20.08.2019 - SSK Emekli

Bağkur Borç Sorgulama


Bağkur Borç Sorgulama

Bağkur Borç sorgulama bankalar üzerinden ve  e devlet üzerinden verilmektedir.  aşağıda esgm den ve sgk sisteminden nasıl sorgulama yapılması gerektiği anlatılmıştır.

Bağkur Prim Affı: Nisan 2015 Sonu itibarıyla 12 ay ve daha fazla süreye ilişkin prim borcu bulunan Bağ-Kur’lular, prim borçlarını 3 ay içinde ödememesi veya yapılandırmaması halinde sigortalılıkları durdurulacak.

İlgili Kanun 23.04.2015 tarihi itibariyle 6645 no ile resmi gazetede yayınlanmıştır.

6645 İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun

Sgk Online Ödeme sistemini yapıldığı  siteden  sadece Tc kimlik numaranız ile   sorgulama yapabilirsiniz.  Fakat burda sadece  Borcunuzun toplam faizini görebilirsiniz.

Burda  Bağkur Borç İçin   Tahsilat türüne 4-B SİGORTALI ÖDEMELERİ VE   VE BAĞKUR GEÇMİŞ GEÇMİŞ DÖNEM  seçilerek  sorgulama yapabilirsiniz.

 

Bağkur Borç Ödeme

Bağkur Borç Ödeme

 Bağkur Prim Affı ile ilgili kanun maddesi

MADDE 56 – 5510 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.

“GEÇİCİ MADDE 63 – Kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlarla tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan, Kuruma kayıt ve tescilleri yapıldığı hâlde, bu maddenin yayımlandığı ayın sonu itibarıyla 12 ay ve daha fazla süreye ilişkin prim borcu bulunanların, bu sürelere ilişkin prim borçlarını, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihi takip eden ay başından itibaren üç ay içinde ödememeleri veya ilgili kanunları uyarınca yapılandırmamaları hâlinde, prim ödemesi bulunan sigortalıların daha önce ödedikleri primlerin tam olarak karşıladığı ayın sonu itibarıyla, prim ödemesi bulunmayan sigortalıların ise tescil tarihi itibarıyla sigortalılığı durdurulur. Durdurulan süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmez ve bu sürelere ilişkin Kurum alacakları takip edilmeyerek bunlara Kurum alacakları arasında yer verilmez. Sigortalılıkları durdurulanlardan bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında çalışmaya devam edenlerin sigortalılıkları bu maddenin yayım tarihini takip eden ay başı itibarıyla yeniden başlatılır.

Ancak, daha sonra sigortalı ya da hak sahipleri tarafından talep edilmesi hâlinde durdurulan sigortalılık sürelerinin tamamı, talep tarihinde 80 inci maddenin ikinci fıkrasına göre belirlenecek prime esas kazanç tutarı üzerinden borç tutarı hesaplanarak ihya edilir. Hesaplanan borç tutarının tamamını, borcun tebliğ tarihinden itibaren üç ay içinde ödedikleri takdirde, bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilir. Tebliğ edilen borç tutarının bu süre içinde tamamen ödenmemesi hâlinde bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmez ve bu madde kapsamında ödenmiş olan tutarlar ilgilinin prim ve prime ilişkin borcunun bulunmaması kaydıyla faizsiz olarak iade edilir. İhya edilerek kazanılan hizmet süreleri borcun ödendiği tarihten itibaren geçerli sayılır.

 

Birinci fıkraya göre sigortalılıkları durdurulanlar ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler hakkında 1/1/2012 tarihinden bu maddenin yürürlük tarihine kadar durdurulan süreler için genel sağlık sigortası hükümleri uygulanmaz.

Sigortalılıkları önceki kanunlara göre durdurulanlar için de bu maddenin ikinci fıkrası hükmü uygulanır.

Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Kurum tarafından belirlenir

Bağkur Borç Sorgulama ESGM 

Bağkur Borç Sorgulama SGK Online Tahsilat Sistemi

Bağkur Borç Sorgulama E-Devlet

Bir önceki yazımız olan SSK Hizmet Dökümü başlıklı makalemizde ssk hizmet dökümü isimden sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

ZİYARETÇİ SORULARI - 20 SORU
 1. Ramazan pamuk dedi ki:

  Borcumu ogrenmek

  1. Beyhan kendirci dedi ki:

   Bagkur norcum ne kadar ogrenmek istiyorum

  2. Beyhan kendirci dedi ki:

   Bagkur borcum ne kadar,

 2. cemal katranci dedi ki:

  1985 SSK başkangici 2479 SSK pirim odedm 688gun itege bağlı odedim 1962 doğumluyum 55 yasinda 3600gunle emekli olabilirmiyim su an 17 aydır çalışıyorum çalışıyorum ssk yapmıyorlar daha önce çalıştığım firmalarda da SSK yapmadilar ne yapa bilirim

 3. Efkan guler dedi ki:

  Merhaba bagkur borçlarına af geldi mi

1 2 3 5
SORU SORUN