15.12.2018 - SSK Emekli

Bağkur Prim Dondurulması


Güncelleme 01.09.2016

2016 Yılı Bağkur ve Sgk Prim Borçlarının Yapılandırılması

Bağkur Borçlarının Yapılandırılması:  Başvuru Formu En Geç 31/10/2016 tarihine kadar Sosyal güvenlik kurumuna verilmesi gerekmektedir.

Yapılandırma borcu için peşin veya  taksitle ödeme seçeneklerinden birisi tercih edilecektir.  Peşin ödeme seçeneği tercih edildiğinde borçların tamamı en geç 02/01/2017  tarihine kadar ödenecektir.

Taksitle ödeme seçeneği  seçilir ise 6 taksit için %4,5  Dokuz taksit için %8,3, On iki taksit için %10,5 On sekiz taksit için % 15 taksitlendirme farkı ilave edilecektir.

bagkur-vade

Taksitli ödeme yolu seçilirse taksitler ikişer ay dönemler halinde ödenecektir.

Bağkur-Yapılandırma-Başvuru-Formu

İşveren Sgk Borçların Yapılandırılması:  Boşvuru formu en geç 31/10/2016  tarihine kadar – e sigorta kanalıyla yada iş yerinin bağlı olduğu sgk müdürlüğüne elden veya posta yolu ile başvurulacak.

Yapılandırma borcu için peşin veya  taksitle ödeme seçeneklerinden birisi tercih edilecektir.  Peşin ödeme seçeneği tercih edildiğinde borçların tamamı en geç 02/01/2017  tarihine kadar ödenecektir.

Taksitlendirme için İse : Altı taksit: % 3,2 , Dokuz taksit: % 5,3  , Oniki taksit: 6,4  , On Sekiz ay taksit: %8,6  , Yirmi dört ay taksit için % 10,9   , Otuz altı ay taksit:  %19, Kırksekşiz ay taksit için % 24,7,  Altmış eşit taksit için % 30,4  ,  Yetmiş iki eşit taksit için %36,10,  Yüzkıkdözt eşit taksit için %70,30  taksitlendirme fatkı ilave edilecektir.

vade-farkı

İlk Taksitlerin ödeme süresi 02.01.2017  tarihinde başlayacaktır.

Sgk-İşveren-Yapınadırma-Formu

Bağkur Prim Dondurulması

BEKLENEN MÜJDE GELDİ BAĞKUR PRİM AFFI MECLİSTE GEÇTİ 

Aşağıda  Kırmızı ile yazılı olanlar kanunun ne demek istediğini yorumlamaya çalıştık,

TBMM’de kabul edilen ve 5510 sayılı Kanun’a eklenen maddeyle 12 aydan çok Bağ-Kur prim borcu olanların borçları da dondurulup silinecek.

ek-1 Bağkur-Yapılandırma İptali ve Bağkur Prim Borları Silme Dilekcesi

Madde 56- 5510 sayılı Kanun’a şu geçici madde eklenmiştir:  “Geçici Madde 63- Kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlarla tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan, Kuruma kayıt ve tescilleri yapıldığı hâlde, bu maddenin yayımlandığı ayın sonu itibarıyla 12 ay ve daha fazla süreye ilişkin prim borcu bulunanların, bu sürelere ilişkin prim borçlarını, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihi takip eden ay başından itibaren üç ay içerisinde ödememeleri veya ilgili kanunları uyarınca yapılandırmamaları hâlinde,

Kanun resmi gazetede yayınlandığı tarihten itibaren 3 ay içerisinde ödeme yapmaz iseniz  hiçbir başvuruya gerek kalmadan geçici  63 maddeye göre bağkur primleriniz silinir


prim ödemesi bulunan sigortalıların daha önce ödedikleri primlerin tam olarak karşıladığı ayın sonu itibarıyla, prim ödemesi bulunmayan sigortalıların ise tescil tarihi itibarıyla sigortalılığı durdurulur.

“Eğer 12 aydan fazla borcunuz var ise  fakat sigortalı  bir kaç ay ödeme yaptı ise  ödediği primler sayılacak kalan primleri silinecek “


Durdurulan süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmez ve bu sürelere ilişkin Kurum alacakları takip edilmeyerek bunlara Kurum alacakları arasında yer verilmez.

 

“ Hiç çalışmamış ve hiç prim ödememiş gibi  sigortalılık süresinden sayılmaz  ve bu borçla ilgili  sgk icra yapamaz”


 

 

Sigortalılıkları durdurulanlardan bu Kanun’un 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında çalışmaya devam edenlerin sigortalılıkları bu maddenin yayım tarihini takip eden ay başı itibarıyla yeniden başlatılır.

 

“ Tüm Bağkur borçlarınız silinir  ,  kanun resmi gazetede yaınlandığı tarihten tarihi takip eden ay başından itibaren yeniden  bağkur’lu olur ve ödemeye sıfırdan başlarsınız”


 

 

Ancak daha sonra sigortalı ya da hak sahipleri tarafından talep edilmesi hâlinde durdurulan sigortalılık sürelerinin tamamı, talep tarihinde 80’inci maddenin ikinci fıkrasına göre belirlenecek prime esas kazanç tutarı üzerinden borç tutarı hesaplanarak ihya edilir. Hesaplanan borç tutarının tamamını, borcun tebliğ tarihinden itibaren üç ay içinde ödedikleri takdirde, bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilir. Tebliğ edilen borç tutarının bu süre içerisinde tamamen ödenmemesi hâlinde bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmez ve bu madde kapsamında ödenmiş olan tutarlar ilgilinin prim ve prime ilişkin borcunun bulunmaması kaydıyla faizsiz olarak iade edilir. İhya edilerek kazanılan hizmet süreleri borcun ödendiği tarihten itibaren geçerli sayılır.

“İleride prime ihtiyacınız olur  ise  silinen bağkur primlerini  faiziyle beraber ödeyerek tekrar  satın alabilirsiniz.”


 

Muallakta Kalanlar:

Daha önce bağkur yapılandırması yapanlar  bağkur prim affından yararlanabilecekler mi ?

Kanun resmi gazetede yaınlanıp Sosyal Güvenlik Kurumu konu ile ilgili tebliğ yayınladıktan sonra bunları öğreneceğiz.

 

 

Bağkur Borç Sorgulama

Bağkur Prim Ve Borç Öğrenme

Bir önceki yazımız olan Doğum Borçlanması 3 Çocuk Bağkur-Memur-SSK başlıklı makalemizde 3 çocuk doğum borçlanması, bağkur doğum borçlanması ve Doğum Borçlanması hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 47 SORU
  1. Kaptan dedi ki:

    2016 da torba yasasi gelecek mi yapilandirma olacak mi trafik cezalarına af gelicek mi bir bilgisi olan var mı

  2. Fatih dedi ki:

    Kardeşim 12 aydan az alanlara ni ye af gelmiyo ödemeyem bu vatanın evlatlarıfatih gegilmu

  3. Harun sarıoğlu dedi ki:

    01 04 1994 işe giriş tarihim 01 09 1971 dogum tarihi 18 ay askerlik yaptım pirim 7000 kaç ay askerlik borçlansam 2 sene geri çeker

SORU SORUN