerini iddia edip prim’leri geri iade alamıyorlar yada o yatan prim’leri bağ-kur’a aktaramıyorlar birde o dönem’de esasen bağ-kur’lu olmanız gerektiği için tekrar prim borcu tahakkuk ediyor.  Diğer taraftan sizi sigortalı gösteren işyeri’de bunu gider olarak kullandığı için vergi matrahına tekrar eklettirilerek yeniden gelir veya kurumlar vergi beyannamesi vererek düzeltme yapmak zorunda kalıyor. Hem eşiniz dostunuz arkadaşınız olan bu kişi mağdur olmakta hem’de kendiniz mağdur olmaktasınız.

Bir önceki yazımız olan SGK İşyeri Bildirilmesi başlıklı makalemizde iş veren, İş Yeri Bildirim Formu ve İstenen Belgeler hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 3 SORU
  1. Mustafa dedi ki:

    İsteğe bağlı sigorta SSk geri gelirse kimse böyle bir yola başvurmak mağduriyet giderilir

  2. Doğan yıldız dedi ki:

    Şirket ortağıyım. Gelecek BAĞ-KUR pirimlerimi dondurabilirmiyim

  3. Murat dedi ki:

    Babam çiftçi Bağ-Kur u primi yatiriyodu sigortaya geçti 62 doğumlu sigorta girişi 93 falan 3.5sene zorunlu şart koştular 1.5 senesini yatırdı emekli olma ihtimali varmı 2 sene beklemeden

SORU SORUN